Študija, objavljena v reviji Scientific Reports, kaže, da gibi ploda otroku omogočajo, da zgradi osnovno mrežo možganov, da razume, kateri del telesa se premika.
Raziskovalci pravijo, da dojenčki s temi sunki in udarci dejansko poskušajo spodbuditi pomembne povezave v svojih rastočih možganih in da jim to pomaga ustvariti notranji 'zemljevid' lastnega telesa. ''Ti udarci, znani kot fetalni gibi, otroku omogočajo, da zgradi osnovno možgansko mrežo, da razume, kateri del telesa se premika in se ga dotika,'' poroča Live Science.
Ekipa je analizirala možganske valove 2 dni starih dojenčkov, od katerih so bili nekateri rojeni prezgodaj. Uporaba neinvazivne elektroencefalografije (EEG) je pokazala, da dojenčkova brca aktivira področje njegovih možganov, povezano s senzoričnimi vhodi, znano kot somatosenzorični korteks. Upamo, da bodo te fascinantne ugotovitve pomagale negovati možgane prezgodaj rojenih otrok, ki se še razvijajo, in spodbudile njihove zdravstvene ekipe, da ustvarijo okolje, ki posnema maternico in tako spodbuja razvoj.

''Ugotovitve študije lahko vplivajo na neonatalno klinično oskrbo, na primer na to, kako poviti nedonošenčka, da lahko ohrani občutek, da je v maternici, in še naprej razvija to osnovno možgansko mrežo,'' sta povedala avtorja študije z univerze iz Londona Kimberley Whitehead in Lorenzo Fabrizi.
Povezava brc z možgansko aktivnostjo preneha nekaj tednov po rojstvu. Večina nosečnic začne otrokovo premikanje čutiti med 16. in 24. tednom nosečnosti. Občutijo se kot udarci, migetanje, žgečkanje, odvisno od tega, kako daleč je nosečnost napredovala, občutek pa je individualen za vsako žensko.
Ni pravila, koliko brc na dan je normalno, a če opazite, da je dojenček mirnejši kot običajno, bodite pozorni. Pojejte nekaj sladkega in se ulezite na bok. V eni uri bi morali čutiti vsaj 10 gibov. Ženske v drugi in vsaki naslednji nosečnosti občutijo gibanje ploda prej.
Seveda obstajajo tudi bolj umirjeni in aktivni dojenčki, kar pa ne pomeni, da bodo takšni tudi ob rojstvu. Ritmični nežni gibi so kolcanje dojenčka v trebuščku, kar čuti tudi mati.
Med 24. in 28. tednom se plod odziva na znane zvoke in glasove, udarci pa so najmočnejši med 32. in 36. tednom, ko raste, se utrjuje in krepi. Po tem obdobju se vse umiri, saj otroku začne primanjkovati prostora in sta oba večinoma pripravljena na porod. Normalno je, da je brc manj, plodova aktivnost pa se običajno poveča, ko se nosečnica umiri, pa tudi po obroku.
Vir: miss7mama
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV