fizike

Igralko so v otroštvu zbadali zaradi njenega 'smešnega' videza
Priljubljena hollywoodska igralka Mila Kunis, soproga slavnega igralca Ashtona Kutcherja, se je v otroštvu soočala z medvrstniškim nasiljem. Sošolci so jo velikokrat dražili zaradi videza in Mila se je počutila povsem nemočno. Iz šole se je mnogokrat vračala v solzah, saj so jo opazke vrstnikov zelo prizadele.

To je najboljše darilo, ki ga lahko podarite otroku
Igrače imajo v življenju slehernega otroka pomembno vlogo. Vsaka od njih je lahko namreč pomemben člen pri razvoju malčka, če je le predstavljena na primeren način.

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu
Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"
"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

'Danes so mladi precej bolj ozaveščeni in odgovorni'
Ta teden so se ljubitelji slovenske produkcije razveselili nove domače serije Gospod profesor, ki hkrati velja za serijo z najvišjim proračunom v slovenski zgodovini. Glavno in naslovno vlogo je prevzel priznani igralec Jure Henigman, ki bo čez nekaj dni praznoval 37. rojstni dan. Čeprav je tudi sam oče, pa je prav najstniška generacija, s katero je pri snemanju sodeloval, tista, s katero ima najmanj izkušenj in s katero je najmanj povezan.

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke
Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

11-letnik, ki se lahko pohvali z diplomo iz fizike
Laurent Simons je drugi najmlajši diplomiranec na svetu.

10 pravil za vzgojo sina
Mama je najpomembnejša oseba v sinovem življenju. Ona je njegova prva ljubezen, prva učiteljica in oseba, pri kateri bo vse življenje iskal nasvete. Ameriška novinarka Tabitha Studer, mama dveh sinov, je zbrala nasvete drugih mam o vzgoji dečkov.

18-letnica med maturo dobila popadke
Mlade Gvinejke ni nič, niti porod, odvrnilo od tega, da bi opravila maturo. Najstnica je med maturitetnim izpitom iz fizike ugotovila, da bo morala roditi, zato so jo odpeljali v porodnišnico, od koder se je, po hitrem porodu, že po 40 minutah vrnila v šolsko klop in izpit opravila do konca.

Devetošolec iskreno: ''Ni me strah nacionalnega preverjanja znanja!''
Danes je za devetošolce pomemben dan, in sicer pišejo nacionalno preverjanje znanja iz slovenščine, na območjih z italijanskim in madžarskim jezikom pa iz italijanščine in madžarščine. V četrtek sledi še matematika in naslednji ponedeljek tretji predmet (tuji jezik, fizika, likovna umetnost, domovinska in državljanska kultura in etika). Pocukali smo za rokav devetošolca iz ljubljanske osnovne šole in malce pokramljali z njim o prihajajočih izzivih.

Alen ima Downov sindrom, je tudi uspešen plavalec
Ob svetovnem dnevu Downovega sindroma smo se pogovarjali z Ivano Šošter, mamico 20-letnega Alena. Navdušen plavalec, ki trenira trikrat tedensko, se prav danes s tremi srebrnimi medaljami vrača s specialne olimpijade v Abu Dabiju. Igra tudi harmoniko, zanima ga vse o vesolju in naravi, upa, da bo našel delo v gostinstvu ali lesarstvu ... Je živ dokaz, da je življenje z Downovim sindromom lahko izredno polno.

Namig za izlet: Čarobna Budimpešta
Z otroki obiščite čarobno Budimpešto. Ne bo vam žal in zagotovo se boste želeli vrniti. Kako je bilo v madžarski prestolnici, je opisala mamica treh nadobudnih malčkov.

Pri katerih predmetih imajo slovenski osnovnošolci nadpovprečno znanje?
Rezultati raziskav TIMSS 2015 kažejo, da matematično in naravoslovno izobraževanje pri nas dosega odlična znanja med učenci in gimnazijci. Slovenija je dosegla nadpovprečne in zelo visoke rezultate iz znanja matematike in naravoslovnih predmetov v osnovni šoli, ter matematike in fizike v gimnaziji, so povedali na Pedagoškem inštitutu.

Novost: ukinjajo posamezne predmete, učenci bodo sami izbirali teme
Finski šolski sistem je že tako eden najboljših na svetu in vedno je na lestvici med 10 najuspešnejšimi, vendar finska vlada se ne bo ustavila pri tem, temveč delajo na izboljšanju.

Nič več matematike in fizike
Finska je ena vodilnih držav na področju izobraževanja in do leta 2020 se otroci ne bodo več učili matematike, fizike in kemije, temveč jim bodo učitelji predstavljali določene teme. Nič več ne bo vprašanj: ''Kaj je smisel tega učenja?''

Sestri sta povozili mamo: razlog vas bo spravil v jok
Chloe in Annie Veron sta bili majhni deklici, ko se je zgodilo nekaj nepojmljivega: z družinskim džipom sta povozili lastno mamo. Njihova zgodba je v sekundi obšla ves svet in nihče ni za to dejanje obsojal deklic. Njuna mama je preživela in postala pravi simbol požrtvovalnosti in materinske ljubezni.

Inovativni razvojni prijemi za dojenčke
Pedokinetika pravzaprav ni telovadba, o kateri zadnje čase navdušeno pripovedujejo starši, temveč tako otroku kot mami, očetu odpira raziskovanje svobodne poti individualnega razvojnega procesa, na kateri se oba spoznavata in učita drug od drugega. Kakšne metode vključuje in kaj omogoča, nam je pojasnila Andreja Semolič, prof. športne vzgoje, utemeljiteljica in ustanoviteljica pedokinetike.

Kdo je uspešnejši? Levičar ali desničar?
Nihče! Sodeč po zadnjih raziskavah niso levičarji nič bolj inteligentni ali kreativni od desničarjev in imajo od desničarjev pravzaprav za odtenek slabše kognitivne sposobnosti. Primerke levičarjev pa najdemo tudi med živalmi.

Otroštvo Alberta Einsteina
Albert Einstein je zelo pozno shodil, govoriti pa ni začel do tretjega leta. Njegove starše je skrbelo, da je duševno zaostal. Takrat mu nihče ne bi pripisal, da bo nekoč intelektualni zvezdnik.

Pet največjih malih genijev na svetu!
Korejec Kim Ung-Yong se je na univerzo vpisal pri treh letih, Indijec Akrit Jaswal je pri sedmih letih že uspešno operiral deklico. Takšnih čudežnih otrok pa je še več ...