Bibaleze.si

V tej občini poskrbijo za posebno darilo ob rojstvu otroka

N. K.

Dojenček

1
30. 10. 2019 07.29

Kot smo že pisali na spletnem portalu Bibaleze.si, v nekaterih občinah ob rojstvu otroka dodelijo staršem enkratno denarno pomoč. Kako je s tem v občini Škocjan? Navajamo tudi, kaj vse morate urediti po rojstvu otroka.

Dojenček

V občini Škocjan se rodi približno 35 otrok letno. Petra Pozderec, univ. dipl. prav., direktorica OU Občine Škocjan je za starševski spletni portal Bibaleze.si povedala, da v njihovi občini starši ne dobijo enkratne denarne pomoči ob rojstvu. Ne glede, ali gre za prvega, drugega, tretjega ... četrtega otroka. ''Prejmejo pa starši ob rojstvu otroka sadiko medonosnega drevesa in unikatno pravljico o dr. Knobleharju, našem rojaku.''

Tega darila pa ob rojstvu ne more dobiti kdorkoli. Obstaja pogoj, in sicer prejmejo ga vsi otroci, katerih starši so stalno prebivajoči v občini Škocjan.

Kako še drugače skrbijo za mlade družine v njihovi občini? ''Omogočamo jim kar se da prijetno življenjsko okolje, prostor za novogradnje, urejena sta šola in vrtec, otroška igrala so postavljena po večini naselij …'' je izpostavila direktorica.

Koliko znaša enkratna denarna pomoč za novorojenca v drugih občinah?

Spremljajte naše objave, pripravljamo informacije še za druge občine. 

Kaj vse morate storiti ob rojstvu otroka?

Postali ste starš in ob rojstvu otroka morate storiti kar nekaj prijav, oddati vlog, da boste upravičeni do določenih pravic.

Otrokovo ime

Na e-upravi Republike Slovenije navajajo, da se morate najprej odločiti za otrokovo ime. Kot starši (seveda se morata oba strinjati) morata prijavo oddati na katerikoli upravni enoti najpozneje v 30 dneh potem, ko je vaš sin ali hčerka prijokal na svet. Obstaja pogoj, kajti ne morete kar v nedogled kombinirati več imen in priimka. ''Ime in priimek sta vsak zase lahko sestavljena iz največ dveh besed oziroma nedeljivih celot, v nasprotnem primeru morata starša podati izjavo o izbiri osebnega imena za pravni promet,'' izpostavljajo na spletni strani e-uprave.

Obvezno zdravstveno zavarovanje

Naslednji korak, ki ga morate opraviti je – prijava otroka v obvezno zdravstveno zavarovanje. To morate storiti čim prej ali najpozneje v 60 dneh od tega, ko ste ga rodili.

Izbira pediatra

Ste se že pozanimali, kateri pediater bi vam ustrezal za otroka? Če še niste, je po rojstvu skrajni čas, da ga izberete. Pozanimajte se pri drugih starših, preverite v zdravstvenem domu. Na voljo so vam zdravniki specialisti pediatrije ali šolske medicine.

Osebna izkaznica

Otrok potrebuje dokument, zato kot njegov zakoniti zastopnik zaprosite za osebno izkaznico na upravni enoti. In ne pozabite, da morate zraven vloge priložiti še otrokovo fotografijo, tako da ga odpeljete k fotografu, ko bo čas, da z njim hodite naokrog.

Potni list

Menite, da bo potreboval potni list? Zanj lahko zaprosite takoj po rojstvu prav tako na upravni enoti. Tudi potrebujete fotografijo, ne glede na to, da je vaš otrok komaj novorojenček.

Novorojenček
NovorojenčekFOTO: Dreamstime

Izpisek iz matičnega registra

Na e-upravi pojasnjujejo, da prejmete izpisek iz matičnega registra na dom. Če jih potrebujete več, morate za to dodatno zaprositi.

Otroški dodatek

Za otroški dodatek, dodatne prejemke za družino, prav tako zaprosite na centru za socialno delo, kjer imate prijavljeno stalno prebivališče, pojasnjujejo na e-upravi. Vlogo oddate le, če prvič zaprošate za osnovne pravice.

Ostale pravice

Mogoče ste upravičeni še do ostalih družinskih prejemkov, zato vam svetujemo, da preverite, do katerih ste. Prav tako ne pozabite, da otroka do 18. otroka lahko prijavite kot vzdrževanega družinskega člana, kar je pomembno pri uveljavljanju dohodninske olajšave.

''Mlada družina, ki rešuje svoj stanovanjski problem, je oproščena plačila upravne takse za pridobitev gradbenega dovoljenja. Za mlado družino se šteje družina z vsaj enim otrokom, v kateri nobeden od staršev ni star več kot 30 let (v letu, ko se vloži zahtevek) ne glede na starost otrok oziroma 35 let in še noben otrok ni šoloobvezen,'' navajajo na e-upravi.

Ko postanete starši, imate tudi pravico do dela s krajšim delovnim časom. Poglejte si, kakšni so pogoji za to, če vas mika to.

Mamica gre v službo
Mamica gre v služboFOTO: Dreamstime

Prav tako imate pravico do nadomestila v času odmora za dojenje. ''Mama, ki doji otroka, ki še ni dopolnil 18 mesecev starosti, in dela s polnim delovnim časom, ima pravico do odmora za dojenje med delovnim časom, ki traja najmanj eno uro dnevno. Za čas odmora je upravičena do nadomestila oziroma plačila prispevkov za socialno varnost,'' obveščajo.

Nadurno in nočno delo še eno leto po porodu oz. v času dojenja ne smete opravljat, če ocenijo, da takšno delo povzroča tveganje za vaše ali otrokovo zdravje. Takšno delo se lahko naloži mami ali očetu, ki neguje otroka, starega do treh let, le s predhodnim pisnim soglasjem.

Ne pozabite tudi na vpis v vrtec! Ko otrok dopolni 11 mesecev, lahko poiščete zanj varstvo v vrtcu. In ob tem zaprosite za subvencijo za znižano plačilo vrtca na centru za socialno delo.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863