
Se danes ljudje pogosteje objemamo?
"Če primerjam, koliko so se ljudje objemali včasih in koliko se danes, težko rečem, da se danes objemamo veliko več, res pa je, da se danes bolj poudarja pristen stik z otrokom. Na to temo je napisanih kar nekaj priročnikov za uspešno starševstvo. Danes so starši tudi bolj usmerjeni k temu, kaj vse morajo nuditi otroku v prvih letih življenja, da ne bi česa zamudili. Ob prebiranju vse te literature pa starši velikokrat pozabijo na spontanost in pristnost ob otroku, da otroka lahko objamejo tudi brez razloga in mu povejo, da ga imajo radi," razmišlja Beznikova.
Ima objem zdravilni učinek?
"Objem je zelo pomemben element v odnosih. Oseba ima občutek, da je sprejeta, da pripada nekomu, kar pa je zelo pomembno še posebej za otroka, ki odrašča," meni terapevtka in poudarja, da je tovrsten telesni stik izredno pomemben za otrokov razvoj, dobro počutje in občutek varnosti. "Če lahko vse to dojemamo kot nek zdravilni učinek, potem telesni stik ta zdravilni učinek gotovo ima."

Objemite svojega otroka!
"V prvih dneh otrokovega življenja je edini dialog med njim in mamo v telesni povezanosti, v dotikih in v tem, da mama odgovarja na otrokove potrebe. Ko mama začuti in prepoznava otrokove potrebe po hranjenju, nežnosti, dotiku, se otrok čuti sprejetega, zaželenega, čuti, da ga ima mati zares rada, vse to pa mu daje varnost, ki je zelo pomembna za otrokovo zdravo odraščanje," pojasnjuje Beznikova ter dodaja, da je otrok, katerega mati se ne odziva na njegove potrebe po telesnih stikih, dotikih, nežnosti, prikrajšan za osnovne potrebe.
S tem bo otrok dobil občutek, da ni ljubljen, da ga starši zavračajo in da ne pripada družini. Odraščal bo z občutkom, da je nezaželen, z občutkom zanemarjenosti in nezaupanja. Vse to potem lahko vodi v nevarno navezanost, ki pa se odraža kot nek trajen vzorec tudi v odraslih odnosih. Otrok, ki je bil prikrajšan za pristen stik s starši, bo v odraslosti čutil žalost, obžalovanje in obup ter občutek, da ni dovolj dober. Krivil bo samega sebe in se sovražil, predvsem pa ne bo sposoben zdržati čustvene bližine partnerja, ki bo v njem nezavedno prebudil prav te občutke neljubljenosti, nepripadnosti in zavračanja. Navezanost je torej ključna pri sposobnosti vzpostavitve intimnega odnosa s partnerjem.

Objem, pomemben tudi pri družinskih odnosih
"Temeljni pogoj za zdrav razvoj družinskega sistema je pripadnost in povezanost, ki je hkrati tudi temeljna potreba vsakega posameznika. Največja kršitev in zloraba otroka je prekinitev stika tako čustvenega kot fizičnega. Za otroka je ena največjih travmatičnih izkušenj prav zapuščenost s strani staršev in ranjena pripadnost. Ta neuresničena in zanemarjena potreba po pripadnosti se potem lahko prenaša iz generacije v generacijo. Oseba bo ponavljala iste vzorce, ki jih je povzela od svoje družine, saj ji je ta vzorec poznan in ne nazadnje predstavlja tudi neko varnost. Nevarna navezanost in vzorec delovanja družine, ki ga je otrok ponotranjil, se prenaša iz generacije v generacijo toliko časa, dokler ta potreba po pripadnosti enkrat ne bo zadovoljena. Otrok bo ostal tudi globoko čustveno povezan s starši in bo vedno iskal ta stik, za katerega je bil prikrajšan. Čutil bo, da je ta odnos zanj potreben, pa čeprav je tako boleč. Gre za čustveno odvisnost od staršev," je za Bibaleze.si povedala Sonja Beznik.

Kaj pa vi, se radi objemate? Podajte svoje mnenje na naši facebook strani Bibaleze.si s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV