Bibaleze.si

Do varnejše rabe interneta ...

STA/N. K.

Novice

0
04. 03. 2015 07.29

Na ministrstvu za izobraževanje poteka zaključna konferenca o varnosti otrok in mladih na spletu. Na ministrstvu pozdravljajo aktivnosti, ki so usmerjene v osveščanje mladih o varni rabi spletnega okolja in prav je, da se s takim posvetom opozori na možne pasti interneta in mobilnih naprav, je poudarila ministrica Stanka Setnikar Cankar.

Tablični računalnik
Računalnik
RačunalnikFOTO: Profimedia

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport se po besedah ministrice zavedajo, kako pomembna je ta tematika, zato že od leta 2005 sofinancirajo Center za varnejši internet. V tem okviru sofinancirajo točko osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si, točko za prijavo sovražnega govora in posnetkov spolnih zlorab otrok na internetu spletno-oko in svetovalni telefon TOM za pomoč otrokom in mladostnikom v stiski, je v nagovoru dejala ministrica Setnikar Cankarjeva.

Kot je poudarila, v okviru projekta Safe.si po šolah potekajo izobraževanja o spletni etiki in zasebnosti na spletu v obliki delavnic za učence in dijake ter predavanj za starše. Ob tem potekajo še poglobljena izobraževanja, tako za učitelje, kot za socialne in strokovne delavce prav o teh problematikah, je dejala in pojasnila, da vsi večji projekti sicer potekajo usklajeno z relevantnimi dejavnostmi ministrstva.

"Tovrstni posvet je več kot potreben, prav zato pa bo treba njegove ugotovitve vpeti tudi v druga izobraževanja ljudi, ki delajo z mladimi, pa tudi staršev in samih otrok," je zaključila ministrica.

Na posvetu v organizaciji družbe B2, Šole za ravnatelje ter inštituta ISA, strokovnjaki z različnih področij seznanjajo javnost o tej tematiki. Nekdanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je v prispevku Otroci in mladostniki v spletnem okolju - vzgoja za odgovorno ravnanje in varovanje osebnih informacij izpostavila, da je internet "svetovna knjižnica znanja", ki ga morajo otroci znati uporabljati, a hkrati je internet tudi "poligon spletnega kriminala in pedofilije in to je tista stvar, na katero moramo otroke opozarjati".

"Starši morajo poskrbeti za tehnično zaščito oz. za protivirusne in protivohunske programe, a ne nameščati igric, ki jih ne poznamo," je poudarila Pirc Musarjeva.

Medtem ko je bil prvi del posveta namenjen varnosti na spletu in aktualnim izzivom oz. grožnjam, pa bodo v popoldanskem delu govorili o preventivi za zagotavljanje varnosti otrok in mladostnikov na spletu, kot je primer kibernetska varnost, predstavili pa bodo tudi primere dobre prakse nekaterih osnovnih šol pri nas. V tem okviru bodo predstavili rezultate projekta Šola internetne samoobrambe, posvet pa se bo zaključil s panelno diskusijo, kjer se bodo dotaknili različnih vidikov preventive.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863