precepljenost

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV
Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Na področju cepljenja z novim letom spremembe tudi za najmlajše
Ena od mamic je na družbenih omrežjih zapisala, da se po novem letu menja cepivo za dojenčke. Tako naj bi bili ob prvem cepljenju v mešanici cepiva tudi cepivo proti HPV. Preverite, ali navedeno drži!

Sprejet zakon o obveznem cepljenju proti ošpicam
Spodnji dom nemškega parlamenta je po večmesečni razpravi danes z veliko večino sprejel zakon, po katerem bo za sprejem otrok v šolo in vrtec od 1. marca prihodnje leto obvezno cepljenje proti ošpicam. Za tiste, ki nove zakonodaje ne bodo spoštovali, so predvidene denarne kazni do 2500 evrov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Zakaj ni dobro, da otrok te dni nosi kapo?
Vsaka mama si želi, da bi z otrokom čim manj jesenskih in zimskih dni preživela zavita v postelji ali na kavču, s tono robčkov in termometrom vedno na dosegu roke. Da se ubranimo nepotrebnim prehladom, mamica pravi, da je treba poslušati sebe, Breda Mozetič Wedam, dr. med. spec. pediatrije, pa dodaja, da je ključna skrb za precepljenost in sledenje nasvetom pediatra.

Odhajate v tujino? Preverite, ali ste zaščiteni
V Sloveniji so letos zabeležili 19 primerov ošpic, večinoma gre za vnesene primere iz tujine. Precepljenost otrok proti ošpicam v Sloveniji je relativno visoka, vendar je v zadnjih letih pod priporočljivo 95-odstotno mejo. Vsem, ki potujejo na območja z izbruhi ošpic, na NIJZ svetujejo, da preverijo, ali so ustrezno zaščiteni proti ošpicam.

Nemčija: 2500 evrov kazni, če šoloobvezen otrok ni cepljen
Nemški minister za zdravje Jens Spahn je minuli konec tedna predstavil osnutek zakona, ki predvideva obvezno cepljenje otrok proti ošpicam. Necepljene otroke bi izključili iz vrtca, starši necepljenih osnovnošolskih otrok pa bi morali plačati do 2500 evrov kazni, na spletni strani piše Deutsche Welle. Spahn je dejal, da želi izkoreniniti ošpice.

Kadidia, Fatoumata, Fanta, Baba so žrtve ošpic
Čeprav se sliši nemogoče, pa je res! Vsako leto več kot 21 milijonov otrok ni cepljenih proti ošpicam.

Vrtci v Italiji že zavračajo necepljene otroke
Vrtci v nekaterih delih Italije so po novi zakonodaji že začeli zavračati otroke, ki niso cepljeni. Pri njih sicer narašča precepljenost.

To morate vedeti o cepljenju proti HPV
Sedaj je že dokazano, da raka na materničnem vratu povzročajo humani papilomavirusi, skrajšani v HPV. Za to odkritje so znanstveniki tudi prejeli Nobelovo nagrado. Pomeni namreč nekaj zelo pomembnega. Zaradi njega lahko rak na materničnem vratu postane prvi rak, ki ga bomo eliminirali, pove specialistka javnega zdravja Urška Ivanuš, dr. med.

'Večina ne razume, kako zelo hudo je lahko, z visoko telesno temperaturo ...'
Letos so v Evropi zabeležili rekordnih 41.000 primerov ošpic, število obolelih narašča tudi v ZDA.

Ošpice: je možno, da v Sloveniji pride do epidemije?
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor po šestih odkritih primerih okužbe z ošpicami v tej sezoni zagotavljajo, da imajo položaj pod nadzorom. Dejansko je le ena oseba zaradi te okužbe potrebovala bolnišnično zdravljenje. Obenem poudarjajo, da pričujoče dogajanje ponovno opominja, kako pomembno je cepljenje proti tej bolezni.

V Mariboru zdravijo dojenčka z ošpicami
V Mariboru zdravijo dojenčka z ošpicami, ki je bil v stiku z okuženim moškim in ni bil cepljen, ker še ni bil dovolj star. Preverite, kakšni so znaki ošpic in ali so lahko nevarne za nosečnico!

Varuh človekovih pravic naklonjen predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih
Varuh človekovih pravic je naklonjen predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih, po kateri bi javni vrtci in vrtci, financirani iz javnih sredstev, morali zavrniti vpis otrok, ki niso cepljeni v skladu z zakonom. Meni, da varovanje javnega zdravja utemeljuje omejitev dostopa do javnega vrtca in tudi ne predstavlja prekomernega posega v pravice.

Za rakom vsako leto v Sloveniji zboli okoli 120 žensk
Danes se začenja teden boja proti raku na materničnem vratu. Ta vrsta raka sicer sodi med redkejše oblike, saj jo lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV. Obolevnost za rakom na materničnem vratu se je v Sloveniji zmanjšala predvsem po vzpostavitvi presejalnega programa Zora.

Ošpice v Sloveniji: kdo je zaščiten, komu se svetuje še en odmerek in kako do njega
V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95, se pa še vedno pojavljajo posamezni primeri. Preverite, kaj storiti, če ste bili rojeni pred letom 1960 in kaj v primeru, če ste dobili le en odmerek cepiva.

Pred odhodom v države z ošpicami preverite, ali ste zaščiteni
Na NIJZ svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so pred ošpicami zaščiteni. Če niso, naj se cepijo. Ošpice so med najbolj nalezljivimi boleznimi, zboli kar devet od desetih ljudi, ki so v stiku z virusom in niso cepljeni. Lahko povzročijo hude zaplete, tudi smrt.

Cepljenje priporočajo tudi mlajšim otrokom
Na območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje bodo v ponedeljek začeli cepiti proti gripi. Nekaterim še posebej priporočajo cepljenje, denimo starejšim od 65 let in kroničnim bolnikom. Zdravstveni dom Ljubljana pa je že začel akcijo cenejšega cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu, ki bo v njegovih enotah potekala do 27. oktobra.

Pride lahko do epidemije nalezljivih bolezni, ki so bile že izkoreninjene
V Slovenski medicinski akademiji pozivajo starše, naj poskrbijo za ustrezno precepljenost otrok, še posebej pred vstopom v programe skupinskega varstva in šolo, kjer se bolezni med vrstniki hitro širijo. Pri preprečevanju in obvladovanju nekaterih nalezljivih bolezni je namreč zelo pomembno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok.

Tudi v Sloveniji lahko pride do izbruha ošpic
Začenja se evropski in svetovni teden cepljenja, ki letos poteka pod geslom Cepljenje deluje - za zaščito zdravja v vseh starostnih obdobjih. Namen tega tedna je povečati ozaveščenost o pomenu cepljenja in poudariti pomembnost tega preventivnega ukrepa, ki dokazano rešuje življenja po vsem svetu.

Že danes preprečite nevarne posledice bolezni
V Sloveniji je precepljenost proti klopnemu meningoencefalitisu nizka kljub aktivnemu ozaveščanju o nevarnih posledicah bolezni. Ker se spomladi poveča aktivnost klopov, je v teh dneh pravi čas za učinkovito zaščito. Zato ljubljanski in mariborski zdravstveni dom pripravljata akcijo cenovno dostopnejšega cepljenja.

Januarja in februarja zaskrbljujočih več kot 700 primerov
V Italiji od začetka leta beležijo zaskrbljujoč porast v številu primerov ošpic. Kot navaja italijanska tiskovna agencija Ansa, se je v prvih treh mesecih letošnjega leta število primerov povečalo za 230 odstotkov, "krivo" pa je vse večje izogibanje staršev cepljenju.

V Sloveniji umrljivost novorojenčkov najnižja
Skupno poročilo Evropske komisije in OECD o kazalnikih zdravja za leto 2016 kaže, da se Slovenija pri večini kazalnikov nahaja v povprečju držav EU, a z nekaterimi odstopanji. V Sloveniji je pričakovano trajanje življenja višje od povprečja EU, umrljivost novorojenčkov je najnižja, umrljivosti zaradi raka in samomora pa je višja od povprečja EU.

Tri zelo pogoste otroške bolezni
Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Bakterijo pnevmokok prenaša 70 odstotkov ljudi
Pnevmokokna pljučnica po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije sodi med 10 najpomembnejših vzrokov smrtnosti na svetu. Poleg dojenčkov in otrok do petega leta bolezen najbolj ogroža starejše od 65 let. Bakterijo pnevmokok, ki biva v nosno-žrelni sluznici, po nekaterih ocenah prenaša 70 odstotkov ljudi, vendar se mnogi tega sploh ne zavedajo.

Poziv k cepljenju vseh otrok
Sklad ZN za otroke (Unicef) ob evropskem tednu cepljenja poziva oblikovalce politik, zdravstvene delavce, starše in skrbnike, da pospešijo in okrepijo cepljenje proti nevarnim boleznim, kot so ošpice in otroška paraliza. S tem se bo zmanjšalo tveganje za izbruh nevarnih in celo smrtonosnih otroških bolezni v Evropi in Srednji Aziji.

Zbolela 102 Slovenca, zato ukrepajte pravočasno!
Za klopnim meningoencefalitisom sta lani v Sloveniji zbolela 102 človeka, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Vseeno pa predstavniki UKC Ljubljana in Nacionalnega inštituta za javno zdravje pozivajo k cepljenju proti tej bolezni, saj so lahko posledice zelo hude. Približno odstotek obolelih umre, pet odstotkov pa jih ostane invalidov.

Pojavnost raka na materničnem vratu
Začenja se evropski teden boja proti raku na materničnem vratu. V nasprotju z drugimi raki se lahko rak na materničnem vratu skoraj v celoti prepreči z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusom HPV, ki to vrsto raka povzročajo. V 10 letih se je pojavnost raka na materničnem vratu pri nas zmanjšala skoraj za polovico.

Število bolnikov pri nas narašča
Število bolnikov na ljubljanski infekcijski kliniki se je zadnje dni močno povečalo, posebej veliko je otrok. Poleg številnih bolnikov z driskami je veliko tudi bolnikov z okužbami dihal. Že drugi mesec imajo epidemijo mikoplazemske pljučnice, v zadnjem času pa tudi veliko primerov bronhiolitisa zaradi RSV virusa ter že prve primere gripe.

Ne spreglejte znakov ošpic!
Ošpice so zelo nalezljiva otroška bolezen, ki jo povzroča virus ošpic morbilivirusov, zato je to tudi bolezen, znana pod latinskim imenom morbilli.

Slovenija: Število obolelih naraslo
Slovenija sodi med države, kjer je visoka verjetnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Lani je število obolelih za lymsko boreliozo, ki je najpogostejša bolezen, ki jo prenaša klop, in klopnim meningoencefalitisom občutno poraslo. Strokovnjaki zato opozarjajo na preventivo, saj se s toplejšimi meseci prične tudi aktivnost klopov.