Bibaleze.si

Obstajajo tudi brezčutni otroci, ki lahko postanejo psihopati

N. K.

Zdrav otrok

1
17. 09. 2019 07.57

Po besedah ravnateljice Leonide Zalokar iz Vzgojnega doma Planina obstajajo tudi otroci, ki so popolnoma brezbrižni, brez občutka krivde, brez slabe vesti, z nezmožnostjo vživljanja v druge, z egocentričnim vedenjem. Takšni otroci so celo delovali zlobno, preračunljivo in nevarno. Odrasle s takšnimi značilnostmi imenujemo psihopati in čeprav so tudi otroci takšni, je pri nas to še vedno tabu tema.

Otrok

Otroci, ki so delovali zlobno, preračunljivo in nevarno, so končali po navadi v zavodu. Ravnateljica Leonida Zalokar je dejala, da je za njih to zadnja postaja. In čeprav opozarja, da že pri nekaterih otrocih obstaja tveganje, da razvijejo psihopatske osebnosti, pri zdravstvu, sociali in pravosodju ni naletela na oporo, ampak kritiko. Opozorila je, da bi se predvsem sodniki, tožilci, odvetniki morali zavedati, da imajo pred sabo mladostnika, ki zna zmanipulirati sistem, in ne nedolžne duše, kajti nekateri znajo delovati zlobno, preračunljivo in nevarno.

Štirje odstotki slovenskih otrok imajo vedenjske motnje in manjši del od njih tvori skupino otrok, ki so brezčutni in neobčutljivi.

Hojka Gregorič iz Združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo je poudarila, da brezčutne in neobčutljive otroke poznajo, jih že nekaj časa srečujejo in jih tudi prepoznavajo v krogu medicine, toda poraja se vprašanje, ali vemo, kaj narediti z njimi. Še bolj kritično vprašanje po njenem mnenju je, koliko je ta skupina otrok znana v drugih krogih, pri profesionalcih, ki se ukvarjajo z njimi, na primer pri učiteljih, socialnih delavcih, psihologih. Ti otroci niso prepoznani kot posebna skupina otrok z vedenjskimi motnjami, na tem področju bi lahko v Sloveniji naredili še marsikaj.

Predlagala je, da bi izobraževanje o vedenjskih motnjah in teh otrocih vključili v vse kurikulume, na fakulteti (pedagoški, za socialne delavce). Treba bi bilo izobraziti ljudi, ki delajo z otroki in mladostniki, in pripeljati uspešne programe, podkrepljene z dokazi. Ko se otroka prepozna, da ima brezčutne in neobčutljive poteze, to ne sme biti konec zgodbe. Po njenih besedah moramo nato po prepoznavanju ponuditi programe, zdravljenja, ki so podprta z dokazi.

Podoben odstotek otrok s takšnimi motnjami je tudi v Angliji, kar sta izpostavila profesorica razvojne psihopatologije na Univerzi v Londonu Essi Viding in klinični psiholog ter svetovalec na Nacionalni kliniki za težave v vedenju Matt Woolgar. Tudi tam je obravnava teh otrok del prostovoljstva, in ne zdravstva.

Več o tem danes zvečer v oddaji Preverjeno ob 22.05.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863