poporodni pregled

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam
Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje
Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Spolnost po porodu – odkrit pogovor s partnerjem je nujen
Spolnost po porodu marsikateremu paru lahko predstavlja precejšen izziv. Še posebej so lahko ženske občutljive po prvem porodu, ko še ne vedo natanko, kako in kaj, ter jim v nekaterih primerih sploh ni do intimnosti. Zato je nujen iskren pogovor s partnerjem, v katerem se pogovorita o željah, pričakovanjih in predvsem, kako se počutite.

Preverjala je službeni mail, ko so njeni dojenčici merili raven kisika v krvi
"Dva tedna po mojem vnovičnem prihodu v službo je hčerkica zbolela. Začelo se je kot respiratorni virus, ki pa se je razvil v pljučnico. Zaradi resnih težav z dihanjem so jo sprejeli v bolnišnico," se spominja ameriška mamica. Njena hči takrat ni bila stara niti tri mesece.

''Mama sem že šest tednov. Ginekolog mi je svetoval ...''
Šest tednov se že preizkušate v vlogi mame in odlično vam gre. Čaka vas prvi pregled in ginekologu lahko zastavite številna vprašanja, ki se vam porajajo v glavi. Posvetujte se tudi o nadaljnji zaščiti med spolnimi odnosi.

Poporodna depresija očka
Poporodno depresijo ima lahko tudi očka, ne samo mamica, toda vzrok zanjo ni v hormonskem neravnovesju. Povzročijo jo lahko pretirana skrb za družino, občutek, da je otroku ob mami odveč, izgubljeno spolno življenje, drugačni odnosi s partnerico, spremenjen način življenja in seveda neprespane dolge noči.

Dojenček je tu, kaj pa mamica?
V šestih tednih po porodu naj bi si mamica že opomogla od poroda in okrevala. Takrat je čas, da odidete na poporodni pregled k svojemu ginekologu.

Ščitnica - žleza življenjskega pomena
Za dobro počutje in delovanje telesa so zadolženi hormoni, zanje pa tudi ščitnica. Ščitnični hormoni pospešujejo presnovne procese, nujno pa so potrebni tudi za razvoj ploda v nosečnosti, zlasti za razvoj možganov.

Poporodni pregledi
V šestih tednih bi morali že skoraj povsem okrevati od nosečnosti in poroda. Vaš ginekolog bo želel videti, ali se vaše telo res vrača v normalno stanje.