Bibaleze.si

Bo mamin kostni mozeg ozdravil nerojenega otroka?

J.G.

Nosečnost

0
20. 01. 2011 09.48

Znanstveniki so razvili “čudežno“ zdravilo iz izvornih celic, ki zdravi smrtno nevarno krvno bolezen otrok, še preden se sploh rodijo …

Otrok v maternici


V preizkusih so znanstveniki vzeli celice kostnega mozga nosečnice in jih vbrizgali v razvijajoči se zarodek. Darovane celice je zarodkov imunski sistem sprejel brez pomoči zdravil, ki so po takšnih postopkih običajno obvezna. Preizkus so naredili na živalih in tako prvič uspešno presadili materine izvorne celice v njenega otroka še v maternici.

(simbolična fotografija)
(simbolična fotografija) FOTO: iStockphoto

Postopek bi nekega dne lahko uporabili za zdravljenje vrste genskih bolezni, ki prizadenejo na tisoče ljudi po vsem svetu – vključno s srpastocelično anemijo, motnjo imunskega sistema, pri kateri dojenčke ogrožajo tudi sicer nenevarne okužbe.

Raziskava

Študijo je na kalifornijski univerzi v San Franciscu vodila dr. Tippi MacKenzie, ki pravi, da je raziskava res “razburljiva, saj nam omogoča jasno, elegantno rešitev, pri kateri presaditev celic v zarodek postane dosegljiv cilj. Prvič imamo otipljivo strategijo za zdravljenje prirojenih celičnih bolezni že v maternici.

Presaditev izvornih celic v zarodek je bila za zdravnike dolgo sveti gral. Pri tem zdrave celice kostnega mozga darovalca vbrizgajo v zarodek z uporabo injekcij, pri čemer si pomagajo z ultrazvokom. Če je postopek uspešen, vbrizgane celice obnovijo zarodkovo zalogo celic, ki tvorijo kri.

Zarodki popolni kandidati

Veliko genskih bolezni lahko odkrijejo v prvih 12 tednih nosečnosti. Zdravniki pravijo, da so razvijajoči zarodki popolni kandidati za presaditve, saj je tveganje za zavrnitev presadka nizko. Vseeno je večina dosedanjih poskusov presaditve celic v maternici spodletela. Nova študija je odkrila, da se to dogaja, ker materin imunski sistem prepreči, da bi zarodek sprejel darovane krvne izvorne celice.

Pokazala je, da do deset odstotkov krvničk zarodek dobi preko mame. Ko so raziskovalci v zarodek vbrizgali mamine izvorne celice, jih je zarodek takoj sprejel. “Dokler se presajene celice ujemajo z materinimi, kaže, da ni važno, ali se ujemajo z zarodkovimi,“ je povedal eden od razsikovalcev dr. Amar Nijagal. “Presajanje izvornih celic matere se zdi smiselno, saj se mama in zarodek morata ujemati.“

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863