
Zakaj ginekologi napotijo nosečnice na preiskavo za sladkorno bolezen?
Pri nosečnici z nosečniško sladkorno boleznijo (NSB), so običajni znaki sladkorne bolezni kot so pretirana žeja in lakota, obilno odvajanje urina, hujšanje in motnje vida zelo redki in bolezen lahko ugotovimo le z določitvijo koncentracije glukoze v krvi po obroku. Zato pošiljamo na presejalni test za NSB vse nosečnice med 24. in 28. tednom nosečnosti, razen tistih, ki jih prištevamo v skupino nosečnic z nizkim tveganjem za SB (so mlajše od 25 let, imajo normalno telesno težo, niso družinsko obremenjene s SB, niso imele NSB v prejšnjih nosečnostih in niso rodile velikih otrok). Kot presejalni test za NSB uporabljamo enourni 50 g glukoza tolerančni test, kar pomeni, da nosečnica spije 50 g glukoze in po eni uri ji določimo koncentracijo glukoze v plazmi (krvni sladkor).
Kakšne težave povzroča nosečnici nezdravljena sladkorna bolezen?
Pri nosečnicah so pogostejša vnetja sečil, poveča se tveganje za preeklampsio, redkje pa se pojavijo tudi drugi znaki sladkorne bolezni kot so žeja, povečano izločanja urina in hujšanje.

Obstaja velika verjetnost, da se bo NSB pojavila tudi v naslednji nosečnosti.
Ali je nosečnostna sladkorna bolezen prisotna samo v času nosečnosti? Je po porodu mamica popolnoma zdrava in ne potrebuje več preiskav?
Nosečnostna sladkorna bolezen je prisotna samo v nosečnosti in običajno po porodu sama izzveni. Imajo pa ženske, ki so imele NSB, pozneje v življenju povečano tveganje za razvoj sladkorna bolezni. Vsem ženskam, ki so imele NSB, priporočamo kontrolo glukoze na tešče enkrat letno in normalizacijo telesne teže. Vsem, ki so za zdravljenje nosečnostne sladkorne bolezni potrebovale insulin, pa po nosečnosti in končanem dojenju napravimo 75 g OGTT.
Ali je nevarna za plod?
Nezdravljena sladkorna bolezen v nosečnosti povzroči pretirano rast ploda, polihidramnij (preveliko količino plodne vode), na koncu nosečnosti pa lahko povzroči tudi poslabšanje stanja, ker delovanje posteljice ne zadošča več pretirano velikemu plodu. Pri rojstvu prevelikih novorojenčkov je veliko večja verjetnost porodnih zapletov in pogosteje je potrebno porod dokončati operativno (z vakuumsko ekstrakcijo ali carskim rezom).
Če ima sladkorno bolezen nosečnica, jo bo imel tudi dojenček?
Ne, imajo pa otroci mater z nezdravljeno NSB v otroštvu in pozneje v življenju povečano tveganje za razvoj debelosti in sladkorne bolezni.
