dru

Pri spolnem nasilju gre za veliko več kot le prisiljene spolne odnose
Vsaka ženska ima pravico živeti polno in izpolnjujoče življenje, v katerem uresničuje svoje cilje in uživa podporo najbližjih. A resnica je žal drugačna. Veliko žensk za štirimi stenami trpi za nasiljem, pa naj bo to spolno, čustveno ali fizično. Nasilja je veliko in morali bi se zavedati, da postaja vedno večji problem družbe. Ne smemo si zatiskati oči, saj vsakršno nasilje povzroča dolgotrajne fizične in čustvene posledice.

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'
Klofuta, brce, poniževanje in ustrahovanje pa tudi siljenje v spolnost in kaznovanje s tišino so le drobci nasilja, ki jih lahko ženska doživlja v partnerskem ali katerem koli drugem odnosu. Za zunanjega opazovalca je nekaj čisto samoumevnega, da je treba takšen zlorabljajoč odnos končati, a za tistega, ki pri njem vztraja, ta korak nikakor ni lahek – celo obratno – žrtev vedno znova odpušča in čaka, da bo nekoč vse lepše, le potrpeti je treba. Pa je res tako?

Staršem interspolnih otrok: 'Z vašim otrokom ni nič narobe.'
Je fantek ali punčka? To je vprašanje, ki se ga postavlja staršem po vsem svetu, ko se jim rodi otrok. Večina staršev na to vprašanje odgovori brez večjega razmišljanja. Toda za znatno število staršev je odgovor bolj zapleten.

Kaj pomeni zavestno spočetje?
Ko se odločite postati starši, ni dovolj, da spremenite samo prehranjevalne navade, se odrečete slabim razvadam in imate spolne odnose brez zaščite. Strokovnjakinja Ana Drevenšek je z nami spregovorila o zavestnem spočetju, procesu osebne rasti, procesu 'starševanja'.

Suzana Odžić: "Sami smo ostali, ko sta bila zgolj en mesec stara, ko bi še morala biti varno skrita pred svetom v mojem trebuhu"
»Iskreno povedano me je en čudežen mali deček z imenom Kris prepričal v to, da se vse da, da so omejitve zgolj v moji glavi in da sem dolžna vsaj poskusiti, za njiju, za njuno srečo,« je z uvodnimi besedami začela mama samohranilka, dvojčkov Darjana in Nikolasa, Suzana Odžić, doma iz Hrastnika v Zasavju.

Današnji dan je posvečen ozaveščanju o prirojenih srčnih napakah
V Sloveniji se letos prvič pridružujemo mednarodni pobudi ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah, ki – ne po naključju – sovpada z valentinovim, praznikom ljubezni, katerega simbol je srce. Letos tako z vsakim narisanim srcem ozaveščamo - ne le o ljubezni, pač pa tudi o prirojenih srčnih napakah.

Smrkci na OTO
Le kdo ne pozna modrih gozdnih škratov, ki so doma v gobastih hišicah? V petek ob 19.35 se priljubljena modra bitja vračajo na OTO!

Znaki, ki kažejo, da pije ali uživa droge
Kaj so tisti prvi znaki, ob katerih morate kot starši posumiti, da vaš otrok uživa prepovedane substance? Kako preprečiti, da zabrede še globlje, in na koga se obrniti po pomoč, smo povprašali Sandro Vitas, univ. dipl. psih.

Ločujeta se. Pri kom bo otrok?
Ob razvezi staršev se poraja vprašanje, pri kom bodo živeli otroci. Bodo pri mami ali pri očetu? Kdo bo o tem odločil? Kakšen je postopek, da bodo vsi srečno in zadovoljno živeli naprej, pa čeprav ne več skupaj pod isto streho? O zaupanju otroka v varstvo in vzgojo staršu odloča sodišče, CSD pomaga staršem, da sklenejo o tem sporazum. Toda obstaja model sostarševstvo, ki ponuja drugačno rešitev – da bi imel otrok dva doma.

"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš."
"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš," je zapisano na vratih sobe številka tri gorenjskega materinskega doma. V Sloveniji jih je osem, so večinoma polno zasedeni in potrebujejo vašo pomoč.

Novoletni program na OTO: animirani filmi, ki bodo otroku segli v srce
V času novoletnih počitnic otrokom ne bo dolgčas. Obiskal jih bo dobri mož, na priljubljenem otroškem televizijskem programu OTO pa jih bo vsak večer čakal animiran film, ki jim bo še dodatno polepšal večer.

Zaščitimo otroke pred spolnim izkoriščanjem
Danes obeležujemo evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Geslo letošnjega dne je Opolnomočenje otrok za zaustavitev spolnega nasilja. Otroci so prepogosto postavljeni ob stran pri odločanju o stvareh, ki se jih neposredno tičejo, so ob tem opozorili v Društvu SOS telefon.

Za vedno v njihovih spominih
V ljubljanski porodnišnici imajo enoto za intenzivno nego in terapijo novorojencev. Na tem oddelku se malim borcem, ki se rodijo prezgodaj ali so bolni, pomaga v prvih dneh življenja, da preživijo. Njihovi starši nikoli ne pozabijo na pomoč celotnega osebja, srčnost, ki so jo deležni ob težkih trenutkih.

Deček Kris odpotoval na zdravljenje v ZDA
Deček Kris iz Kopra, ki ima spinalno mišično atrofijo in za katerega je društvo Palčica pomagalčica zbiralo sredstva za zdravljenje v tujini, je danes s starši z Brnika odpotoval na zdravljenje v Los Angeles. "Z nami je zdravnik in imamo vse, kar potrebujemo," sta pred odhodom novinarjem povedala Krisova starša, Ana Jerak in Matteo Zudich.

