Bibaleze.si

'Mami sem zaupala, kaj počne očim, ko sva sama, a ni ukrepala'

V.H.

Resnične zgodbe

1
30. 09. 2023 05.00

So teme, o katerih je lahko govoriti, in so teme, ki so težke, žalostne in vzbujajo mnogo neprijetnih občutkov, še posebej, ko se zavemo, da gre za ranljive otroke, ki si sami ne morejo pomagati. Govorimo o žrtvah spolnih zlorab, ki nikoli ne bodo mogle povsem pobegniti pred svojimi travmatičnimi spomini, a si lahko opomorejo, če jim bomo za začetek verjeli in jim ponudili pomoč.

'V tistem trenutku sem se zlomila'

Mnoge žrtve o tem nikoli ne spregovorijo, a tokrat sta za Svet na Kanalu A z novinarko Saro Volčič pogumno spregovorili o svoji izkušnji dve, danes že odrasli ženski. "Teža, ki pade na ramena poslušalca, je prej bolečina ob spoznanju, da se tako grozne in grozljive in nezaslišano napačne stvari dogajajo tudi pri nas," ob tem pove Sara, več pa v video prispevku. 

Veliko je razlogov, zakaj je žrtvam spolne zlorabe o tem težko govoriti. Žrtve se večkrat bojijo storilca in njegove povračilne jeze, medtem ko se ta strah lahko še okrepi, kadar gre za družinskega člana, saj jih je strah tudi odzivov drugih družinskih članov. 

Prav tako so pogosto prisotni močni občutki krivde in sramu, sočasno pa družbena stigmatizacija lahko vse te občutke še poslabša. Pri tem pa moramo vedeti, da otroci pogosto ne vedo, na koga se morajo obrniti po pomoč, a če jo poiščejo, je ključno, da se njihova zgodba ne minimizira ali zanika, ampak da se takoj ustrezno ukrepa. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863