Bibaleze.si

Kako uvajati začimbe in zelišča?

Š.Z.

Prehrana za dojenčke

0
02. 03. 2024 03.45

Otroke je najbolje sprva navaditi osnovnih okusov, sčasoma pa lahko obroke občasno in v zmerni, zdravi meri tudi začinite z določenimi zelišči in začimbami.

hrana

Začimbe in zelišča veljajo za zdrava, mnoga imajo zdravilne učinke in so blagodejna. Lahko so sveža, posušena, cela, grobo ali drobno mleta, pri čemer od delov rastlin uporabljate plodove, liste, zrna, korenine ... Najdete jih lahko na domačem vrtu, jih imate posajene v lončnicah, jih naberete v naravi ali jih kupite v trgovini. Dišijo, so okusna in z njimi lahko obogatite jedi.

Večina začimb in zelišč je primerna tudi za zdrave otroke brez predpisanih posebnih diet, alergij ali prehranskih omejitev zaradi drugih razlogov. A potrebno jih je dodajati malo, v zmernih količinah in pred uporabo se lahko seveda ob morebitnih pomislekih vedno pogovorite s pediatrom, ki bo znal pravilno in strokovno svetovati.

Sicer pa v Smernicah za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih narekujejo zmerno odmerjanje naravnih začimb in dišavnic. Medtem odsvetujejo slane (predpripravljene) začimbne mešanice, ki običajno vsebujejo veliko sladkorja, nasičenih in transmaščob, soli in prehranskih dodatkov. Usmerjajo v jedi na osnovi svežih in zdravju koristnih sestavin, ki jih pripravijo v šolski oziroma vrtčevski kuhinji, z dodatkom zmerne količine soli, maščob in naravnih začimb oziroma zelišč. 

Večina začimb in zelišč je primerna tudi za zdrave otroke brez prehranskih omejitev.
Večina začimb in zelišč je primerna tudi za zdrave otroke brez prehranskih omejitev.FOTO: Adobe Stock

"Za začinjanje jedi naj se namesto pretirane rabe soli uporabi naravne začimbe in zelišča ali zelenjava ali dodatek začimbnih mešanic iz zelenjave, ki jih kuhinja pripravlja sama. Pri pripravi hrane naj se pretirano ne dodajajo začimbe, še zlasti ne pikantne, prav tako pretirano začinjeni in pikantni izdelki. Soli (jodirane) naj se dodaja jedem le toliko, da se zagotovi senzorična sprejemljivost," določajo.

V Osnovnih priporočilih za prehrano dojenčka, objavljenih na spletni strani preventivnega programa ZDAJ, je priporočeno, da dojenčka najprej navadite na osnovne okuse, vonj hrane in njeno teksturo. Prav tako je navedeno, da pred prvim letom starosti "dodatek maščobe poveča okusnost obroka v večji meri kot pa dodatek začimb. Uporaba začimb med navajanjem dojenčka na nove okuse naj bo premišljena in zmerna".

V smernicah in priporočilih ne omenjajo izrecno vrste zelišč in začimb. Nekaj, predvsem blažjih, pa velja za dovoljene v prehrani dojenčkov, pri čemer se po smernicah gosta prehrana pri polno doječih počasi uvaja od šestega leta starosti dalje. Sprva je svetovano uvajanje osnovnih okusov, zatem uvajanje olj in šele nato, pri denimo devetih, 10, 11 mesecih, lahko jedi popestrite z začimbami in zelišči. 

Prehranske navade se usvajajo že v otroštvu in je izjemnega pomena, da otroke od malih nog navajamo na zdravo, raznoliko, polnovredno in energijsko uravnoteženo prehrano. Tako je tudi večja verjetnost, da se bodo zdravo prehranjevali tudi kot odrasli
Prehranske navade se usvajajo že v otroštvu in je izjemnega pomena, da otroke od malih nog navajamo na zdravo, raznoliko, polnovredno in energijsko uravnoteženo prehrano. Tako je tudi večja verjetnost, da se bodo zdravo prehranjevali tudi kot odrasliFOTO: Adobe Stock

Najbolj je priporočeno, če obrok pripravite doma sami "z nule", saj lahko tako zagotovite, da vsebuje naravne in nepredelane sestavine ter je brez dodane soli in sladkorja. Tako lahko korenček, cvetačo ali bučko za dojenčka obogatite s peteršiljem, paradižnikovo omako z baziliko, meso in ribe s timijanom, medtem ko lahko sadju za še bolj poln okus dodate vanilijo ali cimet.

Pozneje lahko otrok v zmernih količinah okuša še druge različne dišavnice, med njimi denimo kumino, rožmarin, origano, lovor (ki ga pred serviranjem odstranimo), mleto rdečo sladko papriko. Pri dojenčkih je uporaba soli odsvetovana, saj po nepotrebnem obremenjuje ledvice, in tudi pozneje je v prehrani za malčke in starejše otroke bolje uporabljati manj soli. Jo pa lahko "nadomestite" z zelišči, začimbami in zelenjavo. 

Dobra zamenjava je na primer česen, veliko okusa nudita čebula ali por. Čeprav v določenih kulturah po svetu že od malih nogic jedo bolj pekoče jedi, pa se je vendarle smiselno izogibati močnim začimbam, kot so poper, pekoča paprika, čili, curry. Za otroke je prav tako odsvetovano uživanje žajblja, dovoljeni so kamilice, bezeg, trpotec, slez, ingver, meta.

Splošno torej velja priporočilo, da z začimbami in zelišči toliko počakate, da otrok prične polno jesti in usvoji osnovne okuse. Stroka je pred prvim letom starosti bolj naklonjena uvajanju olj kot naravnim ojačevalcem okusa, šele potem naj se začno postopoma in po malem uvajati blage začimbe. V jedeh naj bodo v mejah normale oziroma naj jih bo malo. 

Kajti ... otroška črevesna flora je občutljiva in hkrati zelo začinjenega obroka otrok tako ali tako praviloma ne bo želel jesti. Sveže začimbe pred uporabo temeljito operite in nikar ne obupajte, če jih otrok sprva zavrača. V splošnem namreč velja, da mora do 20-krat poskusiti novo živilo, da ga sprejme (ali pa tudi ne) in usvoji njegov okus.

Drugi viri: webmd.com, babycenter.com, healthylittlefoodies.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863