Bibaleze.si

Več kot dojenček pove z rokami...

J.G.

Dojenček

1
08. 03. 2009 21.53

…večji besedni zaklad bo imel kasneje v življenju! Če verjamete ali ne, tudi preproste kretnje, kot je mahanje v slovo, pomagajo malčku bogatiti besedni zaklad.

image (28)

Vsak malček začne slej ko prej govoriti in pri tem mu pomaga tudi, kako in koliko se pogovarjamo z njim. Vendar le naše govorjenje ni dovolj, vsaj ne po informacijah strokovnjakov. Ugotovili so namreč, da otroku pomaga tudi naše "govorjenje" z rokami. Več kretenj kot malček spozna, lažje jih bo kasneje ubesedil.

S kretnjami spoznavajo svet

Kazanje na stvari, mahanje v slovo in druge naravne kretnje našim najmlajšim pomagajo spoznavati svet okoli njih in bogatijo njihov besedni zaklad, še preden spregovorijo prvo besedo. Raziskovalci z univerze v Chicagu so odkrili, da več kot se pri 14 mesecih starosti malček sporazumeva z rokami, bogatejši je njegov besedni zaklad pri štirih letih starosti.

Ker so že prej ugotovili, da imajo otroci iz socialno ogroženih družin ob začetku šolanja slabši besedni zaklad, so tokrat želeli preveriti, če na to res vplivajo dohodki staršev. Ugotovili so, da se bolj premožni starši več pogovarjajo s svojimi malčki, jim berejo in jim stvari razlagajo tudi s kretnjami. V manj premožnih družinah pa je takega ravnanja manj.

Večji pomen kretenj

Premožnejši starši v pogovoru s svojimi malčki uporabljajo več besed in se ne bojijo uporabiti povedi z bolj zapleteno zgradbo. Ko se z malčkom pogovarjajo z rokami, tudi kretnjam dajejo večji pomen, kar je dobra podlaga za kasnejše otrokovo bogatejše besedišče. Tak otrok kasneje tudi kaže večje zanimanje za učenje.

Nasprotno pa starši otrok iz socialno šibkejših družin uporabljajo manj besed, manj kretenj in manj zapletene povedi. Ker se njihovi otroci že od malih nog ne naučijo toliko besed, jih kasneje, ko se srečajo z vrstniki z bogatejšim besednim zakladom, učenje tudi manj veseli.

Kretnje so prvi korak

Vsak, ki je kdaj videl malčka dvigovati roke v želji, da bi starši dvignili njega, ve, da se znajo malčki sporazumevati še preden dejansko spregovorijo. Kretnje z rokami malčku pomagajo najti način, na katerega kasneje besede povezuje v stavke in stavke v povedi. Ko začne naš najmlajši govoriti, si običajno še vedno vsaj delno pomaga tudi s kretnjami. Pove nam besedo, nato pa ne ve, kako bi rekel drugo in nam to pokaže z rokami.

S študijo sicer niso izrecno dokazali, da kretnje res pripomorejo k poznavanju besed, vendar povezava ni zanemarljiva. Strokovnjaki na tem področju menijo, da bi morali starše bolj spodbujati k besednemu in nebesednemu sporazumevanju z malčki.

Če obstaja le iskrica upanja, da bo njihov besedni zaklad tako bogatejši in bodo imeli večjo voljo do učenja - zakaj pa ne bi poskusili?

Svoje mnenje lahko napišete na forum.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863