
"Ženske, žrtve nasilja, so ujete v začaran krog, kar jim onemogoča, da bi se uprle," je dejala direktorica zavoda Emma Dževada Popaja. Ko se v družini rodijo otroci in ko pride ekonomska odvisnost, se takoj zavrti 10 let, v tem času pa jo že vpne začaran krog, iz katerega je težko izstopiti, je dejala ob predstavitvi kampanje s sloganom Za življenja gre!
Ženske so po njenih besedah res odrasle in morajo sprejeti del odgovornosti. A za nasilje ni opravičila, je poudarila.
Nasilje je problem celotne družbe in ne le problem posameznika, je poudarila strokovna sodelavka zavoda Mateja Guštin. Nasilje je po njenih besedah nujno prijaviti, kar je mogoče tudi s klicem na anonimno številko zavoda 080 21 33. "Prijavljajte nasilje, pokličite na telefon, samo ne ostanite tiho," je dejala.
O svoji izkušnji žrtve nasilja je spregovorila Sonja, ki je po 40 letih nasilja v zakonu poiskala pomoč v zavodu. Kot je dejala, jo je bilo sprva zelo sram, vendar je potem ob pomoči tako strokovnih sodelavcev zavoda kot drugih žensk s podobnimi težavami premagala stisko in odšla od nasilnega moža.
Tudi igralec Boris Cavazza in boksar Dejan Zavec, ki sodelujeta pri letošnji akciji ozaveščanja kot podpornika in ambasadorja, sta poudarila pomen boja proti nasilju. Cavazza se pri tem še zlasti sprašuje, koliko možnosti za pomoč dosežejo odročne kraje.
Direktorica zavoda Emma se je strinjala, da bo tu še treba okrepiti prizadevanja.
Zavec pa poziva, naj nas ne zavede mnenje, češ da bodo probleme rešili sami vpleteni. "Dolžni smo pomagati, pa čeprav se odvija zunaj oči javnosti," je opozoril.
Žrtve nasilja, ki pa niso samo ženske, nasilje prikrivajo in ga ne prijavljajo, ugotavljajo v zavodu. Kar 96 odstotkov žrtev nasilja namreč po njihovih ugotovitvah še ni poiskalo pomoči.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV