Bibaleze.si

Ambrozija povzroča alergijo

M.K./IVZ

Zdrav otrok

10
03. 07. 2012 07.08

Rastlini enoletnici z imenom ambrozija se vsako leto namenja več pozornosti. Nekateri jo imenujejo kar najnevarnejša rastlina na svetu: čeprav ni strupena, pa povzroča hudo alergijo. Alergijski učinki te rastline, ki se širi nezaustavljivo hitro, so izjemni in vsako leto izrazitejši.

Čas cvetenja je vezan na konec julija in začetek avgusta, ko nastopi tudi alergena faza.

 

Ambrozija je ena najbolj alergogenih rastlin, ki se nezadržno in intenzivno širi tudi pri nas!

Ambrozija se bliskovito hitro širi, saj vsako leto proizvede na milijone semen, ki ne vzklijejo vedno že naslednje leto, temveč postopoma in v zemlji zdržijo tudi do trideset let. Preživi celo na najbolj izpostavljenih rastiščih, ob cestah, železniških progah in poteh, kjer jo posipajo s soljo in zatirajo s pesticidi. Njen pelod potuje z vetrom kilometre daleč, rastlina pa se prenaša celo z avtomobilskimi gumami. Semena se s prevozi zemlje predvsem ob gradnjah prenašajo na nova območja.

Kako prepoznati ambrozijo?

Površen pogled ambrozije spominja na katero od vrst pelina, predvsem podobni so deljeni listi. Rastlina raste na nikogaršnji zemlji, zlasti v začetku poletja pa začne poganjati ob cestah in železniških progah – takrat je še povsem nenevarna. Njen čas cvetenja je vezan na konec julija in začetek avgusta, ko nastopi tudi alergena faza.

Znaki alergije na ambrozijo

Cvetni prah pelinolistne ambrozije povzroča različne alergijske bolezni, najpogosteje sezonski alergijski rinitis ali rinokonjunktivitis – seneni nahod, lahko pa tudi alergijsko astmo, vnetje očesne veznice in redko kontaktni dermatitis ter urtikarijo. Seneni nahod se pojavlja sezonsko. Povzroča ga cvetni prah dreves, trav in zelnatih rastlin. Ko vdihnemo, vdihnemo tudi zrna cvetnega prahu, ki so toliko velika, da se ustavijo v zgornjih dihalnih poteh in ne pridejo v pljuča. Reakcija se pojavi v obliki draženja v nosu in vodenega izcedka, zamašenega nosu (oteženega dihanja), zaporednega kihanja, srbenja, rdečice in solzenja oči, srbenja v žrelu in ušesih, posledično pa lahko tudi slabše koncentracije in razdražljivosti. Pri alergijah, katerih vzrok je cvetni prah ambrozije, se simptomi pojavljajo v avgustu in septembru, po zaključku sezone pojavljanja cvetnega prahu drugih vrst alergogenih rastlin. Največ težav z alergijami je za zdaj v Prekmurju, saj se rastlina proti Sloveniji širi iz Panonske nižine.

V skoraj 90 odstotkih alergij gre za seneni nahod, pogosti so napadi astme, redkeje se pojavi kontaktni dermatitis oziroma urtikarija.

Kako si lahko pomagamo sami?

Če je s testiranjem potrjeno, da gre za alergijo na cvetni prah, je zelo pomembna preventiva, saj zdravila za popolno ozdravitev ni. Izogibamo se alergenu, kolikor je to mogoče:

– v času, ko je v zraku največ cvetnega prahu, se izogibamo športnim dejavnostim na prostem in daljšemu zadrževanju zunaj;
– med potovanjem (posebno zunaj mest) naj bodo okna avtomobila zaprta. V prezračevalnih napravah uporabljamo zračne filtre, ki zadržijo cvetni prah (zrna so pri večini alergogenih rastlin velika med 10 in 100 mikrometri);
– zmanjšamo vnos cvetnega prahu v notranje prostore: zračimo jih ponoči ali po dežju, perila ne sušimo zunaj, ko pridemo domov, se preoblečemo, si umijemo obraz in lase. Oblačil, ki smo jih nosili zunaj, ne odložimo v spalnici;
– pomaga tudi izpiranje nosu s fiziološko raztopino.

Nevarno hitro pa se širi tudi zelo pogosta poletna okužba ...

Kako prepoznati seneni nahod?

 

Ambrozija - 1
Ambrozija - 1 FOTO: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863