Oblačila, ki jih kupujemo za otroke, ponavadi ne predstavljajo večjih težav, kombiniramo različne kose, lovimo posezonske akcije, nekaj uporabimo še iz preteklega leta, določen del garderobne omare pa osvežimo z novimi jesenskimi kosi, če so otroci prerasli stare, kar pa se skoraj vedno zgodi. Medtem ko pa je s čevlji nekoliko drugače.
Ker je jeseni treba kupiti najmanj en dober in kakovosten par čevljev, ki bo veljal za tiste 'sezonske' čevlje, ki naj bi torej zdržali vso sezono, ponavadi to tudi pomeni večji strošek. Zato je pred nakupom novih superg in jesenskih čevljev dobro upoštevati naslednje nasvete.
Kako izbrati primerne čevlje?
Nakup nove obutve jeseni zahteva še posebno pozornost, saj znajo stopala otrok čez poletje zrasti tudi za dobro številko in več. Glede na to, da jesen pomeni za otroke tudi vrnitev v vrtce in šolo, je pomembno, da jim poiščete vsestransko in udobno obutev, kar je ključno za zdrav razvoj otroških stopal.
"Otroško stopalo se razvija vse do šestega, sedmega leta, raste pa seveda še veliko dlje. Z razvojnega vidika je zato zelo pomembno, da je izbira obutve pravilna, še posebej ob prvih korakih. S tem starši veliko pripomoremo h kakovostnemu razvoju stopalnih struktur, stopalnih lokov, ravnotežnostnih odzivov in občutka gibanja v prostoru, pa tudi k sami kakovosti telesne motorike in razvoja otrokovih gibalnih sposobnosti in spretnosti," poudarja diplomirana fizioterapevtka Špela Gorenc Jazbec.
Hkrati dodaja, da: "Čevelj ne sme biti trd, neupogljiv, saj vse to vpliva na samo stopalo in posledično na gibanje celega telesa. Čevlji, ki imajo trd ali privzdignjen stopalni lok, odvzamejo stopalu veliko aktivnosti, ki se posledično poleni in kasneje sam od sebe ne zmore več funkcije vzdrževanja stopalnega loka."

Otrok naj nosi nove, in ne rabljene čevlje!
"Zelo pomembno pa je tudi, da ima vsak otrok obutev, ki služi samo njemu. Če otrok dobi obutev, ki jo je pred njim že nosil nekdo drug, s tem ne prevzame le obutve nekoga drugega, temveč tudi vzorce hoje nekoga drugega. Čevelj, ki se je že oblikoval po obliki stopala in načinu gibanja, zato močno odsvetujemo, še posebej v prvih letih, ko mora otrok, ob podpori staršev, sam razviti svoje potenciale," še svetuje Špela Gorenc Jazbec.
Koliko čevljev potrebuje otrok jeseni?
Dobro je, če otroku kupimo dva para superg, saj je prav, da imamo rezerven par, ki ga bo otrok uporabljal, ko bomo prvega prali. Čevlje je namreč treba redno prati, kar pomeni vsaj 1-krat na mesec ali po potrebi, če se prej umažejo, saj so otroci že tako bolj nagnjeni k divjanju po blatu, pesku, travi in lužah, hkrati pa se s pranjem superg izognemo nepotrebnim vonjavam in glivičnim okužbam stopal.
Poleg dveh parov superg, ki so lahkotne in dihajo, pa je dobro, da ima otrok še ene jesenske čevlje, ki naj bodo toplejši in primerni za nižje temperature ter posebne priložnosti, lahko so nizki ali gležnjarji, ter gumijaste dežne škornje, ki so nepogrešljiv del opreme, kadar zunaj dežuje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV