eu

Pozor, to škodi njihovemu razvoju
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Zaskrbljujoč trend: Slovenci dosegli najnižjo stopnjo rojstev v zgodovini
Prvič v 102-letni zgodovini spremljanja števila rojstev so matere v Sloveniji leta 2023 rodile manj kot 17.000 otrok. Zadnja leta se število rojstev zmanjšuje, kar predstavlja zaskrbljujoč trend. V članku preverite, na kateri dan se je rodilo največ otrok, pa tudi kakšna je stopnja delovne aktivnosti mater v Sloveniji.

Največ nevarnih izdelkov med igračami. Kako prepoznati varno igračo?
Ste vedeli, da so igrače na vrhu seznama nevarnih izdelkov, ki jih odkrijejo na trgu EU?

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih
V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože
V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku
Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Polovici mladih grozi naglušnost
Nova študija kaže, da je kar 1,35 milijarde mladih po svetu v nevarnosti, da bodo (vsaj delno) izgubili sluh zaradi 'nevarnega poslušanja' avdio zvoka.

Kar 80 odstotkov mam zaposlenih za polni delovni čas
Statistika v Sloveniji je v primerjavi z ostalimi evropskimi državami izjemno dobra. Kar 80 odstotkov žensk z otroki je zaposlenih za poln delovni čas. A kljub temu ostaja splošno prepričanje, da je logično, da bo ženska poskrbela za dom in družino in vzela bolniško odsotnost za nego otroka. Logično je tudi, da ženske vzamejo celoten delež porodniške za skrb za dojenčka. Posledično moški napredujejo hitreje in lažje, imajo višje plače, pozneje višje pokojnine. Kako prekiniti začaran krog?

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami
Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Čas je, da letos temu naredite konec
Vsakdo izmed nas jih ima. Novoletne zaobljube, namreč. Nekateri o njih radi govorijo na glas, medtem ko večina skrivnostno molči – večinoma zato, ker dvomijo, da jih bodo lahko izpolnili. Realne možnosti zadanih obljub se običajno pokažejo precej hitro, zato je ob koncu prvega meseca v novem letu pravi trenutek, da še enkrat razmislite o tem, česa si resnično želite, pri tem pa naj vas vodi le en cilj: optimalno osebno zadovoljstvo!

V letu 2022 je bilo v slovenskih porodnišnicah 17.424 porodov
V slovenskih porodnišnicah je bilo v letu 2022 po še ne uradnih podatkih NIJZ 17.424 porodov, kar je 1.268 ali 6,8 % porodov manj kot v letu 2021.

Priporočila za zaščito otrok na spletu in varno uporabo elektronskih naprav
Svet tehnologije in spleta napreduje iz dneva v dan s svetlobno hitrostjo in izpostavljeni so mu tako otroci kot tudi mladostniki. Skozenj se učijo, informirajo in tudi komunicirajo. Mediji močno vplivajo na oblikovanje njihovih identitet, vrednot, življenjskih stilov in prepričanj. Zaščita otrok in mladostnikov pri tem postaja vse težja naloga. Za vas smo pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Kaj je dobro upoštevati pri izbiri otroških plenic?
Ne glede na to, ali ste novopečeni ali že izkušeni starši, je lahko v široki ponudbi na trgu izbira najustreznejših pleničk kar velik zalogaj. Na kaj je dobro biti pozoren pri izbiri?

Zato je pomembno, da otroci uživajo kakovostno meso
Tako kot odrasli tudi otroci za uravnoteženo prehrano potrebujejo različna hranila, ki jih lahko v telo med drugim učinkovito vnesejo z uživanjem mesa. Zato jim ga starši nikoli ne bi smeli odrekati, bi pa morali biti vselej pozorni na to, od kod prihaja in kaj se je z njim dogajalo, preden se je znašlo v našem hladilniku. A kako prepoznati sveže, kakovostno meso lokalnega porekla?

Kaj moramo vedeti in preveriti ob nakupu igrače za majhnega otroka?
Otroci z igro odkrivajo svet. Skladno z njihovim odraščanjem pa se spreminjajo tudi njihove želje in potrebe po igračah. Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri primernih igrač?

Kakšne copatke izbrati za v vrtec?
Prvo na seznamu, kaj otroci prinesejo v vrtec, so copatki. Ker v njih preživijo po več ur dnevno, je vredno njihovi izbiri posveči več pozornosti.

Ženske v Sloveniji rojevajo vedno kasneje, vsako leto so starejše
Podatki oddelka za demografske statistike in življenjsko raven Statističnega urada Republike Slovenije razkrivajo marsikatero zanimivost. Med drugim, da število živorojenih otrok v Sloveniji zadnjih deset let upada in da so slovenske porodnice z vsakim letom starejše.

