gorenc

Tako bo tudi vaš otrok rad bral
Otroke k raziskovanju in odkrivanju novih stvari žene radovednost. Ta pa pogosto vodi v željo po branju ter posledično h krepitvi bralnih navad. Kako torej vzbuditi radovednost pri otroku ter postaviti temelje za dobre bralne navade? V nadaljevanju razkrivamo 5 načinov.

Zato bi morali otroci biti čim večkrat bosi
Hoja brez čevljev je najbolj naravna in primerna za otroke, zato naj bodo ti čim večkrat bosi. Otrokom se stopala namreč razvijajo vse do šestega, pa tudi sedmega leta starosti. Zato jim čim večkrat omogočite bosonogo hojo, ki zelo dobro vpliva na celosten razvoj otroka, pa tudi na izoblikovanje stopal.

Duda, steklenička, otroški voziček – kdaj se jih znebiti?
Otroci hitro odraščajo in pride čas, ko jih morate odvaditi od nekaterih navad, kot so sesanje dude, golo tekanje naokoli, pitje po steklenički in vožnja v otroškem vozičku. Veliko staršev ne ve, kako bi se lotili tega podviga, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Hojica – da ali ne?
Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Kateri plavalni pripomočki so najboljši za otroke?
Medtem, ko se bliža toplejše vreme in zabavne aktivnosti ob vodah, se boste želeli prepričati, da je poskrbljeno tudi za varnost. Poleg plavalnega tečaja za otroke, je treba poskrbeti tudi za ustrezno, varnostno opremo. A kateri plavalni pripomočki so za otroke najboljši?

Nič več brezplačnega vrtca za drugega otroka?
Te dni se kljub predvolilnim obljubam, da bo vrtec dostopnejši, če ne celo brezplačen za večino slovenskih otrok, šušlja o spremembah, ki za starše ne prinašajo nič dobrega. Minister za izobraževanje Darjo Felda je namreč podal predlog, da bi začasno ukinili brezplačen vrtec za drugega otroka (ob hkratni vključenosti dveh otrok v vrtec), starši pa bi po novem plačevali 30 odstotkov polne cene. Kaj to pomeni v praksi?

Vstopnice že na voljo: prvi Baby Expo sejem v Ljubljani
Ljubljana bo ta konec tedna prvič gostila sejem Baby expo, ki je namenjen bodočim in mladim staršem.

Pižama: Zaradi pravljic se otroci naučijo soočati z neprijetnimi platmi življenja
Boštjana Gorenca Pižamo ni treba posebej predstavljati, saj slovi kot odličen komik, knjižni avtor, prevajalec in tudi sinhronizator, ki se tega dela loti še kako resno. Zaveda se namreč pomembnosti maternega jezika in da so prav risanke medij, ki otrokom podzavestno le-tega približajo, s tem pa mu prav tako bogatijo besedni zaklad. Tokrat je beseda s Pižamo tekla prav o tem: maternem jeziku in pomembnosti, da ga negujemo ter zanj skrbimo.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Zgodba, ki je namenjena najstnikom, a bi jo morali prebrati tudi starši
Premnogokrat se zgodi, še posebej v zadnjem obdobju, da pogledamo stran, ko opazimo stisko sočloveka, krivico, problem. To seveda ni prav. Kaj pa storiti, kadar je v stiski otrok? Kako bi se odzvali, če bi srečali otroka, ki je že na prvi pogled drugačen od vrstnikov? Kako bi se nanj odzvali njegovi sošolci? O tem premalokrat razmišljamo in ganljiva zgodba avtorice R. J. Palacio je ravno pravšnji povod za pogovor o tej temi.

Kako izbrati primerno obutev za šolarja?
Jesen je pred nami in otroci ob vstopu v šolo namesto sandalov, japonk in natikačev potrebujejo dobre jesenske čevlje in superge. Kako izbrati primerno obutev za šolarje?

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?
Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?
Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!
Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

Najprimernejša izbira cuclja, žličke in kozarčka
V otroških trgovinah je izbor pripomočkov za hranjenje naših sončkov, ko so ti dovolj veliki za uvajanje goste hrane, veliko. Kakšni pa bi ti v resnici morali biti? Svetuje vam terapevtka Špela Gorjanc Jazbec.

Kdaj naj otrok dobi vzglavnik?
Kdaj otroku ponuditi prvi vzglavnik, kakšen naj bo, ali ga sploh potrebuje, so vprašanja, ki se pogosto porajajo staršem. V resnici ga otrok potrebuje takrat, ko glava ni več v ravni liniji s hrbtenico.

Kdaj otrok ne sodi več v voziček?
Ko otrok začne hoditi, se staršem poraja vprašanje, ali je čas, da pospravijo voziček in začnejo z njim premagovati razdalje peš. Po navadi se to konča s tarnanjem, da ga bolijo noge, in mamica ali očka ga nosita. Preberite si, kaj v začetnem obdobju 'korakanja' svetuje Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojnonevrološke obravnave.

Kako pravilno kopati dojenčka?
Nikoli dolgočasne dneve, ki jih preživljamo s svojimi dojenčki, zvečer zaključimo še s sproščujočo kopeljo. A pravilnega ravnanja z dojenčkom v banjici se moramo naučiti tudi starši.

Zakaj je trebušni položaj za dojenčka tako pomemben?
Slišali ste že, da je zelo pomembno, da na ravno podlago položite dojenčka kdaj pa kdaj na trebušček. V nadaljevanju članka bomo pojasnili, zakaj je to pomembno in kako pogosto morate to početi.

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'
Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Biba sprašuje: Ko joče se ji zaradi krčev precej tresejo rokice. Je to normalno?
Spoštovana! Sem babica dvomesečne deklice, ki je od prvega dne dalje dojena in pridno raste. Od rojstva je pridobila skoraj 2000 gramov teže in cca 9 cm velikosti. Zaradi krčev je občasno zvečer jokala, ponoči pridno spi in tudi dopoldan večinoma prespi. Z mamico sta veliko zunaj na zraku. Sem pa opazila, da se ji takrat, ko joče zaradi krčev precej tresejo rokice in sicer od ramen do zapestja. Ko se jo dotakneš se tremor umiri, prav tako se ji tresejo po tem, ko npr. "pase kravice" in ko jo obrneš nazaj na hrbet. Drugače tresenja ni opaziti, niti kakšnih posebnih trzljajev ali podobno. Zelo dobro nas zaznava in se odziva, po svoje že ''govori'', nasploh je dobrovoljna in ne deluje nemirno. Iz položaja "kravice" se že obrne na hrbet ali iz hrbta za levo stran, prav tako glavico že dviguje. Prosim za vaše mnenje, saj je toliko različnih informacij na voljo, da si lahko že zbegan. Naj povem, da je druga vnukinja zaradi oslabelih prsnih mišic in "zategovanja glavice" hodila v razvojno ambulanto. Zaradi pridne vadbe in pravilnega rokovanja z dojenčkom nima sedaj nobenih težav. Pediatrinja, ki vodi posvetovalnico, je mamico v zvezi s tem vprašanjem zavrnila, da moderne mame pretiravajo. Hvala za vaš odgovor in mnenje. Babi Andreja

Kdaj je čas za prvo drsanje?
Zima je prečudovit čas, ko se lahko otroci preizkusijo tudi v drugačnih športih kot v drugih letnih časih; lahko smučajo, se sankajo in tudi drsajo. V mnogih krajih imajo postavljena brezplačna drsališča, drsalke pa si je mogoče izposoditi. O tem, kdaj je otrok sploh sposoben usvojiti drsanje in kakšne poškodbe se lahko pojavijo, če začne prezgodaj, smo se pogovarjali s fizioterapevtko in terapevtko razvojno-nevrološke obravnave Špelo Gorenc Jazbec.

Spanje v vozičku: DA ali NE?
Verjetno veliko dojenčkov zaspi med sprehodom v vozičku. Marsikaterim staršem je prav tako doma lažje in priročnejše, da otrok čez dan zaspi v vozičku. Toda, ali je to sploh priporočljivo, lahko to vpliva na razvoj otrokove hrbtenice?

Kdaj lahko otrok začne hoditi po stopnicah?
Predvsem mame so tiste, ki otroka, ki še ne hodi, odvračajo od stopnic. Kdaj je prav, da ga pustimo blizu? Že kot dojenčka, ko sploh še ne zna hoditi? Kako naj mu pomagamo osvojiti stopanje navzgor in navdol po stopnicah? Strokovni pogled na to obdobje razvoja, gibanja in učenja nam je ponudila Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave.

Mamino opozorilo: Otroci naj ne nosijo takšne obutve!
Mamica Holly Wright je na družbenem omrežju opozorila druge starše, naj bodo resnično pozorni na to, kakšno obutev kupijo otroku.

Mlečne pravljice: z izvirno embalažo mleka do izboljšanja bralne kulture v Sloveniji
Spar Slovenija je kot prvi trgovec na svojih policah ponudil edinstvene mlečne pravljice. Te so natisnjene kar na embalaži trajnega mleka, napisal pa jih je priljubljeni pisatelj Boštjan Gorenc – Pižama. Izšle so z namenom, da ljudi prek izdelka, s katerim se dnevno srečujejo, spomnimo na branje literature.

Zaležana glavica
Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave

Prvi koraki: Kateri čevelj je najboljši za mojega otroka?
Izbira ustrezne obutve je pomembna popotnica za otrokov gibalni razvoj.

'Nisem popolna mama, sploh ne.'
Nisem popolna mama, sploh ne. Še posebej ne po neprespani noči, ki si pri nas sledijo kot po tekočem traku. Zadnjič sem brala članek, da starši ne spijo šest let po rojstvu otroka. No, jaz ne spim že šest let, 10 mesecev, tri dni, štiri ure in 22 minut. Od rojstva prvega sina dalje.

Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave
Bibina svetovalka Špela Gorenc Jazbec svetuje o razvoju in razvojnih težavah, ki se pojavijo pri otrocih ter o pravilnem ravnanju z dojenčkom (handling).