znanstvenik

Edvard in Frida, ki sta navdušila s hitrostnim računanjem
Edvard in Frida, bratec in sestrica, sta zmagovalca jubilejne desete sezone Slovenija ima talent.

To je najljubša hrana dojenčkov
Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

Čarobna Machova pot v osrčju narave
Lep, sončen junijski dan nas je zvabil v naravo. Podali smo se na učno Machovo pot, ki vodi skozi čarobni gozd in ob šumečih potočnih strugah ter je pravi raj za družine.

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka
Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Na Kitajskem ustvarili prvega otroka z umetno inteligenco
Kitajski znanstveniki so nedolgo nazaj napovedali ustvarjanje prvega otroka z umetno inteligenco.

Ali fantje potrebujejo več čustvene podpore kot deklice?
Moški so ranljivejši od žensk že na samem začetku razvoja, trdi znanstvenik. In zato bi morali starši z dečki ravnati previdneje kot sicer, še svetuje. Preberite si izsledke njegove študije.

Ustvarjamo: Svet v malem
Je vaš malček ljubitelj narave? Mali znanstvenik in raziskovalec? Ga privlačijo drevesni listi, žuželke, prst in kamenje? Potem bo ta ustvarjalna ideja kot nalašč zanj. Zakaj ne bi v prostem času skupaj z otrokom ustvarili sveta v malem in mu omogočili, da bo skrbel zanj, ga opazoval ter raziskoval in pri tem užival?

Filmi za vso družino
Se vam zdi, da otroci preživijo preveč časa sami, zaprti v svoji sobi, na preživljanje časa z vami pa kaj hitro pozabijo? Na VOYO izberite aktualen film, primeren za vso družino. Ta vam bo dal čas za klepet z vsemi družinskimi člani, jih sprostil in okrepil zaupanje med vami in otroki.

Telesna vadba izboljša razmišljanje otrok
Marsikdo bi mislil, da so miselne igrice, branje knjig in reševanje nalog dovolj za izboljšanje delovanja otrokovih možganov, vendar to ne drži povsem. Raziskave so namreč dokazale, da lahko delovanje možganov izboljšamo tako, da pospešimo svoj srčni utrip. To pa nam lahko uspe – kako drugače – s telovadbo! Več o tem v spodnjem prispevku.

Štirje nasveti, da bo vaš otrok z užitkom jedel ribe
Ne glede na to, koliko je star vaš otrok, ni nikoli prezgodaj ali prepozno, da ga spodbujate k pokušanju novih jedi, ribe pa so zagotovo živilo, ki ga kljub nasprotovanju otrok ne gre zanemariti.

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Zato je dobro, da se smejimo!
Vsi vemo, da je smeh pol zdravja, zato, dragi starši, izkoristite vsak prosti trenutek, da se smejite s svojimi otroki. Za vas imamo edinstveno priložnost, ko lahko smeh odmeva v vašem domu. Ne zamudite komičnega animiranega filma Oblačno z mesnimi kroglicami 2.

Takšno šolo obiskuje Barron Trump!
V ponedeljek so slovenski otroci ponovno sedli v šolske klopi, dan pozneje pa je s poukom pričel tudi najbolj znan Američan slovenskih korenin, 13-letni sin sin ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegove slovenske soproge Melanie, Barron. Za razliko od naših najstnikov se mu verjetno ni bilo potrebno ukvarjati z nabavo učbenikov in zvezkov, zagotovo pa mu učitelji ne gledajo skozi prste, ko gre za nabiranje znanja – navsezadnje obiskuje prestižno zasebno šolo, ki izobražuje bodoče doktorje znanosti in uspešne poslovneže. Po kateri poti pa bo krenil Barron?

Razvili umetno posteljico
Britanski znanstveniki so razvili umetno posteljico v zelo zgodnjem stadiju razvoja, kar bi lahko prispevalo k boljšemu razumevanju težav v nosečnosti.

Ta znanstvenik je ustvaril gensko spremenjena dojenčka
Kitajski znanstvenik trdi, da je ustvaril gensko spremenjena dojenčka. Njegove trditve še niso neodvisno potrjene, številni znanstveniki so kritični. Oblasti so uvedle preiskavo.

Mama na dojenčkov jok reagira v petih sekundah
Mamini možgani gredo skozi številne procese, da se navadijo na novo vlogo. Strokovnjaki so ugotovili, da imajo prirojen materinski instinkt.

Iz zarodka uspešno odstranili gen za dedno bolezen
Ameriški znanstveniki so pri zarodku uspešno popravili gen, ki povzroča dedno srčno napako, so objavili v novi izdaji znanstvene revije Nature. S tem je znanost naredila nov velik korak v "popravljanju" genskega materiala otrok, da se ne bi rojevali s prirojenimi napakami in boleznimi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dolgotrajno dojenje pri otroku občutno poveča možnosti za nastanek kariesa
Dolgotrajno dojenje za več kot dvakrat poveča možnosti za nastanek kariesa pri otrocih, je pokazala najnovejša študija, ki so jo v Braziliji izvedli znanstveniki avstralske univerze. Raziskovalci sicer verjamejo, da takšna povezava obstaja le, kadar so tudi druge okoliščine, v katerih otroci odraščajo, 'manj zdrave'.

Ples za malčke? Da, zumbatomic!
Zumbatomic je plesni fitnes program, ki se ga lahko udeležijo tudi malčki. Z ritmi salse, merengueja in reggaetona vzdržujejo telesno kondicijo, izboljšujejo svoje gibalne sposobnosti in si dvignejo samozavest. To je tudi ključ do njihove sreče ...

Veliko otrok je predebelih, kar bo lahko skrajšalo življenjsko dobo
Ameriški znanstveniki trdijo, da je dolžina človekovega življenja omejena na največ 115 let, le redki bodo živeli dlje. Njihove ugotovitve, objavljene v dnevniku Nature, temeljijo na analizi večdesetletnih podatkov o človekovi dolgoživosti, poroča spletna stran BBC News.

To bi lahko služilo za zdravljenje neplodnosti
Španski znanstveniki so iz človeških kožnih celic ustvarili spermo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Gre za velik podvig, ki bi lahko služil za zdravljenje neplodnosti.

V Sloveniji delež znanstvenic le 36-odstoten
Partnerja nacionalnega programa Za ženske v znanosti sta objavila razpis za štipendije v višini 5000 evrov. Nanj se lahko prijavijo mlade raziskovalke, ki so v zadnjem letu doktorskega študija naravoslovnih znanosti, biotehnike ali medicine. Rok za prijavo je do vključno 30. oktobra, tri prejemnice pa bodo razglašene februarja prihodnje leto.

Bo v šolah obveljala prepoved?!
Znanstveniki predlagajo, da se uporaba radirk v šolah prepove. Navajajo, da so to hudičevi inštrumenti.

Sonce ob rojstvu ima neverjeten vpliv
Norveški znanstveniki so v dokaj neobičajni raziskavi ugotovili, da lahko aktivnost Sonca ob rojstvu vpliva na pričakovano življenjsko dobo. Ljudje, ki so se rodili, ko Sonce ni na svojem višku, lahko pričakujejo za do več kot pet let daljšo pričakovano življenjsko dobo od tistih, ki so se rodili v obdobju, ko je Sonce na svojem višku.

Primanjkuje poučnih knjig za otroke
V sklopu strokovnih sred so v Mestni knjižnici Ljubljana danes pripravili okroglo mizo o poučnih knjigah za otroke in mladino Perspektive poučnih knjig. Govorci so opozorili na pomanjkanje strokovnih oziroma poljudnoznanstvenih knjig za otroke. Med predlogi se je pojavila tudi ideja, da bi v branje za bralno značko vključili več tovrstnih knjig.

Osupljive ugotovitve znanstvenikov
Znanstveniki so prišli do novih zaključkov, in sicer se v toplejšem obdobju rodi več dečkov kot deklic. Preberite si, zakaj je tako.

Osupljiv dosežek mladega znanstvenika
Med zmagovalci letošnjega evropskega tekmovanja mladih znanstvenikov je letos slavil tudi predstavnik Slovenije. Osemnajstletni Aleš Zupančič iz Novega mesta je s projektom tkanine s prevleko iz nanodelcev osvojil drugo mesto v konkurenci 110 mladih znanstvenikov iz 36 držav.

Zbolijo lahko že nekajmesečni otroci!
Razprava glede oskrbe bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) se je doslej vrtela zlasti okoli dostopnosti do zdravil. A da lahko bolnik s KVČB dobro obvladuje svojo bolezen in da bolezen ne obvladuje njega, je nujna celostna obravnava, pri čemer pa so razlike med državami EU velike.

Postala je najbolj slavna latinska pevka vseh časov!
Adriana Thalia Sodi Miranda je tako mlade kot starejše po vsem svetu osvojila z vlogami v telenovelah, razglasili so jo tudi za najbolj slavno latinsko pevko vseh časov. In čeprav ji delo vzame veliko časa, uživa v vlogi mame in žene.

Igrače Monsuno prejmejo …
Otroci lahko ure in ure uživajo v brezskrbnem igranju, njihove igračke oživijo, dajejo jim imena, dobijo glasove, njihova igra dobi pravo zgodbo. Navdušeni so, če lahko domišljiji dajo prost pot s figuricami risanih junakov. Na spletnem portalu Bibaleze.si je v sodelovanju s televizijskim program POP TV potekala nagradna igra. In izžrebanci, ki dobijo igračo Monsuno, so …