Bibaleze.si

Okužbe v nosečnosti

M.K.

Nosečnost

0
23. 10. 2012 08.00

Okužbe v nosečnosti lahko primarno prizadenejo nosečnico ali plod – mikrobov, ki lahko pri bodočih mamicah povzročajo okužbe, ni malo. Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.

Izbranemu ginekologu zaupajte skrbi in mu povejte za svoje zdravstvene težave.

 

Vodja urgentne ambulante za odrasle bolnike na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. Vera Maraspin-Čarman je v svoji publikaciji zapisala, da okužbe v nosečnosti predstavljajo tveganje za mater in otroka, zato je njihovo zgodnje odkrivanje zelo pomembno, saj je tako mogoče omiliti potek razvoja bolezni in na ta način preprečiti smrtnost in zmanjšati možnost prezgodnjega poroda.

Opisi bolezni so povzeti iz različnih zdravstvenih publikacij in knjig, predstavljeni pa so najbolj pomembni znaki in podatki, ki so pomembni za bodočo mamico. Omeniti velja, da smo se osredotočili na najpogostejše okužbe.

Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.
Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.FOTO: iStockphoto

Herpes

Herpes povzročajo virusi herpes simplex, ki se na plod lahko prenesejo med nosečnostjo ali pri porodu. ''Če nosečnica zboli prvič v pozni nosečnosti, je nevarnost prenosa bolezni na plod med porodom od 30- do 50-odstotna. Če bolnica zboli pred nosečnostjo ali v zgodnji nosečnosti, je tveganje prenosa okužbe na plod le 1 odstotek. Seveda pa večje število ponovitev okužb v nosečnosti poveča možnost prenosa. Zato je treba natančno in ustrezno ukrepati ter ponovitve bolezni ustrezno zdraviti s protivirusnimi zdravili,'' je povedala specialistka ginekologije in porodništva Vesna Fabjan Vodušek in dodala, da se virus se prenese na novorojenčka in povzroči boleče mehurčke na koži ter poškodbe oči – keratokonjuktivitis, možganov – meningoencefalitis in meningitis in splošne sistemske okužbe, vsak šesti pa žal ne preživi. Več o herpesu si preberite TUKAJ.

Norice

Virus noric se namreč prenaša preko posteljice in je najbolj nevaren za plod v njegovih prvih treh mesecih. Statistike pravijo, da se na 100 otrok 1 do 2 rodita s hudo okvaro. Slednja se kaže kot prirojene napake na očeh, okončinah, možganih, kot gluhonemost ali brazgotinami na koži. Če ste v prvem trimesečju nosečnosti in niste preboleli noric, ste pa prišli v stik z obolelim, potem poiščite zdravniško pomoč – dobili boste hiperimune gamaglobuline ali plazmo. Ob tem velja omeniti, da so okvare ploda zaradi noric precej redke, ker je prekuženost v Sloveniji velika – večina žensk namreč preboli norice že v otroštvu. Več o noricah si preberite TUKAJ.

nosečnica in tablete
nosečnica in tablete FOTO: iStockphoto

Rdečke

Rdečke ali rubela so akutna, blago nalezljiva bolezen s spremembami na koži, ki se širi kapljično. Pri nosečnicah, ki zbolijo za rdečkami, pride virus v plod, kjer ovira delitev celic plodu. Okvare, ki nastanejo, lahko plod uničijo ali pa povzročijo nepravilnosti v razvoju – na možganih, očeh, srcu, ušesih). Hujše okvare nastanejo, če se mati okuži v prvih tednih nosečnosti, blažje pa, če je plod starejši.

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza je okužba s parazitom Toxoplasma gondii, ki se na plod lahko prenese samo v primeru, če se je mati prvič okužila med nosečnostjo (v katerem koli obdobju). Okužba je najpogostejša je v tretjem mesecu nosečnosti, najnevarnejša na za začetku, v prvem mesecu. Okvare, ki lahko nastanejo pri dojenčku, se kažejo kot motnje v delovanju možganov, slepota, lahko pride tudi do prezgodnjega poroda in hidrocefalusa. Več o toksoplazmozi si preberite TUKAJ.

Sifilis

Sifilis je okužba, ki se prenaša s spolnimi odnosi. Okužena nosečnica lahko okuži otroka ali v času nosečnice ali pri porodu, posledice so hude: gluhost, smrt ploda, hepatosplenomegalijo, nedonošenost, izpuščaji. Okužbo prepreči ustrezna zaščita pri spolnem odnosu, omeniti pa velja, da se sifilis prenaša tudi z oralnim spolnim odnosom.

Hepatitis B

Pri nas je zakonsko določeno, da je treba vsakega otroka treba cepiti proti hepatitisu B. To je virusna okužba, ki jo povzroča virus hepatitisa B, zaradi česar pride do vnetja jeter, prenaša pa se prek stika z okuženo krvjo oziroma drugimi telesnimi tekočinami. Na plodu se kaže asimptomatsko, spremembe se razvijejo po rojstvu otroka.

Genitalne bradavice ali kondilomi

Genitalne bradavice ali kondilomi so najpogostejša spolno prenosljiva okužba nasploh. Povzročajo jih humani virusi papiloma (HPV), ki povzročajo tudi navadne bradavice, tiste, ki naredijo na rokah, stopalih. Virus se lahko prenese na otroka med porodom – prenaša se namreč z neposrednim stikom in ne npr. preko krvi. Prenos je sicer redek, je pa v primerih, ko so prisotne zares velike bradavice, ki bi zapirale porodno pot, potreben carski rez. Sicer pa mora nosečnica na to težavo opozoriti ginekologa, da se jih začne čim prej ustrezno zdraviti. O genitalnih bradavicah smo se pogovarjali z mag. Metko Adamič, dr. med. spec. dermatovenerologije – več TUKAJ.

Izbranemu ginekologu zaupajte skrbi in mu povejte za svoje zdravstvene težave.
Izbranemu ginekologu zaupajte skrbi in mu povejte za svoje zdravstvene težave.FOTO: iStockphoto

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863