Antibiotiki so zdravila za zdravljenje bakterijskih (ne virusnih!) okužb in sodijo med najpogosteje uporabljena zdravila pri otrocih. Antibiotične učinkovine izvirajo iz gliv, bakterij, lišajev ali višjih rastlin (najbolj znani, to je penicilin, je produkt plesni), nekatere pa danes umetno proizvajajo.

Upoštevajte navodila farmacevta
Antibiotiki se izdajajo na recept. Naloga farmacevta je, da pred izdajo zdravila še enkrat preveri odmerek zdravilne učinkovine glede na otrokovo starost in težo ter vam svetuje, kako morate ravnati z njim:
– pravilno odmerjanje,
– pomen pretresanja stekleničke z antibiotiki
– upoštevanje časovnega režima odmerjanja in trajanja,
– pomen hrane in pijače, ki jo otrok lahko zaužije sočasno z zdravilom,
– pravilno shranjevanje antibiotikov.
Vaša naloga pa je, da za otrokovo uspešno zdravljenje upoštevate vsa njegova navodila.
Kako pravilno odmeriti zdravilo?
Preden vi ali otrok prejme neko zdravilo, si vedno natančno preberite priložena navodila. Pri antibiotikih je pomembno, da se jih strogo držite in upoštevate vse, kar sta vam povedala izbrani pediater in farmacevt v lekarni. Otroci skoraj vedno dobijo antibiotike v sirupu, ker jih tako lažje pogoltnejo. Steklenički pa farmacevt skoraj vedno priloži plastično žličko z zapisanimi mericami ali kapalko, ki omogoča natančnejše odmerjanje v mililitrih.
Antibiotika nikoli ne odmerjajte na pamet, po občutku ali s čajno žličko. Mnogi se ne zavedajo, da uporaba večjih odmerkov (zlasti če ste otroku pozabili dati en odmerek) ne prispeva k hitrejšemu okrevanju ali skrajšanju bolezni, lahko pa povzroči neželene učinke (najpogostejša je driska). Tudi če ste skeptični in ne zaupate zdravilom, se zavedajte, da je pediater otroku predpisal antibiotike, ker verjame v najboljši način zdravljenja. Zato otroku z zmanjšanim odmerkom ne boste prav nič pomagali, ampak boste vplivali na znižano doseganje krvnih koncentracij, ki zavirajo rast mikroorganizmov.

Če ste otroku pozabili dati en odmerek antibiotika, je najbolje, da počakate naslednji termin. Antibiotike je treba uživati ob točno določeni uri, zato bi z vnosom spremenili časovno zaporedje jemanja. Nikakor pa mu zaradi tega ne dajte dvojnega odmerka oziroma zaradi tega ne prekinite zdravljenja.
Pomen pretresanja stekleničke z antibiotiki
Stekleničko z antibiotiki morate vedno pred uporabo pretresti, saj se s tem zmešajo vsi delci, zaradi česar je potem v vsakem odmerku enakomerno porazdeljena zdravilna učinkovina. Sirup ponavadi v lekarni tik pred izdajo pripravi farmacevt: prašku doda predpisano količino prečiščene vode, s čimer ga raztopi in pripravi za uporabo. Ker se delci pri mirovanju posedejo, je treba stekleničko pred uporabo pretresti.
Upoštevajte časovni režim odmerjanja in trajanja
Zdravljenje z antibiotiki zahteva določen režim odmerjanja in trajanja. To pomeni, da če morate dati otroku zdravilo na 8 ur, si izberite ure, ki bodo najbolj ustrezale vam in vašemu najmlajšemu (npr. ob 10., 18. in 2. uri). Na koliko časa in kako dolgo bo moral otrok jesti antibiotike, vpliva stopnja okužbe. Če mora dobiti antibiotik na vsakih 8 ur, potem se tega striktno držite, saj boste le tako omogočili, da bo v otrokovem telesu stalno prisotna ustrezna minimalna koncentracija zdravilnih učinkovin, ki skrbi za uničenje mikroorganizmov.
Antibiotike morate dajati otroku toliko časa, kolikor je zahteval pediater – torej do izpraznjenja stekleničke oziroma do določenega dne. Ker so antibiotiki močna zdravila, ki pri otrocih zelo hitro začnejo delovati, mnogi starši opustijo zdravljenje. To je nevarno, saj nastopi navidezna ozdravitev, ki ji pri majhnih otrocih večkrat zelo hitro sledi ponovitev bolezni.
Pomen hrane in pijače, ki jo otrok lahko zaužije sočasno z zdravilom oziroma antibiotikov ne združujte z mlekom
Glede na predpisani antibiotik bo farmacevt povedal, s čim ga lahko vaš otrok zaužije. V vsakem primeru pa ga ni dobro zaužiti skupaj z mlekom (po sirupu ali kapsuli naj otrok poplakne s čajem, vodo ali sokom), saj se kalcij iz mleka veže na zdravilne učinkovine v antibiotiku, s čimer zmanjša delež vsrkavanja.

Pravilno shranjevanje antibiotikov
Če je vaš otrok dobil antibiotik v kapsulah, morate originalno škatlico z navodili hraniti v temnem prostoru, v katerem temperatura ni višja od 25 °C.
Če pa ste dobili antibiotik v sirupu, je najbolje, da ga shranite v hladilniku. Sirup v lekarni pred izdajo navadno pripravi farmacevt, zaradi česar ima krajši čas uporabe in ga moramo hraniti v hladilniku.
Naj vam bodo v pomoč probiotiki!
Farmacevtska industrija deli antibiotike na dve skupini: antibiotiki širokega spektra delujejo na mnogo različnih vrst bakterij, antibiotiki ozkega spektra pa samo na eno (specifično) vrsto. Prva skupina pogosto povzroča drisko, zaradi česar je dobro čim prej vzpostaviti ravnovesje v črevesni mikroflori. Sočasno jemanje probiotikov z antibiotiki namreč zmanjša možnost pojava driske, če pa se ta pojavi, se v blažji obliki. Probiotiki so torej nekakšna preventiva lajšanje težav, povzročenih z antibiotiki. Mnogi starši pomagajo otroku s probiotičnimi jogurti, za katere pa strokovnjaki pravijo, da so premalo učinkoviti. Zato se je po pomoč in nasvet najbolje obrniti na farmacevta.
Ponujamo vam nasvet, kako se pravilno lotiti dajanja zdravil.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV