Ste že slišali za metodo FertilityCare?
Pred več kot 30. leti jo je prvi začel razvijati ameriški ginekolog dr. Thomas Hilgers, na Univerzi v Omahi, skupaj s svojo raziskovalno ekipo. Gre za naravno in novodobno metodo, s pomočjo katere spoznavamo svoje telo in njegovo delovanje, predvsem pa se naučimo prepoznavati plodne in neplodne dneve v ženskem menstrualnem ciklusu.
Njegov cilj je bil razviti metodo, ki bo na znanstven in merljiv način zaobjela prav vsak individualen ciklus vsake ženske. Sistem ni odvisen od rednosti ciklov. Uporaben je tudi, ko je ženska pod stresom, pa tudi v času dojenja ali v predmenopavzi.

Kako uporabljati metodo FertilityCare?
FertilityCare sistem temelji na opazovanju sluzi materničnega vratu. Ta nastaja ob povišani vrednosti estrogena v ciklusu. Sluz materničnega vratu je ključna za preživetje semenčic.
Metoda FertilityCare od ženske zahteva redno rutinsko opazovanje in beleženje bioloških znakov ob koncu dneva. To zagotavlja visoko zanesljivost metode. Izpuščena opazovanja pa na drugi strani žal zanesljivost znižujejo. Ženska mora biti ob izvajanju metode pozorna vsakič, ko gre na stranišče.
Takrat opazuje prisotnost/odsotnost sluzi materničnega vratu ter v primeru prisotnosti tudi njeno kakovost. Čez dan si zapomni najboljši znak in ga ob koncu dneva tudi zabeleži. Redno opazovanje nam zagotavlja visoko zanesljivost metode.
S spremljanjem ciklusa lahko odkrijemo motnje, kot so prekratki ali predolgi ciklusi, neredni ciklusi, ciklusi brez ovulacije, ciklusi s prekratko poovulacijsko fazo, pomanjkanje sluzi, nihanje hormonov, kar vse lahko zmanjša možnosti za zanositev.

Za koga je metoda FertilityCare pomembna?
Metodo lahko uporabljajo ženske z rednim ali nerednim ciklusom; doječe matere pred menstruacijo in ženske v predmenopavzi. Uporabljajo jo lahko tiste, ki si želijo zanositi, kot tudi tiste, ki si tega ne želijo in bi se rade nosečnosti izognile na naraven način.
Zabeleženi biološki znaki so pomembni tako za žensko zdravje kot prepoznavanje plodnosti: paru povedo, kdaj sta v ciklusu plodna in kdaj ne, ter tako omogočajo, da se na podlagi tega odgovorno odločata za zanositev ali izogibanje zanositvi. Hkrati pa lahko kažejo na morebitne motnje v ciklusu. To nam lahko pomaga tudi pri odkrivanju nekaterih vzrokov neplodnosti oz. težav pri zanositvi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV