Bibaleze.si

Ima moj otrok ploska stopala?

Vesna Meško

Zdrav otrok

1
22. 06. 2012 07.51

Če vas skrbi, da ima vaš otrok ploska stopala, naj vas pomirimo, da imajo skoraj vsi otroci do 4. leta spuščen notranji lok stopal. V katerih primerih pa je treba poiskati zdravniško pomoč?

Masaža dojenčkovega stopala

 

Ploska stopala lahko spremljajo bolečine.
Ploska stopala lahko spremljajo bolečine.FOTO: iStockphoto

O ploskem stopalu govorimo takrat, ko je notranji lok stopala spuščen, ni pravilno oblikovan. V katerih primerih je treba poiskati zdravniško pomoč in kako poteka zdravljenje, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko razvojno nevrološke obravnave, ki pojasnjuje, da se notranji stopalni lok pri otrocih izoblikuje, šele takrat ko pri gibanju otroka nastopijo tudi rotacije, kar pomeni nasprotni si zasuki telesa. Starši boste slednje najlažje opazili pri odtisu mokrega stopala.

Kakšni so vzroki za pojav ploskega stopala? Gre lahko za prirojeno napako?

Poznamo več vzrokov za ploska stopala. Lahko gre za napako v zgradbi samega sklepa ali za napake na samih kosteh. S temi vzroki in njihovimi posledicami se običajno ukvarjajo ortopedi. Zelo pogost vzrok za nastanek ploskih stopal, še posebej zadnje čase, pa je tako imenovana hipotonija (nižja mišična aktivnost), ki vpliva na celo telo. Pri hipotoniji gre za splošno znižan mišični tonus, ki se odraža predvsem v drži telesa in gibanju. Ker gibanje takega otroka ali odraslega ni take kakovosti, kot bi lahko bilo, so znaki hipotonije vidni tudi na stopalih, v obliki ploskih stopal. Če bi bila aktivnost mišic telesa boljša, ploska stopala ne bi bila prisotna. Tako pa imajo otroci s hipotonijo običajno neaktivne trebušne mišice in posledično naprej zvrnjeno medenico (zadnjica bolj izbočena nazaj), kar pa vsekakor vpliva tudi na položaj nog in stopal.

Če gre za ortopedske težave ali težave z mišičnim tonusom, lahko v obeh primerih govorimo, da gre lahko za tako prirojeno kot pridobljeno napako, oziroma motnjo.
 
Kakšne so posledice? Ali ploska stopala spremljajo tudi bolečine?

Posledice ploskih stopal, ne glede na vzrok, so vsekakor napačno obremenjevanje stopal, napačen prenos teže, spuščanje lastne teže v podlago, neaktiven odriv teže telesa ... Ker so težave s ploskimi stopali običajno prisotne celo življenje (če seveda težava ni operetivno rešljiva), so lahko prisotne tudi bolečine. Predvsem v odrasli dobi, lahko tudi že v dobi otroka, se velikokrat začnejo pojavljati bolečine v križu, hrbtenici, kolkih, kolenih in seveda gležnjih samih. Saj dolgotrajno napačno obremenjevanje sklepov s težo telesa, slej ko prej privede do bolečin in obrab sklepnih površin, preveč zakrčenih mišic, raztegnjenih sklepnih vezi ipd. Seveda tudi pri ploskih stopalih, ki so lahko posledica drugih težav (ortopedskih), velikokrat prihaja do podobnih posledic in težav.
 

Špela Jazbec Gorenc, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave
Špela Jazbec Gorenc, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave FOTO: osebni arhiv
Kako poteka zdravljenje?

Običajno zdravljenje ploskih stopal, katerih vzroki so ortopedskega izvora, poteka pod nadzorom ortopeda. Pri ploskih stopalih, katerih vzrok je v nezadostni mišični aktivnosti celega telesa, pa običajno ni nekega točno določenega poteka zdravljenja. Običajno se ploska stopala zmanjša s tem, da vplivamo na povečanje aktivnosti celega telesa. Ko bo otrok dovolj aktiven v trupu in bo medenica dobro poravnana z ostalo linijo telesa, takrat tudi noge in stopala ne bodo več spuščena v podlago (noge na x, ploska stopala). Treba je vplivati na aktivnost trupa, da dobimo izboljšanje na distalnih delih telesa (oddaljenih delih telesa, kamor spadajo tudi stopala).
 
V katerih primerih je potrebna operacija?

Operacije so domena ortopedov. Običajno se za operacije odločijo, kadar so težave s stopali funkcionalne narave, ovirajo gibanje, so prisotne bolečine, skratka, takrat ko oseba ne zmore več normalno funkcionirati v svojem življenju, zaradi težav, ki jih prinašajo prej omenjene težave. Seveda je nekaterim pomemben tudi estetski izgled, vendar se mi zdi, da pri ploskih stopalih, ki so posledica slabšega mišičnega tonusa, operativni posegi niso rešitev in se jih niti ne poslužuje. Seveda je v primeru hujših okvar in deformacij situacija drugačna.
 

Kakšne vaje naj izvaja otrok? Svetujete izvajanje vaj tudi kot preventivo?

Otroci s ploskimi stopali so velikokrat kot dojenčki že bili vodeni v razvojnih ambulantah, saj so imeli večinoma težave z nizkim mišičnim tonusom. Nekateri, potem ko malo zrastejo, ponovno pridejo nazaj na nevrofizioterapijo, kjer ponovno gradimo mišično aktivnost in na ta način skušamo zmanjšati posledice, kot so ploska stopala. Veliko otrok je tudi takih, ki pa v razvojne ambulante niso hodili, saj njihove težave z mišičnim tonusom niso bile tako izrazite. Vsem svetujemo čim več gibanja in aktivnega preživljanja prostega časa. Veliko plezanja, kolesarjenja in podobnih aktivnosti. s katerimi pridobimo nasprotne si zasuke telesa. Vsekakor pa čim več bose hoje, če ne drugje vsaj doma po stanovanju (v mehkih nogavičkah z nedrsečo podlago), da stopalo dobi čim več informacij o podlagi, da se lažje ravnotežnostno odziva in se tako krepi stopalne loke.

Otroci s ploskimi stopali so velikokrat kot dojenčki že bili vodeni v razvojnih ambulantah, saj so imeli večinoma težave z nizkim mišičnim tonusom.
Otroci s ploskimi stopali so velikokrat kot dojenčki že bili vodeni v razvojnih ambulantah, saj so imeli večinoma težave z nizkim mišičnim tonusom.FOTO: iStockphoto

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863