
Posledica nespanja je težavno vedenje
Anketni vprašalnik je izpolnilo več kot 12.000 mladih, 68,9 odstotka jih je izjavilo, da med tednom spijo povprečno manj kot osem ur dnevno. Prav pri teh najstnikih so raziskovalci ugotovili rizično vedenje, medtem ko pri tistih mladostnikih, ki spijo več kot osem ur dnevno, tega niso opazili. Med rizično vedenje štejejo kajenje tako cigaret kot marihuane ter pitje alkoholnih pijač. Kar 50,3 odstotka najstnikov, ki spijo manj kot osem ur dnevno, je zatrdilo, da so v zadnjih 30 dneh pili alkoholne pijače. Preostalih 36,7 odstotka pubertetnikov, ki spijo več kot osem ur dnevno, pa se v istem obdobju ni opijalo.

Prav tako so ugotovili, da učenci, ki manj spijo, ne telovadijo, so pa bolj spolno aktivni. Za njih je tudi značilno, da se hitro vpletejo v fizični obračun in da ves čas razmišljajo negativno.
Na podlagi ankete so spoznali, da otroci, ki manj spijo, tudi preživijo več kot tri ure dnevno za računalnikom, obenem pa tudi ure in ure gledajo televizijo.
Lela McKnight-Eily, klinična psihologinja in epidemiologinja iz centra, opozarja starše, naj bodo pozorni na to, kako se vede njihov otrok in koliko ur pravzaprav spi. Vse to je lahko odraz nekih težav, ki jih ima, a za njih ne vedo.
Devet ur in pol spanja
Strokovnjaki so že večkrat prišli do spoznanj, da je najstnik dobre volje, spočit in se pripravljen pogovarjati, če spi povprečno devet ur in pol dnevno. Če spi manj kot to, se lahko zelo hitro zgodi, da zaspi med poukom ali pozno popoldne. Kot starši mu morate dati vedeti, da dobrega spanca ne more nadomestiti prav nič. Ne morejo jim pomagati niti kava, niti energijski napitek, niti kokakola, niti čokolada. Zadosten spanec je potreben zato, da se lažje in bolj umirjeno soočijo z vsemi dogodki čez dan.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV