Bibaleze.si

Kako preprečiti ali vsaj omiliti sindrom suhih oči?

N. K.

Najstniki

0
09. 10. 2013 13.03

Sindrom suhih oči ni le bolezen starejših, vse več najstnikov ima tudi takšne zdravstvene težave, saj ure in ure preživijo za računalnikom, v zaprtem in ogrevanem prostoru ob branju knjig. Kako lahko preprečimo ali vsaj omilimo draženje roženice in očesne sluznice?

S kapljicami so lahko ovlažite oko.
Študentka
Študentka FOTO: Thinkstock

Posvetovali smo se z Dušanom Pušnikom, dr. med., oftalmologom in Bibinim svetovalcem.

Kaj je sindrom suhih oči?

Sindrom suhih oči, keratitis sicca, je očesna bolezen, za katero je značilno suho oko. Vzroki so premajhna tvorba solz, njihova spremenjena sestava ali preveliko izhlapevanje.

Kakšni so simptomi? Zakaj se lahko stanje še poslabša?

Znaki sindroma suhih oči so draženje oči, občutek peska v njih, rdeča očesna sluznica, občutek srbenja v očeh, občasna motna slika, občutljivost na naravno in umetno svetlobo, občasno tudi močnejše solzenje oči – to je predvsem zaradi draženja živčnih končičev roženice, je pa kratkotrajno.

Ti znaki suhih oči se med delom lahko še poslabšajo zaradi intenzivnega gledanja v računalniški zaslon ali branja, saj ob tem redkeje mežikamo z vekami. Oko se namreč ovlaži z vsakim utripom vek. Znaki se tudi poslabšajo v prostorih, kjer je manj vlage, radiatorji in različna grelna telesa dejansko zmanjšajo vlažnost prostorov. Tudi ventilacija tako poleti kot tudi pozimi povzroča večje izhlapevanje solz v avtomobilu. Zadrževanje v prostorih, v katerih je prisoten cigaretni dim, tudi lahko povzroča sindrom suhih oči.

Draženje roženice in očesne sluznice zaradi suhih oči lahko povzroči mikropoškodbe površine roženice, in to še poslabša občutek draženja oči.

Zakaj imajo nekateri težave s suhimi očmi?

Vzroki nastanka suhih oči so različni, lahko nastanejo zaradi genetsko zmanjšanega izločanja solz, manjšega izločanja maščobnega sloja v sestavi solz. Ostali vzroki so povezani z zdravili, in sicer kontracepcijskimi tabletami, antidepresivi, antihistaminiki, beta blokerji. Bolezni vezivnih tkiv, kot so revmatoidni artritis, Sjoegrenov sindrom, avtoimune bolezni, motnje ščitničnih hormonov, so lahko vzrok za suhe oči.
Hormonske in tkivne spremembe v starosti tudi vplivajo na količino izločenih solz in njihovo sestavo.

Pri raziskovanju vzrokov sindroma suhih oči strokovnjaki ugotavljajo vedno nove vzroke.

Sindrom suhih oči
Sindrom suhih oči FOTO: Profimedia

Kako oftalmolog postavi diagnozo sindroma suhih oči? Kakšno zdravljenje sledi?

Sindrom suhih oči lahko ugotovimo na podlagi težav in seveda s pregledom oči z biomikroskopom. Poleg tega lahko uporabimo različne teste, s katerimi ugotavljamo količino in sestavo solz.
Za zdravljenje sindroma suhih oči je mogoče uporabiti različne terapije. Vse imajo te cilje, in sicer povečanje količine izločanja solz, izboljšanje njihove sestave (več maščobnega dela solz) ter dodajanje umetnih solz na sluznico oči.

Kako zmanjšati znake sindroma suhih oči? Kako preprečiti, da do tega sploh pride?

Preprečitev sindroma suhih oči ali vsaj omilitev simptomov:

- pogostejše utripanje z vekami in s tem posledično vlaženje površine sluznice in roženice oči;
- izogibanje prostorom, v katerih je cigaretni dim;
- skrb za primerno vlažnost prostorov, predvsem v sezoni gretja;
- izogibanje prostorom, v katerih je neposredna ventilacija hladnega ali toplega zraka;
- uporaba očal, ki ščitijo oči pred zunanjimi vplivi (zaščitnih ali športnih očal, ki ustvarijo mikroklimo za očali; tu ni kroženja zraka in je posledično manjše sušenje površine oči – očala v tem primeru delujejo kot delna vlažilna komora);
- položaj računalniškega zaslona naj bo nižje od nivoja oči – nanj glejte od zgoraj navzdol;
- redno pitje tekočine – dnevno vsaj dva litra vode, odvisno od narave dela in vlažnosti prostorov, v katerih delate;
- uporaba raznih umetnih solz (na tržišču je veliko vrst umetnih solz, lahko uporabite umetne, ki vsebujejo celulozo, hialorunsko kislino, vitaminske dodatke, dodatke raznih olj za preprečevanje izhlapevanja; med temi številnimi vlažilnimi kapljicami in geli lahko vsakdo najde sebi primerne);
- tudi razni vitaminski dodatki (vitamina A in C, B-kompleks, minerali …), omega maščobne kisline v obliki tablet, kapsul ali ribjega olja in pravilna prehrana lahko delno pripomorejo k izboljšanju stanja vlažnosti oči, količini in sestavi solz;
- sindrom suhih oči poskušamo izboljšati tudi s kapljicami lastne krvne plazme;
- s silikonskimi čepki lahko začasno začepimo solzne kanalčke in s tem zmanjšamo odtok solz skozi njih.

V zelo težavnih primerih poskušamo zdraviti sindrom suhih oči s kortikosteridi, imunosupresivi, mogoče je uporabiti tudi kirurške metode (kanalčke lahko kirurško zapremo s kavterizacijo).

Ženska z rokami na očeh
Ženska z rokami na očeh FOTO: Thinkstock


 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863