Bibaleze.si

VIDEO: Nordijska hoja za nosečnice

Bibaleze.si

Nosečnost

0
03. 09. 2012 06.13

V nosečnosti lahko ženska nadaljuje športne aktivnosti; koristna vadba za zdravje je tudi nordijska hoja. Izkoristite lepo vreme in se podajte na svež zrak, kjer lahko med hojo izvajate posamezne vaje in tako vzdržujete svoje aerobne sposobnosti.

Nordijska hoja za nosečnice - 2
FOTOGALERIJA: Nordijska hoja za nosečnice

Tanja Želj, prof. športne vzgoje, trenerka pilatesa in vaditeljica vadbe za nosečnice, nam je pojasnila, zakaj je pomembno, da je ženska aktivna tudi med nosečnostjo. Predstavila nam je pozitivne prvine nordijske hoje in v videoprispevku pokazala določene vaje, ki se izvajajo s pohodniškimi palicami.

Zakaj je tako pomembna vadba med nosečnostjo?

Preberite si nekaj razlogov, zakaj se splača vztrajati tudi z večjim trebuhom:

- ohranjanje vseh motoričnih sposobnosti, da bi bile čim bliže ravni pred nosečnostjo, saj tako nosečnica lažje opravlja vsakodnevne dejavnosti, ki sicer ob povečanju telesne teže lahko postanejo precej otežene;
- ohranjanje in izboljšanje delovanja srčno-žilnega sistema;
- ohranjanje in izboljšanje dihalnega sistema;
- raztezanje mišic, ki so med nosečnostjo zaradi slabe telesne drže nagnjene h krajšanju;
- nadzorovanje in popravljanje telesne drže;
- preprečevanje mišično-skeletnih motenj;
- kontrola telesne teže;
- učenje sproščanja;
- povečevanje nadzora nad lastnim telesom in vzpostavljanje pozitivnega odnosa do telesa;
- prepoznavanje nosečnosti kot naravnega stanja telesa; tako ženska lahko nadaljuje svoje vsakdanje življenje;
- izboljšanje psihičnega počutja;
- vzdrževanje in zviševanje kakovosti življenja;
- vzdrževanje športno-rekreativnih navad;
- hitrejše poporodno okrevanje;
- zagotavljanje potrebe moči za dvigovanje in oskrbovanje rojenega otroka.

S palicami lahko izvajate različne vaje med nordijsko hojo.
S palicami lahko izvajate različne vaje med nordijsko hojo. FOTO: Bibaleze.si

Vzdrževanje aerobnih sposobnosti tudi z nordijsko hojo

Prav tako je ob krepitvi določenih mišic v nosečnosti pomembno tudi, da vzdržujete aerobne sposobnosti, saj vzdržljivost lahko pomaga pri premagovanju vsakodnevnih obveznosti. Zaradi vpliva aerobne vadbe na funkcionalne sposobnosti telesa je počutje ob redni vadbi več kot dobro, kot če je ne izvajate. Aerobne aktivnosti, primerne za nosečnice, so hoja, nordijska hoja, hoja v hrib, plavanje in sobno kolesarjenje. Med aerobno aktivnostjo sledite ustreznemu srčnemu utripu – torej prilagodite intenzivnost in prav tako tudi trajanje vadbe.

Pravilna tehnika nordijske hoje

Korak je daljši kot pri navadni hoji. Palica se vsakič dotakne tal pod kotom približno 30 stopinj glede na telo, roka pa se vsakič od zadaj iztegne v komolcu. Vztrajajte pri takšnem ritmu nordijske hoje in vsak korak naredite čim bolj pravilno.

Če imate pogoste bolečine v križu, je zelo dobrodošla vaja, da pri vsakem koraku stisnete zadnjico s tisto nogo, ki ostane zadaj. Štejte stiske (npr. do 50) in potem spet nadaljujete hojo brez stiska zadnjice. Tako stiskanje zadnjice lahko ponovite v dveh ali treh serijah.

Z nordijskimi palicami lahko tudi izvajate varne izpadne korake, počepe ali druge vaje.

Vsako vajo ponovite enkrat ali dvakrat (odvisno od tega, kako se počutite). Pri vsaki seriji vaj naredite od osem do 12 ponovitev. Izvajajte jih tako, da pri lažjem delu vaje vdihnite, pri težjem (ko mišico krepite) pa izdihnite. Po vsaki vaji lahko roke stresete ali se rahlo raztegnete.

Zelo pomembno je, da se ženska med nosečnostjo in po porodu pravilno prepogiba, uleže in vstane iz postelje. V videu si lahko pogledate podrobna pojasnila in navodila fizioterapevtke Darije Šćepanović, ki nam je tudi pokazala, kako pravilno izmeriti razmik preme trebušne mišice.
 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863