
Raziskovalci so ugotovili, da je z virusom, ki povzroča genitalne bradavice, okuženih približno 15 odstotkov vseh ljudi, približno en odstotek pa jih dejansko ima. Tako je v Veliki Britaniji od leta 1972 do leta 2002 število obolelih, tako žensk kot tudi moških, naraslo. Za okužbo pa so dovzetne predvsem pripadnice nežnejšega spola, stare od 19 do 22 let, ter moški, stari od 22 do 26 let.
Kaj so genitalne bradavice, kako izgledajo, kako se prenašajo, kako jih lahko zdravimo, smo povprašali mag. Metko Adamič, dr. med. spec. dermatovenerologije.
Okužba z virusom HPV
Genitalne bradavice so majhne in nemoteče, lahko pa so nasprotno zelo velike in jih zraste več skupaj v nožnici ali zadnjici, imajo jih lahko tako moški kot ženske. Dobijo jih zaradi okužbe z virusom HPV (humanim papilom virusom). ''Partnerkam okuženega moškega svetujemo, naj čim prej obiščejo ginekologa, da izključi prikrito okužbo. Genitalne bradavice se prenašajo s spolnim stikom,'' pojasnjuje Adamičeva in dodaja, da so jih opazili tudi pri dojenčkih, ki so se rodili po vaginalni poti mamam, okuženim s tem virusom.

Zdravljenje
''Večino genitalnih bradavic diagnosticira zdravnik z natančnim pregledom, niso pa vse takoj opazne, zato zdravnik sumljivo področje premaže z raztopino kisa in bradavice postanejo vidne. V določenih primerih jih zdravnik kirurško odstrani in vzorec pošlje na mikroskopsko analizo, ki potrdi ali ovrže diagnozo,'' je povedala strokovnjakinja.
Ne smete se slepiti, da se jih boste za večno znebili po prvem poskusu zdravljenja, ne glede na to, ali jih bodo kirurško ali z določenimi zdravilnimi sredstvi odstranili. Metka Adamič navaja, da obstajajo različne kirurške metode, in sicer izrezovanje, elektrokoagulacija, zamrzovanje s tekočim dušikom in lasersko odstranjevanje. ''Vse naštete metode so boleče, povzročajo krvavenje, v obdobju okrevanja obstaja nevarnost bakterijskih okužb.'' Nasprotno premazovanje s kislinami lahko nadraži kožo, pride lahko celo do opeklin, še posebej, če pride kislina v stik z zdravo kožo. Toda poudarja, da se na ta način uniči le bradavica in ne njen povzročitelj - virus HPV.
Pred kratkim sta se v zdravstvu pojavili novi sredstvi, kateri si lahko sami nanašate na genitalne bradavice. To sta pedofilin v gelu, ki ustavi rast bradavičnih celic, in imiquimod v kremi, ki spodbuja nastanek proteinov, le-ti pa uničijo virus. Adamičeva razlaga: ''Obe zdravili sta učinkoviti, povzročita sicer lahko lokalno draženje, nimata pa stranskih učinkov. Ker podofilin nima protivirusne aktivnosti in ne spodbuja lokalnega imunskega odziva, se bradavice pri 30 odstotkov bolnikov v treh mesecih ponovijo. Imiquimod navedene lastnosti ima, zato so ponovitve redkejše.''

Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV