
Na kaj moramo biti pri nakupu sladoleda še posebej pozorni?
Sladoled je precej občutljivo živilo in je mnogokrat vzrok različnih okužb s precej neprijetnimi posledicami, zato moramo biti pri nakupovanju in hranjenju še posebej pozorni. Ko v trgovini kupujemo predpakirani sladoled, ga položimo kot zadnji izdelek v košarico, po nakupu pa se čim hitreje napotimo domov (če je mogoče, sladoled transportiramo v posebni izolirni vrečki, ki je namenjena začasnemu shranjevanju zamrznjenih živil).
Vedno bodimo pozorni, da izberemo sladoled, ki je na otip popolnoma trd in zamrznjen, preverimo pa tudi, da mu ni pretekel rok uporabe.
Koliko časa imamo lahko v zamrzovalniku shranjen sladoled? Kako vemo, da se je pokvaril?
Kljub temu, da so pri sladoledu roki uporabe sorazmerno dolgi, previdnost vsekakor ni odveč. Roki uporabe pa se med sladoledi tudi precej razlikujejo, saj je to odvisno od različnih aditivov, ki jim podaljšujejo trajanje. Doma sladoled hranimo na primerni temperaturi v zamrzovalniku (preverimo navodila glede temperature na embalaži) in ga po odprtju tudi čim prej porabimo. Če na sladoledu opazimo večje kristale, to pomeni, da je bil odtajan in ponovno zamrznjen, takšnega sladoleda ne smemo uživati.
Kakšen je rok uporabe domačega sladoleda?
Če sladoled pripravljamo sami doma, se priporoča, da ga pojemo čim prej oziroma v zamrzovalniku hranimo največ dva tedna. Vsekakor priporočam, da domači sladoled delamo sproti toliko, kot ga tudi pojemo, saj so le v svežem skriti vsi čudoviti okusi in arome, s hranjenjem pa se vse to porazgubi. Poleg tega pa se nam ob vedno svežem sladoledu ni treba spraševati, ali je še primeren za uživanje ali ne, saj je to včasih težko natančno določiti. Pri sladoledih in drugih občutljivih živilih ni najbolj pametno čakati in preverjati, do kdaj natančno še lahko živilo zaužijemo, saj se nam kaj hitro lahko pripeti, da je naša presoja kljub previdnosti napačna.

Doma pripravljeni sladoledi so tudi najbolj zdravi.
Glede na to, da industrijsko pripravljeni sladoledi vsebujejo zelo veliko različnih aditivov in sladkorja ter jih zato ne moremo ravno šteti med zdrava živila, si lahko bolj zdrave sladolede pripravimo kar sami doma. Poleg tega, da bodo zdravi in velikokrat tudi po okusu veliko bolj slastni in bogatejši od tistih, ki jih lahko kupimo v trgovini, bodo za nas predstavljali tudi precej manjši izdatek, česar pri industrijsko izdelanih in v privlačno embalažo zapakiranih sladoledih ni mogoče trditi. Z bolj zdravimi različicami domačega sladoleda se bomo lahko celo poletje brez slabe vesti sladkali, poleg tega pa bo tovrstni sladoled tudi veliko bolj primeren za naše najmlajše, ki še posebej radi posegajo po tej slastni dobroti.
Recept za lahek sadni sladoled
Sestavine za tri porcije
4 večje, čim bolj zrele banane
1 skodelica jagod ali gozdnih sadežev
4 datlji (predhodno namakamo)
1 žlica kokosove maščobe
vanilija
Priprava
Banane narežemo na kolobarje in jih damo čez noč v zamrzovalnik. V kakovosten mešalnik stresemo namočene datlje, jagode in zamrznjene banane. Dodamo žlico stopljene kokosove maščobe in malo vanilije. Sestavine v mešalniku mešamo toliko časa, da dobimo gladko zmes. Če potrebujemo nekaj tekočine, dodamo vodo, v kateri so se namakali datlji. Če želimo, da je sladoled zelo sladek, dodamo več datljev, če pa so nam bolj všeč kisle različice, pa dodamo več kislega sadja.
Namesto jagod lahko za sadni sladoled uporabimo različne druge vrste sadja.

Recepta za sladoled iz oreščkov
- Sestavine za tri porcije
4 večje, čim bolj zrele banane
1 pest surovih pistacij
4 suhe fige (predhodno namakamo)
Priprava
Vse sestavine zmešamo v kakovostnem mešalniku.
- Sestavine za tri porcije
4 večje, čim bolj zrele banane
1 pest indijskih oreščkov
2 žlici kakava v prahu
3 žlice agavinega sirupa (ali javorjev sirup)
vanilija
Priprava
Vse sestavine zmešamo v kakovostnem mešalniku.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV