
V odboru so v sporočilu opomnili, da je bilo v sklepih konference Svetovne zdravstvene organizacije, ki je potekala leta 2009 v Nairobiju, med drugim zapisano, da je ustno zdravje človekova pravica, ki je izrednega pomena za splošno zdravje in kakovost življenja ter da mora biti promocija ustnega zdravja obvezen sestavni del zdravstvene politike.
Predsednik Svetovne zobozdravstvene organizacije Orlando Monteiro da Silva pa je lani v reviji Dental Medicine zapisal, da so zobozdravniki soodgovorni za ustno zdravje svojih pacientov, pa tudi drugih. To je bilo tudi vodilo za politike v EU, ki so se odločili, da bodo en dan v letu posvetili skrbi za ustno zdravje. Letošnji dan so posvetili vplivu tobaka na ustno zdravje, so zapisali v odboru.
Opozorili so, da je veliko neželenih učinkov tobaka na zdravje ustne votline. Med drugim tobak škoduje zdravju obzobnih tkiv. Pri uživalcih tobaka je dokazano pospešeno izginevanje obzobne kosti, povečana izguba prirastišča dlesni na zob in povečana tvorba obzobnih žepkov. Poleg tega je celjenje ran v ustih pri kadilcih moteno.
Kot glavno nevarnost pa odbor izpostavlja še, da je tobak, uporabljan na različne načine, vodilni vzrok nastanka rakov v predelu ustne votline, grla in požiralnika.
Kako zdravimo bolezen obzobnih tkiv in zobnih kosti, tako imenovano parodontalno bolezen?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV