Ustvarjalnost najpogosteje povezujemo s spretnostjo ali veščino, ki jo otroci od rojstva dalje razvijajo s pomočjo svojih staršev, vzgojiteljev ali vrstnikov. Ustvarjalnost pa je tudi ključ do uspeha, zato je njeno razvijanje pomembno za celovit razvoj otroka.
Da bi otrok lahko razvijal svojo ustvarjalnost, je pomembno, da mu na prvem mestu omogočimo prosti čas, v katerem lahko ustvarja, kot drugo pa, da bo imel na voljo potreben material za ustvarjanje, kot so plastelin, glina, barve, papir, slano testo ... Nekatere materiale pa lahko najdemo tudi v naravi (recimo listje z dreves, cvetje, kamenčke ...)
Ustvarjalnost predstavlja temeljni pogoj za napredek otroka, zato je pomembno, da razvijamo njegovo domišljijo in ustvarjalno mišljenje.

Ustvarjanje otroku pomaga izražati čustva
Skozi umetnost otroci izražajo svoje ideje. Otroške risbice so namreč prva pisna komunikacija precej prej, preden so sposobni pisati ali brati. Otroci se med ustvarjanjem počutijo svobodne in takrat se prebuja njihova kreativna zavest. Ko otroci ustvarjajo različne izdelke, skozi njih izražajo tudi svoja občutja, svoje počutje. Dobro je, če se potem z otrokom pogovorimo o njegovem izdelku in ga vprašamo, kaj predstavlja, zakaj se je odločil za določene barve, oblike, podobe, in s tem pokažemo zanimanje za njihovo delo. To je odlična priložnost, da svojega otroka spoznate pobližje skozi njegovo umetniško izražanje. Pri tem se je pomembno tudi vprašati, kako vrednotimo otrokove ustvarjalne dosežke? Jih pohvalimo in spodbujamo, naj še kaj izboljšajo, ali jih morda na hitro odpravimo in njihovih izdelkov ne spoštujemo dovolj? Otrok lahko že v ranih letih z nekaj spodbude in morda kakšnim potrebnim pripomočkom začne razvijati katerega od svojih darov, ki mu bo zaznamoval življenje. Starši lahko z ljubeznijo in pohvalo prikličemo na plan najlepše in najboljše, kar se skriva v njem.
Ustvarjanje gradi otrokovo samozavest
Kadar otrokom uspe ustvariti izdelek, ki jim je všeč in ima neko končno podobo, na ta način pridobivajo na samozavesti. Naloga staršev je, da otroku omogočijo material in prosti čas za ustvarjanje, otrok pa z vajo in trudom pridobiva na usvajanju različnih tehnik in metod ustvarjanja ter preko tega krepi tudi svoje končno zadovoljstvo nad izdelki in samozavest. Morda lahko tudi kakšno otrokovo risbico, ki je še zlasti lepa, damo v okvir ali jo plastificiramo ali pa jo nalepimo na posebno mesto, od koder bo vsem na očeh. Otrok bo žarel od ponosa in zadovoljstva.

Krepi kvalitetno preživeti čas otroka z družino
Ko otroka usmerimo v ustvarjanje v prostem času, namesto v gledanje risank ali uporabo druge tehnologije, na ta način pripomoremo h kvalitetnejšemu preživljanju časa. Otrok z ustvarjanjem krepi svoje kognitivne in motorične sposobnosti, hkrati pa čas, ki ga družina skupaj preživi z ustvarjanjem različnih izdelkov ali slik, ustvarja nepozabne trenutke, ki bodo nekoč prav lepi spomini. In nikar ne skrbite, če po naravi niste ustvarjalen starš. Otroci si bodo zapomnili čas, ki ga boste preživeli z njimi, in to, kako so se takrat ob vas počutili.
Ustvarjanje pomaga pri razvijanju motoričnih sposobnosti
Slikanje s prsti po listu ali mivki, rezljanje podobic in različnih oblik, sestavljanje, lepljenje in ostale dejavnosti, ki jih vključuje ustvarjanje, hkrati pomagajo razvijati in krepiti otrokove motorične sposobnosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV