Bibaleze.si

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev

Špela Zupan

Družina in odnosi

0
03. 07. 2024 05.00

Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

mama

Starši, ki doživljajo starševsko izgorelost, so fizično, čustveno in duševno izčrpani. Vzroki so različni, od prekomernega stresa in prevelikih prizadevanj do pomanjkanja podpore.

Pogovor lahko nudi zelo dragoceno podporo, zato poiščite pomoč pri partnerju, družini, prijatelju, strokovnjakih, svetuje Helena Grmek.
Pogovor lahko nudi zelo dragoceno podporo, zato poiščite pomoč pri partnerju, družini, prijatelju, strokovnjakih, svetuje Helena Grmek. FOTO: osebni arhiv

Predavateljica, magistra zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek je med najmočnejšimi dejavnosti tveganja nanizala: psihološke lastnosti staršev (perfekcionizem ali pomanjkanje virov obvladovanja čustev in stresa), osebnostne značilnosti otrok (zahtevni otroci ali otroci s posebnimi potrebami), nedoslednost pri vzgoji, kakovost odnosov med partnerjema, družino in prijatelji ter sposobnost organizacije življenja v smislu rutine in reda ter razpoložljivega prostega časa.

Pri iskanju glavnih vzrokov gre ponavadi za kombinacijo več dejavnikov. Pomanjkanje kakovostnega spanja zaradi nočnega zbujanja otrok močno vpliva na energijo in razpoloženje. Starši imajo lahko nerealna pričakovanja, pogosto se soočajo s pritiskom, da morajo biti popolni in oziroma ali da morajo izpolnjevati vse potrebe otrok. Velik delež je lahko premalo podpore partnerja, družine, prijateljev, kar vodi v občutek preobremenjenosti in osamljenosti. Dodatno bremenijo finančne skrbi in usklajevanje (zahtevne) službe z družinskimi obveznostmi, kar je lahko izjemno naporno in stresno.

Starševska izgorelost je stanje, ki ga povzroča dolgotrajen stres, povezan z zahtevami starševstva. Zaznamujejo jo fizična, čustvena in duševna izčrpanost. Znaki vključujejo:

- fizično izčrpanost in telesne težave, kot so glavoboli, bolečine v mišicah ter težave s spanjem,

- čustveno distanco do otrok, občutke jeze, krivde in sramu,

- zmanjšano motivacijo in občutek nemoči pri izpolnjevanju starševskih nalog.

Najpogostejši znaki in simptomi so velika fizična in čustvena izčrpanost, intenzivna jeza in bes, zmanjšano sočutje ter čustvena distanca do otrok, je nanizala Helena Grmek. Lahko se pojavijo spremembe vedenja ali izguba zanimanja za vsakodnevna opravila, nezadovoljstvo v starševstvu, razdražljivost, težave s spominom, bolečine v mišicah, glavoboli, težave s spanjem, izolacija in izogibanje drugim. Našteto spremljajo občutki zamere, sramu in krivde, nizka motivacija in samopodoba, čustvena otopelost ter nagon po samopoškodovanju ali poškodovanju drugih.

Starševska izgorelost se kaže v kronični fizični izčrpanosti, dvomih v starševske sposobnosti, razdražljivosti in nestrpnosti ter tudi zdravstvenih težavah.
Starševska izgorelost se kaže v kronični fizični izčrpanosti, dvomih v starševske sposobnosti, razdražljivosti in nestrpnosti ter tudi zdravstvenih težavah. FOTO: AdobeStock

Izgoreli starši postanejo razočarani in cinični, imajo nizko toleranco, svet dojemajo kot črno-bel in življenje temnejše, kar vpliva na celotno družinsko dinamiko. Izgorelost prinese močno izčrpanost, ki je ne pozdravi nobena količina spanja in ki napolni vsak del bivanja tako fizično, mentalno kot tudi čustveno. "Začne se z blagimi znaki in simptomi ter se stopnjuje v zmerno izgorelost in hudo izgorelost v starševstvu, kjer se lahko pojavijo tudi razmišljanja o samomoru," je opozorila sogovornica.

Se starševska razlikuje od splošne izgorelosti?

"Izgorelost je stanje čustvene, duševne in pogosto fizične izčrpanosti, ki jo povzroči dolgotrajen ali ponavljajoč se stres. Stres je lahko posledica česar koli, dela, odnosov in celo vsakodnevnega starševstva," je opisala Helena Grmek. Po njenih pojasnilih se izgorelost na delovnem mestu najpogosteje opredeljuje kot tridimenzionalni sindrom, ki vključuje stanje čustvene in fizične izčrpanosti, odmaknjenost od odnosov in prejemnikov storitev ter občutek strokovne neustreznosti.

"Razsežnosti izgorelosti v starševstvu, to je izčrpanost, odtujenost in občutek neučinkovitosti, so zelo podobne kot pri izgorelosti na delovnem mestu. Vendar je kontekst drugačen"; za izgorelost v starševstvu je značilna čustvena distanca do otroka ali otrok, izguba zanimanja v starševstvu in zmanjšana učinkovitost, medtem ko se izgorelost na delovnem mestu bolj povezuje z zmanjšano učinkovitostjo, depersonalizacijo in izčrpanostjo. 

