V Dnevnem centru Fužine v Ljubljani so ob desetletnici s pomočjo strokovnega osebja in staršev organizirali pravo praznovanje. Udeležili so se ga tudi nekateri naši estradniki, ki že nekaj časa dobrodelno sodelujejo pri tovrstnih prireditvah. Tako smo slišali peti Nino Maurovič Blatnik (Carice), Marijana Novino, ki je otroke razveseljeval s harmoniko, Nejca Lombardo in Dadija Daza. Prireditve se je udeležila tudi častna občanka Ljubljane Nuša Kerševan in še nekaj znanih osebnosti.

Rdeča nit prireditve je bila zgodba Na bregovih reke Ljubljanice, ki jo je uprizorila varuhinja s specialnimi znanji Alenka Kumše Šušteršič. S sodelovanjem otrok iz centra in pomočjo komunikatorjev je občinstvu posredovala želje in čustva otrok. Marsikdo se je za hip ustavil ob misli, kakšno zadovoljstvo in sreča sta se zrcalila na obrazih otrok. Čeprav živijo v svojem svetu, imajo prav tako pravico do sreče, veselja, radosti, smeha in, kar je najbolj pomembno, do sprejetosti.
Programi
Število otrok in mladostnikov se je v letih delovanja Dnevnega centra spreminjalo. Danes prihaja v center dvanajst otrok in mladostnikov, ki so tam večinoma od ustanovitve. Stari so od tri do dvajset let in dve odrasli gospe med tridesetim in štiridesetim letom. Vsi uporabljajo prilagojen voziček in potrebujejo pomoč ter vodenje pri vsakodnevnih in življenjskih aktivnostih. V centru izvajajo poseben program za otroke in mladostnike ter prilagojen program vse-življenjskega učenja za odrasle osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju. Program vključuje dnevno socialno, zdravstveno, specialno strokovno in specialno - rehabilitacijsko pedagoško obravnavo.

Osebje
V delo so vključeni specialna pedagoginja, glasbena in likovna pedagoginja ter pedagog, socialna delavka, psihologinja, zdravnica, medicinska sestra, fizioterapevtka, delovna terapevtka, logopedinja ter varuhinji negovalki s specialnimi znanji, ki skupaj s starši otrok in mladostnikov načrtujejo in izvajajo različne programe. Poskušajo uskladiti stališča in na osnovi preteklih izkušenj vsakemu ponuditi najboljše možnosti, da se izrazi ter napreduje. Poleg izvajanja aktivnosti in vsebin posebnega programa se vključujejo tudi v aktivnosti, ki jih ponuja matični Center Draga. To so hipoterapija, plavanje v notranjem bazenu s strokovnim vodenjem (organizirano tudi za starše), vožnja s kočijo, obisk senzornega vrta in obisk drugih enot Centra Draga ob posebnih priložnostih izobraževalnega ali zabavnega pomena. Enkrat letno organizirajo tudi šolo v naravi, doslej še vedno v ogrevanih bazenih, saj izkušnje potrjujejo najboljše počutje, užitke in sprostitev mladostnikov v sladki topli vodi v kombinaciji z aromaterapijo.

Urbano okolje
Poseben pomen ima tudi lokacija centra v urbanem naselju mestnega dela Fužin, ki omogoča tesnejše sodelovanje z okolico in razvijanje medsebojnih sosedskih odnosov. Le-ti se kažejo v organiziranih oblikah druženja, tradicionalnih prireditvah in naključnih vsakodnevnih stikih. Najpogosteje se družijo z najbližjimi sosedi - šolo, vrtcem, četrtno skupnostjo in domom starejših občanov. S skupnimi močmi želijo omogočiti otrokom, mladostnikom in odraslim osebam z motnjami v duševnem in telesnem razvoju čim bolj kakovostno življenje in jim dati občutek pomembnosti, koristnosti, pripadnosti in ljubljenosti - torej to, kar vsi ljudje v življenju najbolj potrebujemo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV