Bibaleze.si

Najpogostejše starševske laži!

M.K.

Družina in odnosi

1
24. 04. 2013 17.10

'Če ne boš nehal, te bom pustila tukaj!' in 'Če ne boš jedel špinače, ne boš nikoli močen!' sta samo dve od mnogih izjav, ki jih psihologi označujejo kot največje starševske laži. Zakaj starši lažemo svojim otrokom in kaj s tem pravzaprav dosežemo?

Oče in otrok

 

Zadnja relevantna raziskava, objavljena v International Journal of Psychology, je pokazala, da se kar 84 odstotkov staršev laže svojim otrokom – čeprav se morda mnogim zdi, da gre za nedolžne laži, pa s tem svojim potomcem ne sporočajo nič pozitivnega.

Oče in otrok
Oče in otrokFOTO: iStockphoto

Po raziskavi sodeč naj bi bile najpogostejše starševske laži:

►Če ne boš nehal/a, te bom pustil/a tukaj!
►Če se boš drugič lepše obnašal/a, ti bom nekaj kupil/a!
►Danes nimam denarja, ti bom jutri to kupil/a!
►Tista gospa bo huda, če ne boš takoj nehal/a!
►Laži, povezane s hrano: Pojej vse korenje, le tako boš dobro videl/a! Če ne boš pojedel/dla špinače, ne boš nikoli močen/močna itd.

Z lažmi učite laganja!

Strokovnjaki pravijo, da otroka s tem, ko mu obljubljamo stvari, za katere vemo, da jih ne bomo uresničili, v bistvu učimo lagati. Kar pa je najhuje – otrok bo prej ali slej doumel, da ne mislimo resno, in bo izgubil vse zaupanje v nas. Kadar se izmišljujemo stvari, da bi zaščitili svojega otroka oziroma da bi preprečili izbruh, ne delamo nič slabega, vendar pa bi morali biti po mnenju psihologov pri tem izjemno previdni.

Iskren odnos naj bo edina vez med starši in otrokom

Resnica je tista, ki je ključna za kakovosten odnos staršev z otrokom. Laganje lahko olajša neko situacijo v dotičnem trenutku, vendar pa dolgoročno to niti slučajno ni način, na katerem se gradi trdna vez. Psihologi menijo, da moramo misliti na vzajemnost – če bomo otroka naučili iskrenosti in spoštovanja, lahko to pričakujemo tudi sami.

Kako laganje vpliva na odnos?

Kanadska psihologinja Victoria Talwar pravi, da če neprestano lažete svojemu otroku, bo stvari vedno opravil zato, ker mu vi tako rečete. Ne zato, ker jih je treba narediti. Npr.: če boš pospravil svojo sobo, dobiš sladoled. Otrok bo sobo pospravil, ker smo mu obljubili nagrado, in ne zato, ker je to njegova dolžnost. Tudi nas namreč nihče ne nagradi, če operemo perilo, mar ne?

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863