 Izgorelost prinese močno izčrpanost, ki je ne pozdravi nobena količina spanja.
Izgorelost prinese močno izčrpanost, ki je ne pozdravi nobena količina spanja. FOTO: Adobe Stock

"Osebno mi je veliko bolj blizu definicija, ki jo zagovarjajo nekateri raziskovalci; da je izgorelost stanje duševne, čustvene in fizične izčrpanosti. Ne glede na vzrok," je poudarila.

Helena Grmek se tudi izogiba razlagi, kako starševsko vedenje vpliva na družinsko dinamiko, saj meni, da lahko povečuje tesnobo ter občutek krivde in sramu pri starših. Raje spodbuja starše, naj se osredotočijo na izboljšanje odnosa do sebe, otroka ali drugega družinskega člana. Naj se vprašajo, katere vrednote so pomembne njim in družini ter kaj lahko storijo, da se bodo samin in vsi skupaj bolje počutili.

Spregovorite o težavah in poiščite pomoč

Predvsem poziva starše, naj spregovorijo o svojih občutkih in doživljanju. "Odprta izmenjava informacij o občutkih izgorelosti lahko olajša socialno podporo, ki je zelo potreben vir za starše pod stresom in brez spretnosti obvladovanja. Toda ni vedno lahko priznati, da se borite; izgoreli starši se pogosto počutijo izolirane in osramočene, kar jim lahko prepreči zdrav dialog z ljudmi, ki jih podpirajo. A odkrit pogovor o izgorelosti vam pomaga zmanjšati sram in krivdo," je obrazložila.

Ključno je tudi razvijanje starševskih veščin. Informacije, kako vzgajati otroke, so danes povsod, vendar so pogosto podane na nepravi način in neodvisne od različnih situacij. Nekateri starši imajo namreč veliko podpore in pomoči, drugi manj, tretji pa nič. Razvijanje veščin, kot so postavljanje mej, ravnanje pri izbruhih in doslednost, pa lahko pomaga pri vsakodnevni interakciji z otroci ter zmanjšuje stres in občutek izgorelosti. V primeru hudih občutkov nemoči in brezupa pa Helena Grmek svetuje, naj starši poiščejo tudi zdravniško in psihoterapevtsko pomoč. Terapija in zdravila lahko pomagajo do mere, ko lahko starši naredijo korak k spremembam, je poudarila.

CITAT HELENA GRMEK: "Saj poznate rek, da iz praznega vedra ne moremo črpati. Pri izgorelosti v starševstvu v nasprotju s poklicno izgorelostjo največkrat ni vedno mogoče vzeti dopusta (velikokrat je dopust z majhnimi otroki še bolj naporen in bi v resnici potrebovali dopust po dopustu in brez otrok). Zato se lahko počutite, kot da ne morete ubežati povzročitelju stresa.

Kot mama imam pogosto občutek, kot da glavo držim nad gladino vode. Nato pa otrok zboli, poveča se stres v družini in takrat "plavam". Kadar pa si organiziram čas zase, da nekam greva s partnerjem, otrok zboli.

Navadno starši vidimo enega ali dva bistvena dejavnika, ki sta odgovorna za stres. Morda imamo dojenčka, majhne otroke, zelo malo pomoči in partnerja, ki je veliko odsoten. Mogoče sem mama ali oče samohranilec. Tega ne moremo spremeniti.

Namesto da se osredotočamo na velike povzročitelje stresa, ki jih ne moremo spremeniti, lahko znova uravnovesimo spremenljive, ki sčasoma prispevajo k občutku izčrpanosti.

Na primer: če nas vsakodnevno pripravljanje obrokov spravlja v stisko, si lahko hrano naročimo v vrtcu ali šolo ali si jo pripravljamo enkrat tedensko vnaprej. Če je partner pogosto veliko odsoten iz službe, si lahko poiščemo varstvo, izmenjujemo varstvo s prijateljico ali poprosimo dobre sosede za pomoč.

Ključno je, da smo starši prožni in uravnoteženi. Da razvijamo starševske veščine."

Niste sami

Starševska izgorelost je resna težava, ki lahko vpliva na kakovost življenja tako staršev kot otrok. Pomembno je, da starši prepoznajo znake izgorelosti ter pravočasno in ustrezno ukrepajo. S pomočjo podpore, postavljanjem mej, realnimi pričakovanji in skrbjo zase lahko zmanjšajo tveganje in uživate v lepih družinskih trenutkih.

In – kot sporoča tudi Helena Grmek – niste sami. Približno pet odstotkov staršev oziroma na tisoče se trenutno sooča s simptomi izgorelosti in so brez ustrezne pomoči. "Mama ali oče, ki si se našla oziroma našel v zapisu. Rada bi ti sporočila, da je pot ven mogoča. Za pomoč se lahko obrneš na osebnega zdravnika in v Center za duševno zdravje, obstaja pa prav tako zelo veliko nevladnih organizacij, ki lahko nudijo svetovanje in psihoterapijo," je pozvala.

"Življenje je morda trenutno težko, vendar je mogoče biti umirjena, povezana in srčna mama ali oče, kot si v sebi želiš biti. Poišči (po)moč in ne dovoli, da izgorelost pogasi tvoj starševski ogenj," je dodala. Ključnega pomena je najti čas harmonijo, mir in zadovoljstvo v starševstvu ter tudi zase, za sprostitev in polnjenje "baterij". Skrb za lastno dobro počutje je pomembna, da boste lahko najboljši starši svojim otrokom. In ne pozabite – otroci vas imajo najrajši na svetu ter nihče ni popoln in tudi vam ni treba narediti vsega popolno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863