
Naturopat in fizioterapevt Gustave Mathieu se je posvetil težavam, ki jih imajo ljudje, ki ne morejo spati. Ugotovil je, kaj morate storiti, če se ponoči nikakor ne morete znebiti skrbi in kaj vse je potrebno za dober spanec.

Razmislite, kaj vam krati ''odhod'' v sanje, za to ni vedno kriva preobremenjenost, včasih je težava zdravstvenega izvora. Zagotovo boste imeli slabši spanec, če ste zboleli, potolažite se, naspali se boste, ko ozdravite. Na kakovost nočnega spanja lahko negativno vplivajo tudi hormonsko neravnovesje, starost, težave s prostato, menopavza, senilnost, prebavne motnje, ali premiki vratnih vretenc. Če ste si pred odhodom v posteljo privoščili obilno večerjo, tudi to je lahko vzrok vaše nespečnosti.
Gustave Mathieu pa je izpostavil še zelo zanimivo motnjo, ki ovira spanje, le-ta pa posledično vpliva tudi na pogostost spolnih odnosov: ''Vsakodnevni stresi sodobnega življenja z zmanjševanjem spolnega tonusa zaradi hormonskih sprememb preoblikujejo vedenje in osebnost človeka. Z menjavanjem serotonina (op. hormona sreče) te spremembe nato povzročajo motnje pri spanju, ki nadalje povzročajo zmanjšanost spolne aktivnosti in s tem vsesplošen nered.''
Naturopat in fizioterapevt pa je pri svojih raziskovanjih prišel tudi do zaključkov, da človek po bordojcu hitro zaspi, po viskiju se vzburi, janeževo žganje odveže jezik, pivo pa vodi v opotekanje. To seveda velja za tiste, ki niso alkoholiki in si občasno privoščijo kozarček alkoholne pijače.

Preproste rešitve za lahko noč
Kot prvo – v večernih urah pozabite na poln krožnik, ki se šibi pod raznovrstnimi dobrotami. Ne zgledujete se po Italijanih in Francozih, ki še zvečer srebajo kapučino, rajši namesto poživila spijte brezkofeinsko kavo ali zeliščni čaj. V spanec se lahko zazibate tudi z grizljanjem jabolka. Pravzaprav je pomembno, da ves dan uživate raznovrstno prehrano v normalnih količinah, na svoj jedilnik dodajte žitne kalčke, polnovreden riž in kruh. V knjigi Izboljšajmo svoje spanje Mathieu odsvetuje večerno uživanje korenja in špinače.
Že babice so govorile, da se je pred spanjem dobro sprehoditi po svežem zraku, uvedite to v svojo večerno rutino in se tega dosledno držite. Na sprehod lahko povabite partnerja ali otroke, ni nujno, da vas v to prisili hišni ljubljenček, ki mora zunaj opraviti svojo potrebo.
Popolno sprostitev vam omogoča tudi topla kopel.
Mathieu za spanje ne priporoča pižam, oblačila, ki jih imate v postelji morajo biti ohlapna, brez stiskajoče gume okrog pasu, brez gumbov in absolutno ne smejo biti iz takšnega materiala, ki preprečuje izločanje nočnega znojenja.
In če spadate med tiste, ki jih pogosto ponoči zebe, vedite, da je boljše, da se pokrijete z več tanjšimi odejami kot z eno samo debelo. ''To pa preprosto zato, ker zrak, ki se nahaja med odejami, omogoča regulacijo temperature v postelji.''

Nadaljuje, da je najbolje spati pri odprtem ali priprtem oknu, nikakor se ne smete čez glavo pokriti z blazino, ključnega pomena pa je to, da ne spite v skrčenem položaju, ki se nam je vsem zarezal v spomin iz obdobja, ko smo rasli v maminem trebuhu. Le-ta naj bi namreč preprečeval prekrvavitev nog in prav zato nas zebe. Menjavajte položaje, spite enkrat na levem, drugič na desnem boku, pa tudi hrbtu ali trebuhu.
Otroci pred spanjem za umiritev potrebujejo pravljico, tudi vi se ne potopite v svet grozljivih in napetih zgodb, v postelji se s partnerjem ne pogovarjajte o politiki ali religiji, večer preživite čim bolj sproščeno. Nekaj ur preden se uležete v posteljo, počnite nekaj, kar vam ne bo povzročalo sivih las.

Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV