neviden

Pogovor z najstnikom brez tabu tem: Kako začeti?
Pogovor z najstnikom je lahko izziv, vendar je ključ do odprte in iskrene komunikacije izbira pravega trenutka, spoštljiv pristop ter postavljanje odprtih in spoštljivih vprašanj. Pomembno je, da se izogibate burnim reakcijam, ostanete mirni in delite svoje izkušnje.

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'
Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'
Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Biti priden = biti neviden?
Otroci še vedno oblikujejo zavedanje samega sebe in razvijajo svoje videnje ter razumevanje sveta, ki jih obdaja. Zato je bistvenega pomena, da uporabljamo jezik, ki je konstruktiven, podpira in daje moč. Jezik, ki ne omejuje, vendar krepi otrokov osebnostni razvoj.

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru
Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Poglejte, kdo je najslavnejši desetletnik!
Desetletnik je sposoben zelo zrelo razmišljati, vseeno pa še vedno potrebuje podporo družine in občutek sigurnosti. Toda v ameriški animirani seriji obstaja desetletnik, ki je kos vsem težavam sam. Res pa je, da se spreminja v velike in mogočne pošati. Že veste, o kom govorimo?

Noseča je že šest mesecev, toda zaradi trebuha je spet na udaru kritik!
Sarah Stage je že pred dvema letoma presenetila vse, saj je samo 10 dni pred porodom imela zelo majhen trebuh. Očitali so ji, da s telovadbo škodi nerojenemu otroku. Zgodba pa se spet ponavlja ...

Ali vaše življenje krojijo vraže?
Trikrat pljunete čez levo ramo, če vam črna mačka prečka pot? Verjamete, da bo dimnikar vaši družini prinesel srečo? Pa ste prepričani, da poznate izvor in pomen določenih vraž?

Pester program za najmlajše gledalce
Nismo pozabili na šolske počitnice in na naše najmlajše gledalce. Za njih smo pripravili počitniško rajanje z risanimi junaki, ki bodo POPESTRILI TEDEN BREZ ŠOLE! (20.2.-24.2.)

Zlorabil me je neviden moški!
Da domišljija nima meja, dokazuje primer Malezijca, ki je prijavil na policijo nevidnega moškega. Slednji naj bi ponoči nadlegoval njegovo ženo, zaradi česar se je povsem razvnela ...

DNEVNIK: Izsiljevanje malega princa
Lana je kmalu spoznala, kako dobro jo zna mali Rok zavrteti okrog prsta. Večerno uspavanje se je čez noč iztirilo iz utečenih tirnic, pot med spalnico in otroško sobo pa postala čisto prava tekaška proga.

Namišljeni prijatelj – vzrok za skrb?
Naš otrok prijateljuje z nekom, ki je odraslim očem neviden. Kako resnična je predstava o njem, kako vpliva na našega otroka in kako naj se starši nanj odzovemo?

KOLUMNA: Spreminjam se v svojo mamo!
Ste tudi ve že kdaj z grozo ugotovile, da vaše misli, besede in dejanja ne delujejo usklajeno? Zadnje čase se to dogaja meni. Pri tem imam zlasti v mislih to, da opažam, kako so moje besede in vedenje v zadnjem času postali sumljivo podobni, če ne že kar popolne kopije – moje mame.

Moj namišljeni prijatelj vedno z menoj
Včasih si moramo kar pometi oči, ko zaslišimo, da se naš malček pogovarja z nekom, ki ga sploh ne vidimo. Naš otrok ima prijatelja, a ne kakršnega koli, ta je našim očem neviden.