Bibaleze.si

Prepovedana kozmetika od 1. aprila naprej

ZPS/N. K.

Malček

8
06. 04. 2015 08.50

Svojemu otroku želite najbolje? Ker ima zelo občutljivo kožo, drugačno od odrasle, je pomembno, kakšno otroško kozmetiko uporabljate. Preberite si, kaj so napisali na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.

Kozmetika

 

Kozmetika
KozmetikaFOTO: Profimedia

Od slej naprej je v vseh državah EU v veljavi prepoved uporabe Propylparaben-a in Butyl-paraben-a v kozmetičnih izdelkih za otroke, mlajše od treh let. (Delna) prepoved pa velja tudi za sočasno uporabo Methyl-chloroisothiazolinon (MCI) in Methylisothiazolinon (MI) v kozmetičnih izdelkih.

Sporna parabena

Parabena, za katera velja prepoved uporabe v otroški kozmetiki, so proizvajalci uporabljali kot konzervans, največkrat v različnih hladilnih mazilih ali zaščitnih kremah za obraz. Oba prepovedana parabena sodita v skupino kemikalij, ki motijo hormonski sistem.

Danska vlada je uporabo obeh parabenov v kozmetiki prepovedala že leta 2011.

Kot so pojasnili pri Komisiji, so se za prepoved odločili na podlagi "najslabšega možnega scenarija", saj je otroška koža zelo tanka, kar lahko povzroči prehajanje parabenov skozi kožo, še posebej, če je koža poškodovana. Dojenčki, mlajši od šest mesecev, imajo na kilogram telesne teže v primerjavi z večjimi otroci in odraslimi več kot dvakrat večjo površino kože. V prvih mesecih pa tudi pogosteje razdraženo ali poškodovano kožo (najpogosteje pod pleničko).

Nižje dovoljene koncentracije

V sklop ukrepov zagotavljanja večje kemijske varnosti sodijo tudi novi predpisi, ki določajo še dovoljene koncentracije parabenov v kozmetičnih izdelkih za odrasle, ki jih izpiramo. Dovoljena koncentracija parabenov v izdelkih, kot so npr. šamponi in geli za tuširanje, je po novem 0,14 % (prej 0,4 % pri enem dodanem parabenu oz. 0,8 % pri več dodanih parabenih).

Kozmetika
KozmetikaFOTO: Profimedia

Manj alergij?

S prvim aprilom velja tudi prepoved kombinacije Methyl-chloroisothiazolinona (MCI) in Methylisothiazolinona (MI) v izdelkih, ki jih s kože ne speremo (npr. kreme za telo). Nižja koncentracija pa je še vedno dovoljena v izdelkih, ki jih speremo (npr. šamponih), in sicer 0,0015 % v razmerju 3 : 1 (MCI:MI).

Že lani pa je Komisija prepovedala uporabo naslednjih, sicer manj uporabljanih parabenov, Isopropylparaben, Isobutyl-paraben, Phenyl-paraben, Benzyl-paraben in Pentyl-paraben v kozmetičnih izdelkih.

Trenutno velja, da sta dva parabena: Methyl- in Ethyl-paraben varna.

Konzervansi v kozmetiki

Seveda vsi konzervansi v kozmetičnih izdelkih niso nevarni. Konzervansi zagotavljajo, da so izdelki, ki jih vsak dan nanašamo na kožo, neoporečni in varni. Če kozmetični izdelki  ne bi vsebovali konzervansov, bi imeli večinoma zelo kratek rok trajanja, hraniti pa bi jih morali na hladnih in temnih prostorih.

Množično so pričeli parabene kot konzervanse uporabljati v 30. letih prejšnjega stoletja.

Proizvajalci kozmetike namesto parabenov kot konzervanse vedno bolj uporabljajo alkohol, glikole in nekatere organske kisline.

Izdelkov, ki ne ustrezajo novim pravilom, seveda ne bodo umaknili s polic, ampak jih lahko prodajajo do prodaje zalog. Berite deklaracije!

Katere izdelke potrebujemo za osnovno nego dojenčkove kože?

Kozmetika za dojenčka
Kozmetika za dojenčkaFOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863