Bibaleze.si

Rokavčki: DA ali NE?

N. K.

Malček

0
23. 06. 2019 06.12

Katere plavalne pripomočke naj bi uporabljali otroci, nam je pojasnila Špela Gorenc Jazbec, Bibina svetovalka, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave. Dodaja tudi informacije, kako starši lahko naučijo otroka plavati in kdaj je pravi čas za to.

Plavanje

Katere plavalne pripomočke priporočate? Ali je res, da rokavčki niso priporočljivi?

Kot primerne plavalne pripomočke se priporoča različne plavalne deske in plavalne pene v različnih oblikah. Rokavčki res niso med najprimernejšimi, vendar so nekako najbolj priljubljeni. Verjetno tudi z vidika varnosti, ker plavalne deske in pene otrok lahko spusti iz rok, rokavčki pa so ves čas na rokah.

Ali je dobro, da imamo v morju mlajšega otroka, dojenčka v naročju ali je bolje, da prosto sam s plavalnimi pripomočki lebdi in čofota v vodi?

Za mlajšega otroka in dojenčka je najbolj priporočljivo, če ga imamo kar v naročju. Na tak način ga lažje nadzorujemo in mu nudimo dodatno varnost. Še posebej je to priporočljivo pri otrocih in dojenčkih, ki se vode bolijo. V naročju se dojenček lahko giba, mi ga le dodatno podpremo tam, kjer je treba. Poleg tega različni plavalni pripomočki za dojenčke ne dajejo možnosti, da bi se otrok v vodi počutil svobodnega in na ta način izkoristil vodo. V nekaterih pripomočkih dojenček z rokicami vodo komajda doseže, medtem ko je v naročju voda ves čas zraven. Če jih ne omejujemo z različnimi pripomočki, vsaj na začetku ne, se hitreje navadijo na vodo. Pomembno pa je, da smo, če imamo otroka, dojenčka, v naročju, v vodi vedno le tako globoko, da še vedno lahko stojimo na tleh in nam voda sega nekje do sredine prsnega koša (oziroma do tam, da se sami še počutimo varne), otroka ves čas čvrsto držimo. Z otrokom v naročju nikakor ne plavamo v globoki vodi, kjer ne moremo normalno stopiti na tla.

Nekateri otroci obiskujejo plavalni tečaj in se tam naučijo plavati, druge učijo starši. Imate kakšen nasvet za njih?

Čisto nič ni narobe, če otroka plavati naučijo starši. Potrebno je le dovolj potrpežljivosti, dovolj domišljije, da lahko prek različnih igric otroka pripravimo tudi do tega, da ni nič narobe, če se potopi pod vodo, da spozna različna gibanja, ki se vsekakor razlikujejo v vodnem okolju od gibanja na suhem. Predvsem pa otrok ne silimo v vodo in v plavanje, če tega ne marajo oziroma se tam ne počutijo varne. Nekateri potrebujejo veliko časa, da jim voda postane domača, drugi obožujejo vodo že od začetka. Niti ne silimo otroka v globoko vodo, če še ne zna dobro plavati.

Kdaj je čas, da otroka začnemo učiti plavati? Ali pa je bolje, da počakamo, da ga plavalni učitelji v prvem razredu osnovne šole?

Otrok običajno že sam pokaže zanimanje, da bi se želel naučiti plavanja. Ko izrazi željo, je to dobro izkoristiti. Nekateri otroci imajo že v vrtcih tečaje plavanja, kjer se večina že kar dobro nauči plavati oziroma osvojijo vsaj neke osnove, ki jih potem še nadgradijo. Ni nujno, da čakamo do prvega razreda, če otrok pokaže zanimanje že prej. Zelo dobro se obnese plavanje za dojenčke in male otroke brez plavalnih pripomočkov, kjer se že zelo mali otroci odlično navadijo na vodo in potem tudi kar hitro samostojno splavajo. Nikakor ga pa ne silimo v nekaj, česar si sam še ne želi. Pravi čas vedno pride, ko je čas za to.

Plavanje
PlavanjeFOTO: Thinkstock


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863