Nasvet, kaj kupiti otroku za božič
Pravljični december je pred vrati, s tem pa se bliža tudi prihajajoče obdarovanje naših najbližjih. Se še spomnite, kako ste z upanjem in iskrico v očeh pričakovali darila pod novoletno smrečico? Tokrat pa ste vi v vlogi tistega, ki otroku pričara magičnost in skrivnostnost teh dni. Kaj zaviti v paketek?

Tudi vi dajete prednost napačnim stvarem?
Skupna doživetja so tista, ki bogatijo družinsko življenje, saj so spomini največji luksuz, ki ga lahko podarite svojim otrokom. Za vas smo pripravili nekaj idej.

Naslednje leto zaščita proti hepatitisu B za dojenčke
Pediatri bodo v prihodnjem letu dojenčke v prvem letu starosti cepili s šestvalentnim cepivom, kar pomeni, da bodo poleg zaščite proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, hemofilusu influence tipa b in otroški paralizi zaščiteni tudi proti hepatitisu B, navajajo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Koliko let bodo živeli otroci, rojeni leta 2018?
Ob dnevu spomina na mrtve, 1. novembru, so na statističnem uradu pripravili nekaj podatkov iz statistike umrlih za lani. Tako kot leta 2017 je tudi lani v Sloveniji umrlo več kot 20.000 prebivalcev, število umrlih pa je preseglo število rojstev. Povprečna starost umrlih je bila za skoraj devet let višja kot pri umrlih pred 30 leti.

Ali je Slovenija družinam prijazna država?
Slovenija se je v najnovejšem poročilu Sklada ZN za otroke (Unicef), ki preučuje družinam prijazne politike v gospodarsko najrazvitejših državah sveta, uvrstila na osmo mesto. Na vrhu lestvice 31 držav, za katere so na voljo podatki, so Švedska, Norveška, Islandija, Estonija in Portugalska, na dnu pa Švica, Grčija, Ciper, Velika Britanija in Irska.

Konopljo poskusil skoraj vsak drugi 17-letnik
V Evropi ostaja najbolj široko uporabljana prepovedana droga konoplja, število zasegov in zaseženih količin kokaina, ki je na rekordni ravni, pa kaže tudi na vse večjo razpoložljivost te droge. To je ena od ugotovitev Evropskega poročila o drogah 2019, ki ga je objavil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami.

Sporne izjave o pedofilskih škandalih v cerkvi
Za pedofilske škandale v katoliški cerkvi sta krivi seksualna revolucija leta 1968 ter vse večja sekularizacija zahodne družbe, je v eseju, ki ga je objavilo več katoliških publikacij, zapisal nekdanji papež Benedikt XVI., poročajo tuje tiskovne agencije.

Boste odslej manj časa na porodniški?
Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Bruslju sprejeli več ukrepov za usklajevanje dela in družinskega življenja. Med njimi je najmanj 10 delovnih dni očetovskega dopusta, plačanega na ravni bolniškega dopusta, dva meseca plačanega neprenosljivega starševskega dopusta, pet dni letnega oskrbovalskega dopusta in prilagodljivi delovniki.

Takšno mnenje imajo o ljubljanski porodnišnici! Več kot 200 komentarjev
Na Facebooku Bibaleze.si smo vam zastavili vprašanje: ''Ste rodili v Ljubljani? Kako je bilo?'' Dobili smo več kot 200 komentarjev, nekaj pa vas je tudi delilo objavo. V izjavah ste bili iskreni, odprti, kritični. Obudili ste spomin na tisti veliki dogodek, ko ste prejeli drobno bitje v naročje. Nekatere večkrat v isti porodnišnici. Zbrali smo nekaj odgovorov, vse si lahko preberete na Facebooku.

Tudi za 2. razred zastonj delovni zvezki?
Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Jernej Štromajer je 5. februarja na parlamentarnem odboru za izobraževanje med novostmi v prihodnjem šolskem letu med drugim omenil sofinanciranje nakup učnih gradiv tudi za učence 2. razreda osnovne šole. Kako je s tem, so pojasnili na šolskem ministrstvu.

Ginekologi: Premalo nas je! - Ministrstvo: Dovolj vas je!
Bo letos zaradi upokojevanja ostalo brez ginekologa na primarni ravni 300.000 žensk? Tako opozarjajo ginekologi. Na zdravstvenem ministrstvu trdijo, da je omogočeno nemoteno delo tako na primarnem kot tudi na sekundarnem nivoju.