ker

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku
Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

'Razmišljam o otrocih v prihodnosti in me je strah, kako bo'
Sara, 23-letna študentka, se spopada z endometriozo, boleznijo, ki ji vsakodnevno spreminja življenje. V pogovoru z nami je delila svojo izkušnjo in nasvete, kako se spopasti z bolečino, čeprav je niso vedno jemali resno.

Tako je zvezdnica hčerkama razkrila, da ima njun oče HIV
Igralka Denise Richards je v nedavnem intervjuju razkrila, kako je svojim hčerkama povedala, da je njihov oče, Charlie Sheen, HIV pozitiven.

Delovna akcija: Ganljiva zgodba družine, ki se bori za skupen dom
Biti starš je že samo po sebi izziv, kaj šele, če se soočaš z ločitvijo od partnerja zaradi okoliščin, na katere nimaš vpliva. Maruša in Rok sta se znašla v težki situaciji. Z dvema majhnima otrokoma sta prisiljena živeti ločeno, kar je za vse težko.

Šolski koledar 2025/26 razkriva dolge novoletne praznike
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je na spletnih straneh objavilo šolski koledar za osnovne šole za šolsko leto 2025/26. Pouk se bo začel v ponedeljek, 1. septembra. Od počitnic med šolskim letom bodo najdaljše novoletne, ko bodo učenci pouka prosti 11 dni. Kulturni praznik Prešernov dan pa bo v prihodnjem letu na nedeljo.

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?
Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Zgodba majhne Nine brez svojega glasu
April je mesec, posvečen ozaveščanju o preprečevanju zlorabe otrok. Gre za pomemben mesec, v katerem se opominjamo, da so otroci najbolj ranljiva skupina v družbi, ki potrebuje zaščito, ljubezen in podporo, da lahko rastejo v zdrave in srečne posameznike.

Zvezdnica mora otrokom povedati bridko resnico
Resničnostna zvezdnica Teddi Mellencamp je tedne trpela zaradi močnih glavobolov, nato so ji odkrili tumor. Sledila je operacija, nato pa nov šok – odkrili so še več rakavih tvorb. Kljub temu, da želi ostati optimistična, pa zna biti resnica tudi drugačna - kako svojim otrokom povedati resnico o svojem zdravstvenem stanju, se tako sprašuje zvezdnica.

Alergije na hrano pri dojenčkih in otrocih: Praktični nasveti za starše
Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Slavni starši, stroga pravila: Mladi zvezdnik o strogih starših
V svetu slavnih in njihovih otrok je lahko vzgoja velik izziv. Patrick Schwarzenegger je delil vpogled v svoje odraščanje v družini s svetovno znanimi starši, kjer sta imela starša veliko pravil in visoka pričakovanja.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Srce parajoča zgodba: Ogledalo usodno za dveletnika
Nesreče se lahko zgodijo v trenutku, ko jih najmanj pričakujemo, še posebej, ko gre za naše najmlajše. Vsaka malenkost, ki jo pogosto spregledamo, lahko predstavlja nevarnost, zato je pomembno, da smo kot starši vedno pozorni na svoje malčke.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Aprilski sončki: Kakšni so dojenčki, rojeni aprila?
Ste vedeli, da je mesec rojstva povezan z določenimi značilnostmi vašega otroka? Če pričakujete dojenčka v aprilu, vas čaka optimističen malček, ki bo morda rad dolgo pokonci in izkazoval vodstvene sposobnosti že v zgodnji mladosti.

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti
2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje
Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Tanja Žagar o tem, kako sta na izgubo las reagirala njena otroka
Pevka Tanja Žagar je s pozitivno energijo delila podrobnosti o svoji bolezni in odzivu njenih otrok, Karla in Marine. Razkrila je namreč, kako je svojo bolezen razložila šestletnemu sinu in leto in pol stari hčerki.

Kako se kaže prezgodnja puberteta?
Puberteta je naraven proces, v katerem telo in um otroka prehajata v odraslo obdobje. Pri večini otrok se puberteta začne približno pri starosti 12 let pri dečkih in 10 let pri deklicah. Včasih pa se puberteta začne prej, kot je običajno. Ko se puberteta pri dečkih začne pred 9. letom starosti in pri deklicah pred 8. letom, govorimo o prezgodnji puberteti.

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Boleče ustne razjede pri otroku: Kako pomagati?
Imate otroka z bolečimi ustnimi razjedami? Slinavka ali gingivostomatitis je virusna okužba, ki prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. Povzroča jo virus herpes simplex tip 1, HSV-1. HSV se prenaša s telesnimi tekočinami. Ker zdravila zanjo ni, se mora otroško telo proti njej boriti samo.

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Otrok naj ima na vrtu svoj kotiček
Ni večjega užitka kot če otroku pustite, da z lopatko koplje po zemlji, jo ravna z grabljicami in sam upravlja s kangljico za zalivanje. Zdaj je idealni čas, da mu na vrtu zaupate košček zemlje, za katerega bo skrbel sam. Vrtnarite pa lahko tudi če nimate vrta!

Otrok ali odrasla oseba? DNK test razkril resnico
Potem ko sta Michael in Kristine Barnett leta 2010 posvojila Natalio Grace, sta kmalu začela sumiti, da morda deklica ni to, kar je trdila. Zakonca sta namreč trdila, da je v resnici odrasla oseba, ki se pretvarja, da je otrok, potem ko sta pri deklici opazila zgodnje znake pubertete.

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Kdaj dojenček dejansko vidi?
Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Nobelov nagrajenec pri 57 letih izvedel veliko družinsko skrivnost
Nobelov nagrajenec je izvedel resnico o svojem poreklu šele pri 57 letih in še to po naključju. Takrat je odkril, da njegova sestra Miriam v resnici ni bila njegova sestra, temveč njegova biološka mati.

Lepa zgodba iz Celja: Policisti pomagali nosečnici
Na območju Celja se je odvil nenavaden, a hkrati izjemno srečen trenutek za bodočo mamico, očeta in vse, ki so jima priskočili na pomoč.

Špela Jereb v veselem pričakovanju: Test nosečnosti je pokazal +
Priljubljena voditeljica na POP TV je sporočila veselo novico: s partnerjem Klemnom pričakujeta prvega otroka. Datum poroda je v avgustu, ime pa je tudi že izbrano.

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!