
Število besed
Otroci z veliko hitrostjo razvijajo jezikovne spretnosti. Pri 15 mesecih poznajo že približno 20 besed, pri dveh letih pa se to število poveča na 200 do 300. Prav tako pa takrat že znajo zlagati osnovne stavke iz glagolov, samostalnikov in zaimkov. Seveda pa je med otroki ogromno razlik in to ni nič narobe. Nekateri otroci govorijo prej, drugi pozneje. To dokazuje tudi nedavna študija: izbrali so naključno skupino otrok, starih 20 mesecev. Nekateri so znali že več kot 350 besed, spet drugi pa so jih poznali le šest.

Mnogi starši se po vsem svetu s svojimi otroki pogovarjajo na otroški način. Uporabljajo monoton govor z ritmičnim spremljanjem intonacije in razvlečenimi samostalniki. Vse to pa po navadi spremlja še pretirana obrazna mimika. Starši govorijo kratke stavke, govorijo počasi, premišljeno in besede večkrat ponovijo.
Ta otročji govor, ki ga izvajajo starši, pa je za otroka koristen. Pomaga mu namreč prepoznati znane glasove in besede. Ko pa se otrok bliža enemu letu, ni več v veliko pomoč. Malček mora počasi posnemati svoje starše in ne obratno. Če se dogaja nasprotno, je učni proces lahko okrnjen.
Starši, ki se z otrokom v tej fazi učenja pogovarjajo z normalnim, odraslim glasom, nudijo bogatejšo paleto raznih glasov, ki jih otrok oponaša.

Razpoloženje dojenčka
Dojenček je sposoben razviti več vrst gruljenja, ta se razlikujejo od njegovega razpoloženja. Če je lačen, je gruljenje drugačno, kot če si želi pozornosti.
Nekateri menijo, da je to prirojeno gruljenje celo jezik, s katerim so se sporazumevali naši predniki, še preden so se razdelili v skupine in začeli razvijati več vrst odraslega jezika.
Učenje odraslega govora je zelo zapleten postopek. Zahteva koordinacijo 70 mišic in otroci morajo biti zelo potrpežljivi, ko korak za korakom izboljšujejo svoj govor in spoznavajo besede.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV