Bibaleze.si

Nosečnica naj jé morske alge!

V.M.

Družina in odnosi

0
01. 11. 2009 13.53

Vse več raziskav potrjuje, da je veganska hrana najboljša zaščita za zdravje ljudi. Dokazano je, da so meso in živalski proizvodi rizični faktor za mnoge civilizacijske bolezni.

So veganski otroci res bolj zdravi?

Kaj pa veganski otroci in nosečnice? Je tudi zanje takšno prehranjevanje zdravo?

Veganstvo naj bi pripomoglo k manjšemu izkoriščanju našega okolja.
Veganstvo naj bi pripomoglo k manjšemu izkoriščanju našega okolja.FOTO: iStockphoto
Veganstvo je oblika prehranjevanja, ki izključuje uživanje živil živalskega izvora. Poleg mesa vegani torej ne jedo tudi jajc in mlečnih izdelkov. Prav tako ne uživajo razhudnikov (krompir, jajčevci, paradižnik in paprika), alkohola, belega sladkorja, umetnih sladil, bele moke (izjemoma tip 0) in tobaka. Vegani ne nosijo volne, krzna, usnja in svile.

Kaj vegani pravzaprav jedo? Ali vsebuje brezmesna hrana vse hranilne snovi, ki jih najdemo v mesni hrani? Vegani imajo na takšne pomisleke zelo enostaven odgovor: meso nadomestijo s hrano rastlinskega izvora.

Kaj pa otroci?

Vegani pogosto poudarjajo, da so njihovi otroci, kljub temu da ne uživajo mesa in živalskih proizvodov, močni in zdravi. Menijo, da naj bi jim bilo mnogo lažje in to dokazujejo s pomočjo raziskav.

Pri mnogih otrocih, ki jih hranijo na tradicionalen način, in še posebej, če njihova prehrana vsebuje preveč holesterola ter  rafiniranih maščob, se kmalu pokažejo znaki bolezni srca. Na drugi strani pa veganski skoraj ne poznajo bolezni, kot so slabokrvnost, astma, infekcije ušes in kolike (črevesni krči pri dojenčkih). Prav tako so vegani zaščiteni pred smrtonosno bakterijo E.coli, ki je največkrat prisotna v pokvarjenih mesnih izdelkih. V Združenih državah Amerike se z njo vsako leto okuži okrog 20.000 oseb.

So veganski otroci res bolj zdravi?
So veganski otroci res bolj zdravi?FOTO: iStockphoto

Nosečnice

Vegansko prehranjevanje naj bi ugodno vplivalo tudi na nosečnost. Pri tem je treba paziti, da je hrana kar najbolj raznolika, hranljiva in uravnotežena.

Teža: Nosečnice, ki se prehranjujejo vegansko, imajo lahko težave s pridobivanjem na teži. Če teža narašča prepočasi, morajo zaužiti živila z več maščobami in manj vlakninami.

Beljakovine: Rezultati študije o količini zaužitih beljakovin veganov so pokazali, da veganke zaužijejo skoraj toliko beljakovin, kot bi jih potrebovale v nosečnosti. Če torej nosečnice uživajo sojine izdelke, stročnice, polnovredne žitarice in njihova teža normalno enakomerno narašča, potem ni razloga za skrb.

Veganska nosečnica naj pazi na uravnoteženo prehrano!
Veganska nosečnica naj pazi na uravnoteženo prehrano!FOTO: iStockphoto

Vitamini: Uravnotežena veganska prehrana zagotavlja dovolj kalcija. Vendar je v nosečnosti temu treba posvetiti več pozornosti. Odličen rastlinski vir kalcija so morske alge. Kalcij, pridobljen iz alg, je lahko dodan sojinemu mleku. Če preživite dovolj časa na soncu, dobite dovolj vitamina D, če pa je to vprašljivo, se posvetujte z zdravnikom glede dodatkov tega vitamina.

Železo: Tudi veganskim nosečnicam pogosto primanjkuje železa, zato jemljejo dodatke. Za povsem rastlinski dodatek železa morajo običajno doplačati. Pomembno je, da nosečnica zaužije dovolj hrane, ki je naravno bogata z železom, predvsem listnato zeleno zelenjavo, borovnice in suhe marelice.

Vitamin B12: Vsem veganom, še posebej pa nosečnicam, se priporoča dodatek vitamina B12.

Folna kislina: Veganski način prehrane je sicer obogaten s folno kislino, a dodatki ne škodijo, zato naj nosečnica zaužije tudi te.

DHA, omega-3 maščobne kisline: Tip maščobe, ki je po navadi prisoten v ribah z veliko maščobe. Rastlinski viri so v lanenih semenih, lanenem olju, orehih, soji.

Jod: Ob uporabi jodirane soli pri kuhi naj bi ga povprečna nosečnica zaužila dovolj. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863