Obolenje, ki se lahko pojavi kadar koli v življenju
"Skušala sem ga prepričati, naj obleče dolge rokave in hlače, saj sem ga želela obvarovati. Nisem vedela, kakšen bo odziv ljudi. Vendar se je uprl, rekoč, da bo nosil majico s kratkimi rokavi, kratke hlače in sandale," se mamica spominja dneva, ko je sina prvič pospremila v vrtec. S čim se soočajo starši, otroci in vsi bolniki z luskavico, je razložila Nina Jugovar, dr. med., specialistka dermatovenerologije.

Spomin na Viljema Julijana še živi. Starši se borijo naprej
Gregor in Nina Bezenšek, ki sta se morala prezgodaj poslovita od svojega sina Viljema Julijana, ki je za vedno zaprl oči, se še naprej borita. Tokrat za vse otroke z neozdravljivimi redkimi boleznimi. Želita, da bi bil 17. oktober posvečen prav njim in da bo zaznamovan kot svetovni dan otrok z neozdravljivimi redkimi boleznimi.

Žalostno slovo od prezgodaj umrlih otrok v Ljubljani, Novi Gorici, Mariboru, Celju ...
15. oktober je mednarodni dan umrlih otrok med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu. Društvo Solzice ta dan obeleži v vseh spominskih parkih po Sloveniji.

Ta teden so v središču otroci!
Danes se bo pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) začel Teden otroka. Ker letos mineva 30 let od sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah, so se v ZPMS odločili, da bodo ravno pravice otrok predstavljale osrednjo temo letošnjega Tedna otroka.

Od leta 2017 imajo naši dojenčki v inkubatorju prvo prijateljico: hobotnico
Tjaša Bevc, ki bo kmalu prvič postala mama, že od leta 2017 nesebično pomaga prezgodaj rojenim otrokom v naših porodnišnicah. Takrat je k nam z Danske pripeljala projekt Hobotnica, pri katerem ženske iz različnih krajev po Sloveniji kvačkajo hobotnice, prve prijatelje malih borcev v inkubatorju.

Slovenci pokazali veliko srce: vsi so pripravljeni pomagati Krisu. Zakaj je tako?
Te dni se je vsakogar dotaknil 19-mesečni Kris, ki ima spinalno mišično atrofijo. Pomaga mu le lahko zdravilo, vredno dva milijona evrov. Slovenci smo pokazali, da smo srčni, da nam je mar, da želimo rešit življenje.

Kdo predstavlja humanitarno društvo Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, ki zbira denar za Krisa?
Mali Kris je združil vse mame, očete, strice, tete, babice, dedke, tudi najstnike. Vsa Slovenija je pripravljena pomagati malemu Krisu, da dobi zdravilo, ki stane vrtoglavih dva milijona evrov, a je njegova rešitev za življenje.

'Pri petih letih ima tri centimetre debelo zdravstveno kartoteko, kar govori samo zase.'
Kako pomagati otroku, da bo lahko vsaj tri ure v kosu spal, da ga bo nehalo srbeti, da ne bo cele noči jokal? Kaj skuhati? S čim mazati? Vprašanja, ki si jih postavljajo starši otrok z atopijskim dermatitisom. In čisto vsak ima svojo edinstveno zgodbo.

XIII. festival vojaške zgodovine
Poudarek letošnjega Festivala vojaške zgodovine bo na stoletnici slovenskega vojaškega letalstva.

Poletja še ni konec, zato se odpravi na VELIKO POPOTOVANJE!
Animirana družinska pustolovščina s Cool Fotrom, ki bo navdušila vse otroke!

Fotografije zvezdnic, ki so običajne, a zelo intimne
Zvezdnice na družbenih omrežjih pogosto ponosno objavljajo fotografije, na katerih lahko vidite, da dojijo. Od 1. 7. do 8. 7. traja svetovni teden dojenja in ob tej priložnosti smo zbrali nekaj njihovih fotografij v fotogalerijo, ki si jo lahko pogledate na dnu članka.

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK
Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Največja oboževalka Smrkcev je ...
Če mislite, da so vaši otroci največji ljubitelji Smrkcev, se motite. Ta titula pripada Gerdi P. Scheuers, ki je razglašena za največjo zbiralko spominkov, povezanih s temi majhnimi modrimi bitji.

Pereč problem: kje bo moj otrok med poletnimi počitnicami?!
Počitnice so tu, starši pa se že držijo za glavo in razmišljajo, kje bodo njihovi otroci preživeli dneve, ko bodo oni v službi. Kdo bo pazil na tiste najmlajše iz prve triade? Nekateri žal nimajo možnosti varstva pri babici in dedku, zato iščejo rešitve. Preverili smo, kakšna oblika varstva tudi obstaja (da pri tem med poletjem ne bankrotiraš, ker so počitniške delavnice po našem mnenju drage) v Ljubljani.

Pujsa Pepa navdušuje že 15 let
Prva epizoda priljubljene otroške animirane serije Pujsa Pepa je bila prikazana 31. maja 2004. Po 15 letih, odkar sta ustvarjalca Mark Baker in Neville Astley zasnovala serijo, zanimanje zanjo ne usiha. Po animirani seriji so nastale številne knjige, njena podoba krasi pri otrocih priljubljene predmete, posvečeni pa so ji celo tematski parki.

Novost v celjski porodnišnici
Humanitarno društvo Enostavno pomagam je porodnišnici celjske bolnišnice uradno predalo s pomočjo donacij kupljen ultrazvočni aparat za obravnavo nosečnic.