Uspešna zanositev je odvisna od več različnih dejavnikov, kot so npr. starost, redni menstrualni ciklus, zdravstveno stanje ženske in moškega, nivo stresa, ki ste mu podvrženi, ter mnogi drugi dejavniki. Med drugim je priporočljivo, da odločitev o zanositvi podprete tudi z vodenjem dnevnika, v katerem boste imeli pregledno zapisane plodne in neplodne dneve. Poleg tega je dobro, če spremljate tudi stanje svojega materničnega vratu ali cerviksa, ki nam jasno pove, kdaj nastopi čas plodnosti.
Maternični vrat je nekakšna vezna cev med maternico in nožnico, ki je običajno dolga okoli štiri centimetre. Je izjemno odporen in igra veliko vlogo pri reprodukciji. Določene spremembe, ki so vidne na materničnem vratu, pa nam jasno nakazujejo, kdaj smo v obdobju ovulacije.
Poleg merjenja bazalne temperature telesa, spremljanja cerikalne sluzi in menstrualnega ciklusa je priporočljivo, če spremljate in v dnevnik beležite tudi spremembe na materničnem vratu.

Kakšne spremembe lahko opazite?
V dneh, ko imate menstruacijo, ni smiselno pregledovati materničnega vratu, saj v tem času krvavite. Ko prenehate krvaveti, vstopite v tako imenovano predplodno obdobje, ki lahko traja tudi nekaj dni. V tej fazi se začne sluznica maternice debeliti in se obnavljati po zaključenem menstrualnem ciklusu. Istočasno začnejo dozorevati tudi jajčeca v jajčnikih.
Crviks ali maternični vrat bi moral biti v tem obdobju v nižjem položaju, čvrst in bolj suh kot vlažen. Ravno tako je v tem času popolnoma zaprt v primerjavi s preostalim obdobjem menstrualnega ciklusa.
Kaj pa se s cerviksom dogaja v obdobju plodnih dni?
Po predplodni fazi vstopate v plodno obdobje ali čas ovulacije, zato je pomembno, da poznate svoje telo in razlikujete spremembe v stanju cerviksa. Zaradi povečane količine nivoja estrogena v telesu maternica in maternični vrat začneta začneta proizvajati posebej močno sluznico, ki je sposobna zaščititi moško spermo in pomagati spermatozoidom, da preživijo tri do pet dni v ženskem telesu. V odprtini materničnega vratu se nahaja cervikalna sluz, ki oblega maternico in jajcevode. Ta sluz deluje kot prenosnik spermija proti ženskim jajcevodom, ki so pripravljeni na odvajanje jajčne celice. Ko žensko telo izloči jajčno celico ali ovulira, jajčece lahko preživi še dobrih 12 do 24 ur. Jajčece v plodnem obdobju šele dozoreva, sluznica maternice pa se začne vse bolj debeliti. Žensko plodno obdobje pa nastopi tri do pet dni pred ovulacijo, vse dokler se jajčece ne osvobodi.
V tej fazi je maternični vrat v višji poziciji, je mehkejši in bolj vlažen ter celo nekoliko bolj odprt v primerjavi s predhodno fazo. V času ovulacije je maternični vrat na najvišji točki, najverjetneje ga boste težko otipali in v tem obdobju je vlažen, mehak in odprt.
Kakšno pa je stanje cerviksa po ovulaciji?
Postplodna faza ali obdobje po ovulaciji traja približno 14 dni, vse dokler ne začnete ponovno krvaveti. V tem obdobju je vaš cevriks v podobnem stanju kot v predplodni fazi. Torej, nahaja se nekoliko nižje, je bolj čvrst in suh ali le malce vlažen ter ponovno popolnoma zaprt. V tem smislu se ponovi cel ciklus vse, dokler se v nekem trenutku plodnih dni sperme in jajčece ne srečajo. Do takrat pa spremljajte svoje telo in se mu naučite prisluhniti. Tako boste vedeli, kdaj je najbolj primeren čas za spočetje otroka.
Vir: Roditelji.hr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV