Akcija Zdrave dlesni
V akciji Zdrave dlesni sodeluje 850 strokovnjakov za ustno zdravje, ki poskušajo male in velike paciente podučiti o ustrezni higieni ustne votline. Ni dovolj, da zobozdravnika obiščete le enkrat letno, vsak dan morate skrbeti za svoje zdravje. Po besedah Katarine Petrović, vodje te akcije, se premalo zavedamo, da je za popolno skrb ustne higiene treba poleg navadne mehke krtačke uporabljati tudi medzobno. ''Ljudje prepogosto ustno higieno jemljejo povsem rutinsko. Zjutraj še zaspani malo 'počohajo' po zobeh in mislijo, da je to to, ampak pozabljajo, da ima vsak zob pet površin. In če smo temeljiti, z zobno krtačko očistimo le tri, 70 odstotkov. Ostalih 30 odstotkov je med zobmi in do tistih najlažje in najbolj učinkovito pridemo z medzobno ščetko,'' je opozorila. Posledice neočiščenih zob so lahko zelo neprijetne za zdravje. Rezultat tega, da si nepravilno čistite zobe, so slab zadah (kar 90 odstotkov je posledica neočiščenih zob), karies (pri odraslih se pojavi najpogosteje v medzobnem prostoru), vnetje dlesni, ki se kaže kot krvavenje. ''Na žalost smo vsi preveč tolerantni do takšnega krvavenja v ustni votlini. Če dam za primerjavo – če se porežemo, bomo takoj oskrbeli rano ali poiskali zdravniško pomoč; če v kopalnici pljunemo nekaj kapljic krvi, pomislimo, ah, saj to se vsem dogaja, to ni nič nevarnega. Upajmo, da ni šlo tako daleč, da krvavijo dlesni že pri ugrizu v hrano. Potem težave niso pred vrati, ampak so že vstopile.'' Dobra novica je, če skrbimo za ustrezno higieno, se načelno to sploh ne zgodi. Dobra novica je tudi, če dovolj zgodaj ukrepamo, lahko to krvavenje ustavimo, kar pomeni – ko je vrhnja plast dlesni vneta, jo lahko pozdravimo. Dobra novica je tudi, da ko začnete ustrezno skrbeti za ustno higieno, zelo hitro opazite, da se stanje izboljšuje, v maksimalno dveh tednih.
Skrb vzbujajoče je, po besedah vodje, da se z eno obliko parodontalne bolezni srečuje kar 90 odstotkov Slovencev, pa se tega ne zavedajo. Zakaj je tako? Ker ta bolezen ne boli. Nekdo lahko ostane brez zoba, ne da bi ga kaj bolelo. Zato je preventiva resnično ključna, da teh težav ne bo.
Najpogostejša težava v ustih – dlesni krvavijo
Tina Faller Lipnik, doktorica dentalne medicine, poskuša v okviru akcije opozoriti na pomembnost čiščenja medzobnih prostorov in kako naj uporabljajo ustrezne pripomočke. ''Večina pacientov ni pripravljena sprejeti dejstva, da so za večino težav krivi sami oz. pomanjkljiva ustna higiena. Po drugi strani obstajajo tudi takšni, ki to odgovornost sprejmejo in se zavedajo, da ti neočiščeni medzobni prostori vodijo ne le do nastanka kariesa, ampak tudi vnetja obzobnih tkiv, ki ga večina redko zazna ali mu ne namenja pozornosti.''
Pojasnjuje, da se nezdravljeno vnetje dlesni kaže kot rdečina, oteklina, krvavitev, ki se lahko razvije v težje vnetje obzobnih tkiv, parodontalno bolezen, ki je kronična bolezen, ki vodi k odmiku dlesni, razgradnji obzobnice, cementa ... k nastanku obzobnih žepov, majavosti in ne nazadnje izgube zoba.
Mikrobi pa lahko pri parodontalni bolezni vdrejo tudi v druge organe, kar lahko pomeni tveganje za druge bolezni: pri nosečnicah nižjo porodno težo novorojenčka in prezgodnji porod, pri vseh pa sladkorno bolezen, okužbo dihal, srčno-žilne bolezni.

Kako pravilno krtačiti zobe?
Zobna krtačka mora biti, poudarja Tina Faller Lipnik, majhna, mehka, medzobne krtačke pa morajo imeti tanko medžično jedro, hkrati pa dolge in goste ščetine, ustrezne velikosti. Katero je dobro uporabljati, priporoči ustni higienik.
Romana Mance Kristan, dr. dent. med. spec. parodontologije v knjižici Zakaj dlesni krvavijo pojasnjuje, kako je treba pravilno ščetkati zobe. Pozabite na to, kar so vas učili v mladosti, da se ščetka od rdečega proti belemu. Pravilna metoda je, da polovico krtačke položite na dlesni, polovico na zobe. Čistite s krožnimi gibi, vsak zob posebej in se pomikajte proti zadnjim zobem.
Kako skrbeti za otrokove zobe?
Bodite vzgled otrokom in počnite to pravilno, kot je opisano zgoraj. Na začetku je pomembno, da jim zobe čistite vi. Pomagajte jim pri ščetkanju do osmega, desetega leta. To počnite tako, kot počnete sebi, ne bodite pregrobi. Pravilno ščetkanje je tako, da se s ščetinami dotikate zob, ne pa da se prepognejo in nastane metla. Zobozdravnica Faller Lipnik priporoča, da ščetko menjate na en mesec do tri, po jemanju antibiotika pa jo zavrzite. Izpostavila je, da je pomembno, da tudi otroku čistite medzobne prostore. Če starši za ustno higieno uporabljajo dva pripomočka, bo to počel tudi otrok.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV