Tako so se odrezali moški, ki so bili prisotni pri porodu
"Mojemu možu je na koncu prišel glavni ginekolog čestitat. Rekel je, da ga takoj sprejme v službo, saj bi imel brez njega verjetno carski rez. Več ur mi je masiral zadnjico, ker se nisem odpirala. Naslednji dan so ga močno bolele mišice. Resnično sem mu hvaležna, brez njega ne bi zmogla."
"Seveda je bil, in sicer že trikrat. Zame je najboljši mož. Zaradi njegove prisotnosti je bilo vse dosti lažje, saj sem se počutila dosti bolj varno. In vesela sem, da je lahko prerezal vse tri popkovine. Če bi šla še enkrat, bi bil spet zraven."
"Obakrat je bil prisoten. Kapo dol. Najboljša podpora in dodatna moč, pa tudi z drugimi očmi vidijo, kako smo ženske borke za naše malčke. In še - tudi njim ogromno pomeni, da so lahko zraven."
"Hvala mojemu zlatemu možu, ki je bil ob meni vseh 14 ur, me masiral, spodbujal, miril in me na koncu tudi prepričal v epiduralno. Brez njega bi zmogla, da, ampak bi bilo vse zelo težje. Še tisočkrat bi šla rodit, če bi bil on ob meni."
"Tudi moj mož je bil zraven pri porodu in je rekel, da bi še šel, ker je doživel najlepše trenutke v življenju. Meni pa je bilo lepo, da je bil ob meni - lepa izkušnja."
Zgoraj so navedeni odgovori bralk, ali je bil njihov partner pri porodu, ki pričajo, kako zelo veliko jim je pomenilo, ker so lahko bili zraven. Oglasil se je tudi očka, ki je zapisal: "Bil sem prisoten pri porodu in bom še z veseljem."
Preverite, če je treba v slovenskih porodnišnicah plačati za prisotnost očeta pri porodu!
Dan očetov
Tretjo nedeljo junija, ki je letos 16. v mesecu, je dan očetov. In slovenski imajo čedalje večjo vlogo pri skrbi, negi, vzgoji otrok. Ker se spreminja družba in ker sami hočejo.
Če še pred 25, 20 leti očkov nismo videvali potiskati otroških vozičkov ali loviti malčkov po igriščih, je danes popolnoma običajen prizor, ko se sprehajata dva očka - prijatelja - z dvema vozičkoma in še dvema malčkoma, ki že dobro hodita. Brez mamic, seveda.
Tudi očetje so čedalje starejši
Po ocenah statističnega urada je v Sloveniji več kot pol milijona očetov. Med njimi jih skoraj 313.000 živi v družini s partnerico in z otroki, vsak 12. pa živi sam z otroki. Očetje, ki živijo skupaj z otroki, so povprečno stari 49,7 leta, samohranilci pa so povprečno starejši in so stari 53,5 leta.
Glede na popis prebivalstva iz leta 2015 so očki ob rojstvu v povprečju od mamic starejši 2,8 leta. In ne le ženske, temveč čedalje starejši so tudi moški, ki se odločajo za starševstvo. Od 1980 do 2014 se je po podatkih statističnega urada povprečna starost slovenskega očeta ob rojstvu prvega otroka zvišala za 4,3 leta na 33,4 leta.
Strma rast: čedalje več je prisotnih pri porodih

Torej - medtem ko so bili očetje še leta 1990 pri manj kot desetini, so bili v letu 1995 navzoči že skoraj pri četrtini, v 2000 pa že pri več kot polovici porodov. Nato se je številka vztrajno višala in danes so slovenski očetje navzoči pri osmih od 10 rojstev svojih otrok. Največ jih je ob porodu v goriški in notranjsko-kraški regiji, najmanj pa v Pomurju, Podravju in na jugovzhodu Slovenije, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Srečna in hvaležna sem, ker je bil tudi ob meni. Trikrat. Izkušnjo opisuje kot nekaj najlepšega, kar se mu je lahko zgodilo v življenju. Trikrat je jokal od sreče in trikrat je prerezal popkovino. Trikrat je bil pogumen še malo zame. Trikrat je mirno prenašal vse moje javkanje in tarnanje, na trenutke tudi preklinjanje (priznam, čeprav nisem ponosna). In trikrat sem v njegovih očeh videla brezmejno ljubezen. Neprecenljivo.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV