
Kot ga učite, kako se mora vesti pri mizi, v dvigalu, knjižnici, trgovini, šoli, na obisku, je dobro, da ga spoznate tudi z bontonom mobilnega telefoniranja. Vljudno vedenje pri telefoniranju ni stvar preteklosti, ampak se mora ohraniti oz. nadaljevati. Učenje olike pri komuniciranju z mobilnim telefonom je prav tako del starševske vzgoje.
Čarobne besede
Nikoli niso šle iz mode, nikoli ne smete pozabiti na te besede niti vi niti vaši otroci! To so ključne besede v našem življenju, komunikaciji z drugimi: živijo, adijo, hvala in prosim, s katerimi prijazno pozdravimo, se poslovimo, zahvalimo ali opravičimo.

Primeren čas
Otrok mora dobro premisliti, kdaj bo prevzel klic. Če je v družbi in se pogovarja, lahko klicatelja pokliče nazaj. Če ve, da bo pogovor zaseben, se lahko prijateljem opraviči in stopi malo stran, da ga ne slišijo, kaj se pogovarja.
Kliče se ob primerni uri, se pravi pozno zvečer in zgodaj zjutraj nikakor ne.
Glasnost pogovora
Kričanje in glasno govorjenje v mobilni telefon nikakor ne sodi na poln avtobus, v trgovino, knjižnico, na blokovski hodnik ... Resnično ni potrebno, da vsi izvedo, kaj si morata vaš otrok in njegov prijatelj zaupati.
Za komunikacijo preko mobilnega telefona je primeren vljuden ton. Pogovarja naj se sproščeno, prijazno in živahno. Sogovorca ne sme prekinjati, počakati mora, da pove vse, nato lahko poda svoj komentar.
Dovoljenje za fotografiranje
Otroka morate opozoriti, da ne sme fotografirati in snemati vse povprek. Če želi imeti shranjeno fotografijo nekoga, če želi ovekovečiti trenutek, mora za dovoljenje prositi prisotne. Ni vljudno nekoga snemati ali fotografirati, ko na to ni pripravljen, in se kasneje norčevati iz neposrečenih posnetkov.
Omejitev pogovorov
Super je imeti mobilni telefon, kar pa ne pomeni, da se lahko s prijateljem ure in ure pogovarja o nepomembnih ali pomembnih stvareh, da lahko s plaže pošlje tisoč in eno SMS sporočilo. Če si morata izmenjati veliko informacij, bo najbolje, da se obiščeta in si zaupata najboljše novice iz oči v oči. Otroka morate opozoriti, da pogovori in pošiljanje SMS sporočil stane ter da njegov račun ni neomejen.

Shranjene pomembne številke
Včasih smo morali vse telefonske številke poznati na pamet, danes nam mobilni telefon omogoča, da jih shranimo. Ima celo takšno funkcijo, da se lahko shranijo pod tipke za hitro izbiro. In katere številke so pomembne? Seveda od mame, očeta, babice, dedka, sosede/družinskega prijatelja , 112 (klic v sili), pridruži pa se jim lahko tudi številka najboljšega prijatelja.
''Vedno se javi!''
''Vedno se javi, ko te kličem,'' zabiča vsaka mama ali oče svojemu otroku, kar je seveda zelo na mestu. Če pa je otrok v neugodni situaciji in se tisti hip ne more oglasiti, naj to stori nemudoma, ko je to mogoče.
Prednost slušalk
Med telefoniranjem sicer ni dobro početi kaj drugega, če pa otrok ve, da bo pogovor dolg, lahko uporabi slušalke. Tako mu mobilni telefon ne bo padel iz rok, obenem pa bo lahko pozoren na okolico.
Izklopljen mobilni telefon
Mobilni telefon naj bo ponoči izklopljen, nihče ne sme zmotiti otrokovih sanj.

Novembra 2013 so med 337 starši izvedli raziskavo in zaključili, da je najprimernejši paket za otroke SIMPL KIDZ, ker je prilagojen potrebam in željam otrok kot tudi njihovim staršem. Poleg prednosti običajnega predplačniškega paketa, ima dodan zakup enot in posebne varovalke, da lahko otroci brez skrbi uporabljajo svoj mobilni telefon. Prednosti ponudbe SIMPL KIDZ so: • Možnost samodejnega polnjenja otrokovega predplačniškega računa preko naročniškega razmerja starša. Več informacij se skriva TUKAJ. |