Bibaleze.si

Mama na dojenčkov jok reagira v petih sekundah

N. K.

Družina in odnosi

0
30. 01. 2018 08.09

Mamini možgani gredo skozi številne procese, da se navadijo na novo vlogo. Strokovnjaki so ugotovili, da imajo prirojen materinski instinkt.

Mama
Mama
MamaFOTO: iStock

V maminih možganih se skriva univerzalen odgovor, kaj storiti, ko dojenček zajoka. Strokovnjaki so preučevali 684 mam s prvim otrokom. Opazovali so jih doma, vsi dojenčki pa so bili stari približno pet mesecev. Vse so dosledno dvigale otroka, ga objemale in ga z mirnim glasom tolažile.

Pri ugotavljanju, kaj se dogaja pri tem z njihovimi možgani, so ugotovili, da pride do povečane aktivnosti v delu možganov, ki je zadolžen za skrb, gib in govor. Mame so reagirale na dojenčkov jok v petih sekundah.

''Dojenčkov jok spodbudi pri večini odraslih empatijo in skrb, no, pri nekaterih tudi zanemarjanje, pa tudi zlorabo. Zato razumevanje mame, kako normalno reagira na jok, je na vedenjskem in živčnem nivoju pravo odkritje,'' je povedal Marc Bornstein, vodja ameriškega inštituta za otrokovo zdravje in človeški razvoj.

Upajo, da jim bodo takšna odkritja pomagala pri spoznavanju, kako funkcionirajo možgani, ko gre za abnormalno starševstvo, ko gre za zanemarjanje otroka.

Robert Froemke, znanstvenik z newyorškega inštituta, ki je bil prisoten pri raziskavi, je povedal, da imajo oksitocin in druge spojine v možganih vpliv na možgane novopečenih mam, da reagirajo na določen način.

Možgani novopečenih mam gredo skozi številne procese, da se ženska pripravi na stres in novo vlogo. Kljub temu pa pravijo znanstveniki, da je treba še raziskati, kako vpliva dojenček na možgane žensk, ki niso mame.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863