Kdaj lahko začnemo masirati dojenčka? Lahko masiramo že novorojenčka?
Kar nekaj raziskav je bilo narejenih, katere so z masažo začele že kmalu po rojstvu. Masaže so bili deležni tudi nedonošenčki. Negativnih učinkov masaže ni omenjenih, je pa to področje še precej neraziskano, zato se je pred začetkom dobro posvetovati s pediatrom ali drugim strokovnjakom, saj je vsak novorojenček/dojenček primer zase.
Je dobro, da nam prave masažne prijeme pokaže strokovnjak? Lahko škodimo otroku, če ne masiramo pravilno, če smo premočni?
Masaža novorojenčka/dojenčka je pravzaprav podobna božanju, ki ima določen ritem in hitrost. Če je novorojenček/dojenček zdrav in se normalno razvija, se tega površinskega gladenja kože in pasivnega razgibavanja rokic in nogic lahko starši brez strahu lotijo sami. Prav je, da si pred tem poiščejo strokovno literaturo, ki jim bo v pomoč. Za ostale prijeme, ki zajemajo globlji pritisk, tresenje ali gnetenje (kar pride v poštev pri nekoliko starejših dojenčkih), naj prosijo za pomoč strokovnjaka, ki jih bo naučil pravilne izvedbe, namena in možnosti uporabe različnih tehnik.

Pogostost masaže je odvisna od razpoloženja, ritma hranjenja in spanja. Začnemo postopoma, nekaj minut dnevno zadošča za spoznavanje novorojenčka/dojenčka z novimi občutki. Če je novorojenčku/dojenčku masaža prijetna, jo lahko postopoma podaljšujemo in izvajamo vsakodnevno. Nič ni narobe, če mu večkrat dnevno posvetimo pozornost in zmasiramo vsakič drug del telesa. Vedno se prilagajamo počutju in zahtevam svojega novorojenčka/dojenčka.
Kje naj izvajamo masažo? Mora biti podloga trdna ali mehka? Lahko to počnemo na previjalni mizi?
Bolj kot podlaga je pri masaži pomembna temperatura in vlaga prostora, saj bo novorojenček/dojenček razgaljen. Poskrbimo, da odkrijemo samo del telesa, ki bo izpostavljen masaži in se tako izognemo nepotrebnemu ohlajanju organizma. Masaže je lahko novorojenček/dojenček deležen med previjanjem ali po kopanju. Previjalna miza je v tem primeru idealna, saj njena višina omogoči staršem lažjo in varno izvedbo. Lahko pa ga masiramo v njegovi posteljici in mu tako pomagamo zaspati. Takrat je pomembno, da starši pazijo na položaj svoje hrbtenice. Opozorila bi še na položaj novorojenčka/dojenčka med masažo hrbta. Idealno je, če so mišice med masažo sproščene, zato je bočni položaj primernejši od položaja na trebuščku. Podloga naj bo iz naravnih materialov, ne pretrda. Pomembno je tudi, da je prijetna na otip, da ne draži kože in ne drsi.
Masiramo celo telo na enkrat ali samo določene dele telesa?
Vedno se prilagajamo otrokovemu počutju. Masaža novorojenčka traja od 5 do 15 minut, trajanje se lahko s staranjem dojenčka podaljšuje. Izbira masažnega mesta je poljubna. Najbolje je, da starši mesta menjajo in sami ugotovijo, kaj njihovemu otroku najbolj ustreza. Ko se na masažo privadi in če nam čas dopušča, lahko zmasiramo tudi celo telo. Pomembno je, da z masažo ne vztrajamo, če opazimo nelagodje.
K čemu pripomore redna masaža?
Stik je za otroka zelo pomemben. Masaža tako vpliva na enaka oziroma podobna področja kot pogost telesni kontakt z materjo ali drugo osebo, ki je novorojenčku/dojenčku blizu. Pokazalo se je, da sprošča in blaži bolečino, kot posledico trebušnik krčev ali izraščanja zobkov. Uspava in zmanjšuje jokavost. Pri nedonošenčkih pozitivno vpliva na kostno gostoto, hitrejše pridobivanje telesne mase in lažje vzdrževanje toplote. Najpomembnejše pa je, da poglobi vez med novorojenčkom /dojenčkom ter njegovimi starši. Mami in očetu pomaga razumeti govorico telesa in prepoznati njegove potrebe.

Ali so kakšne posebne točke na otrokovem telesu, katere je še posebej dobro masirati med boleznijo?
Bolezen pri dojenčkih običajno spremlja povišana telesna temperatura. V telesu prihaja do sprememb, organizem je obremenjen, zato se masažo odsvetuje. Vendar pa nežno ritmično božanje, ki ga v tem primeru izvajamo kar čez oblekico, dojenčku ne bo škodovalo. Seveda imajo tudi dojenčki refleksne cone in akupresurne točke, ki vplivajo na zdravje organizma, vendar za vsako bolezen obstaja drugačen odgovor. Morda bi izpostavila masažo trebuščka, ki lahko omili kolike ali zaprtost.
Potrebujemo za masažo kakšno olje?
Novorojenčkova/dojenčkova koža je občutljiva, po drugi strani pa se njena funkcija šele dobro vzpostavlja. Poskrbimo, da z uporabo krem ali olj ne bomo pretiravali. Olja oziroma kreme naj bodo čim bolj naravne, brez parfumov in drugih nepotrebnih dodatkov. Najboljša so naravna, hladno stisnjena olja, saj so raziskave potrdile prehajanja maščobnih kislin skozi kožo v organizem. Olji, kot sta kokosovo in sončnično, naj bi tako vplivala na hitrejši porast telesne mase, ohranjanje telesne toplote ter ščitila kožo pred vdorom mikroorganizmov.

Kaj storimo, če otroku naenkrat med masažo ni več prijetno?
Kadar nam z jokom ali kako drugače sporoči, da si v tistem trenutku masaže ne želi, z njo preprosto prenehamo. Vzrok je lahko v prenizki temperaturi prostora, hladnih rokah oziroma hladni kremi ali olju, morda v položaju, ki dojenčku v danem trenutku ne ustreza, ali enostavno ni razpoložen. Namesto masaže mu lahko ponudimo pestovanje in mu tako zagotovimo občutek varnosti in ljubezni.
Je masaža dojenčka le domena mame ali lahko to počnejo tudi oče, babica, varuška, maserka?
Novorojenček/dojenček potrebuje občutek varnosti in sprejetosti. Tako ga lahko masira vsak, čigar bližina je otroku prijetna in ga pomirja. Običajno so to osebe, ki jih pozna in jim zaupa. Najboljše je, če se masaže priučijo vsi, ki so z otrokom pogosto v stiku. Spol, starost ali status tu ne predstavljajo ovire. Naloga staršev je, da si skozi strokovno literaturo pridobijo čim več informacij. Maserka je staršem v pomoč pri zbiranju informacij. Lahko se vključi kot mentorica. Idealno bi bilo, da dojenčka obišče na domu. Individualen obisk omogoča dovolj sproščeno vzdušje tudi za starše, ki se z masažo morda srečujejo prvič.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV