
Britanski strokovnjaki so zbrali 96 otrok, starih štiri in pet let. Želeli so ugotoviti, če prepoznajo lažnivca. Vrteli so jim kratke posnetke. V nekaterih je človek govoril zelo samozavestno, ampak je vedno lagal, v drugih pa je govoril neodločno, ampak resnico.
Čeprav starši mislijo, da otroci verjamejo vse, kar jim govorijo, ni tako. Imajo sposobnost, da zaznajo signale, ki jim govorijo, kaj je res in kaj ne.
Na koncu so po številnih testih raziskovalci spoznali, da štiriletniki in petletniki na splošno raje verjamejo samozavestnim osebam kot tistim, ki so neodločni. Ampak, ko petletniki ugotovijo, da jim je samozavestna oseba lagala, kasneje raje verjamejo neodločnim osebam, ki govorijo resnico.
Štiriletniki po mnenju strokovnjakov še niso sposobni popolnoma ločiti laži od resnice, kar pripisujejo tudi različnim načinom vzgoje, izobraževanja in kulturnim vplivom. Petletniki pa so že sposobni kritično razmišljati in niso kot gobe, ki vpijajo vsak podatek, ki se pojavi na poti.
Zato dobro razmislite, preden otroku izrečete laž!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV