Naše telo potrebuje kalcij za zdrave kosti in zobe, pa tudi za to, da naše mišice, celice in živčevje delujejo, kot je treba. V našem telesu je več kalcija kot katerega koli drugega minerala, zato je za naše zdravje zelo pomemben.
Na nacionalni spletni strani Prehrana.si je zapisano, da je vnos tega minerala ključen za marsikatero delovanje v našem telesu: "Kalcij ima v telesu številne druge vloge – potreben je za celično signalizacijo, za specializacijo celic, prevajanje živčnih signalov, pravilno delovanje mišic, strjevanje krvi, prispeva pa tudi k normalnemu sproščanju energije pri presnovi in delovanju prebavnih encimov. Priporočen dnevni vnos (PDV) kalcija za odraslega človeka je okrog 800 mg.''

Pri ženskah, starejših od 19 let, so potrebe po kalciju med nosečnostjo enake kot takrat, kadar niso noseče, saj se kalcij med nosečnostjo učinkoviteje absorbira in zadržuje. Najstniške matere pa imajo večje potrebe po kalciju, ker njihove kosti rastejo istočasno, ko njihovo telo razvija novega otroka.
Najstnice, ki so noseče, morajo vsak dan zaužiti 4 porcije mlečnih izdelkov namesto priporočenih 3 porcij mlečnih izdelkov za nosečnice, starejše od 19 let.
Porcija mlečne hrane je:
- 250 ml mleka,
- 2 kepici sladoleda (140 gramov),
- 1 skodelica jogurta (150 g),
- 200 gramov skute ali rikote,
- 2 rezini sira (40 g) ali
- 250 ml sojinega mleka, obogatenega s kalcijem.
Vsak dan je treba v prehrano vključiti bogate prehranske vire kalcija, kot so mlečni izdelki – mleko, sir in jogurt. Mleko z nizko vsebnostjo maščob ima višjo raven kalcija kot recimo polnomastna smetana ali homogenizirano mleko.

Če ne jeste mlečnih izdelkov, so drugi bogati viri kalcija:
- s kalcijem obogateno sojino mleko,
- ribje konzerve s kostmi,
- oreščki,
- zelena listnata zelenjava,
- suho sadje,
- tofu,
- polnozrnati kruh in kosmiči.
Simptomi pomanjkanja kalcija
Pomanjkanje kalcija se kaže na različne načine. Simptomi pomanjkanja so težave s koncentracijo, zmedenost, halucinacije, občutljivi zobje, pogosti mišičnimi krči, predvsem v hrbtu in nogah (ko je pomanjkanje že res hudo), krhki nohti in lasje, krhke kosti (pojavljajo se stresne frakture, vnetje pokostnice ipd.), zlomi, povišan krvni tlak, mravljinčenje v okončinah (stopalih, dlaneh in tudi obrazu), nereden srčni utrip, zasoplost, bolečine v prsih, otopelost in težave s spominom. Težave sprva niso javno vidne, simptomi pa sčasoma postajajo vedno bolj izraziti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV