rabe

Starši pozor, na družbenem omrežju vse bolj priljubljeni 'paracetamol izziv'
Izziv spodbuja prekomerno rabo zdravil s paracetamolom, kar lahko privede do resnih zdravstvenih zapletov.

Prednosti nošenja rabljenih oblačil za otroke
Recikliranje postaja vse bolj pomembno, saj si prizadevamo zmanjšati količino odpadkov in zaščititi okolje. Eno od področij, kjer lahko recikliranje pomembno vpliva na okolje, je svet otroških oblačil in izdelkov. Stara, rabljena oblačila pa pravzaprav ponujajo številne praktične prednosti za otroka.

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi
Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Kako uvajati začimbe in zelišča?
Otroke je najbolje sprva navaditi osnovnih okusov, sčasoma pa lahko obroke občasno in v zmerni, zdravi meri tudi začinite z določenimi zelišči in začimbami.

Poklici prihodnosti: več kot 80 deklet podalo svoje ideje
21. novembra 2023, je pod sloganom Poklici prihodnosti – Hackathon s twistom 83 osnovnošolskih deklet med 10. in 14. letom starosti delilo svoje vizije poklicev prihodnosti.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?
Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Prerez presredka pri slovenskih porodnicah
Preverili smo, kako pogosto jo izvedejo v naših porodnišnicah in zakaj je sploh potrebna. Navajamo tudi izkušnje žensk, ki so rodile enkrat, ali dvakrat, ali trikrat in so imele prerez presredka.

Zato ni pametno objavljati fotografij otrok
"Kaj se zgodi, ko na Facebooku objavimo fotografijo svojega otroka? Zakaj je sprejemljivo, da so strežniki Facebooka polni otroških fotografij, ki so jih naložili njihovi starši, čeprav je minimalna starost za uporabo Facebooka 13 let?" se sprašujejo v Safe.si.

Tega o jagodah niste vedeli
Imate radi jagode? Potem si jih le privoščite v izobilju, toda pozor, če ste alergični!

Prijaznejši internet se začne s teboj
Na današnji dan obeležujemo dan varne rabe interneta. Gre za osrednji dogodek v okviru meseca varne rabe interneta, ki vsako leto poteka februarja in katerega cilj je spodbuditi vse deležnike k ustvarjanju prijaznejšega interneta za vse, še posebej za njegove najmlajše uporabnike.

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in odvisnosti od računalnika
Pri Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si so ob začetku šolskega leta za učence in dijake ter starše pripravili nekaj nasvetov o varni rabi interneta, mobilnih telefonov in tablic. Med drugim opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in posegov v zasebnost, pa tudi njihove prekomerne uporabe.

Nasilni otroci in mladostniki potrebujejo ustrezno strokovno obravnavo
Nasilni otroci in mladostniki so realnost naše družbe in potrebujejo ustrezno strokovno obravnavno, ocenjuje nekdanja kriminalistka Neža Miklič. Medijsko poročanje o nasilnih dajanjih je pomembno, a jih morajo mediji kritično ovrednotiti in obsoditi, je poudarila za STA.

Z novim zdravilom do uspešnejšega zdravljenja otrok s spinalno mišično atrofijo
Na kliničnem oddelku za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo ljubljanske pediatrične klinike so začeli zdraviti prvega otroka s spinalno mišično atrofijo z novim zdravilom, ki bo tem otrokom omogočilo veliko boljše preživetje in večjo kakovost življenja.

15.920 oseb naletelo na okužbo z računalniškim virusom
Na drugi torek v februarju se obeležuje mednarodni dan varne rabe interneta. Letos ta poteka pod sloganom Skupaj spremenimo internet na bolje. Kot so ob tem pristavili v slovenski točki osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si, lahko vsak sam s kulturnim in etičnim vedenjem naredi ogromen korak k spreminjanju interneta na bolje.

Pomemben mesec za naše šolarje
V Sloveniji bomo tudi letos v februarju obeležili mesec varne rabe interneta. Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si bo v sodelovanju s slovenskimi šolami ob tem pripravila niz aktivnosti, namenjenih osveščanju o preudarni rabi novih tehnologij.

Prispevaj k prijaznejšemu internetu
Letošnji dan varne rabe interneta poteka pod sloganom Prispevaj k prijaznejšemu internetu tudi ti! Uporabniki interneta lahko namreč veliko prispevajo k temu, da je internet prijaznejši do vseh, so sporočili iz nacionalne točke osveščanja o varni rabi interneta in novih tehnologij Safe.si.

Osveščanje o varni rabi interneta
Tudi letošnji februar bo v številnih državah z vsega sveta postregel z vrsto aktivnosti za osveščanje o varni rabi interneta. Osrednji dogodek bo dan varne rabe interneta, ki vsako leto zaznamuje drugi torek v februarju, letos torej 9. februarja.

S porastom mobilnih naprav je nadzor zlorab še težji
Na posvetu o e-zlorabi otrok z naslovom Internet na dlani želijo organizatorji opozoriti, da je s porastom mobilnih naprav, ki so dostopne mladim, nadzor še težji. Poudarili so, da je borba proti e-zlorabam uspešna, če sodelujejo vsi v družbi. Da je nove tehnologije treba uporabljati premišljeno, je opozorila tudi ministrica Maja Makovec Brenčič.

Veliki dogodek za mlade
Mladinska mreža MaMa, ki predstavlja interese mladih in združuje mladinske centre v Sloveniji, trenutno pa šteje 44 članic, v teh dneh ob praznovanju 10-letnice delovanja pripravlja Teden mladinskih centrov. Osrednji dogodek bo v četrtek v Celjskem mladinskem centru, na njem pa bodo spregovorili o pomenu mladinskih centrov v lokalnih okoljih.

Do varnejše rabe interneta ...
Na ministrstvu za izobraževanje poteka zaključna konferenca o varnosti otrok in mladih na spletu. Na ministrstvu pozdravljajo aktivnosti, ki so usmerjene v osveščanje mladih o varni rabi spletnega okolja in prav je, da se s takim posvetom opozori na možne pasti interneta in mobilnih naprav, je poudarila ministrica Stanka Setnikar Cankar.

Kdo se najpogosteje izobražuje na internetu?
Internet za raziskovalno delo in izobraževanje tedensko ali pogosteje uporablja dobra petina slovenskih spletnih uporabnikov, kažejo najnovejši podatkih raziskave MOSS. Splet najpogosteje uporabljajo šolajoči se obiskovalci, med pogostimi uporabniki pa je več žensk kot moških.

Nesporna resnica o antibiotikih
V EU po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije vsako leto umre okoli 25.000 ljudi zaradi okužb z bakterijami, proti katerim običajni antibiotiki več ne delujejo. Zato strokovnjaki ob današnjem evropskem dnevu antibiotikov opozarjajo na nujnost smotrne uporabe antibiotikov tako v humani medicini kot tudi v veterini.

Skupaj za prijaznejši internet!
Na današnji dan se bo tudi v Sloveniji obeležilo dan varne rabe interneta, katerega glavni namen je promocija varne in odgovorne rabe tehnologije, predvsem med otroki in mladostniki. Ta osrednji dogodek meseca varne rabe interneta letos poteka pod sloganom Skupaj za prijaznejši internet!

Preprečite poškodbe in zastrupitve!
Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenija navaja, da je v Sloveniji umrljivost zaradi poškodb v prometu, padcev in zastrupitev višja od povprečja razvitih evropskih držav. Prav zato izpostavljajo pomembnost preventive in osveščanja javnosti o tem.

TOM telefon – na pomoč!
Stari znanec slovenskih otrok in mladostnikov TOM telefon je postal tudi uradna telefonska linija za pomoč pri težavah na spletu Centra za varnejši internet. V primeru vprašanj lahko otroci, mladi in njihovi starši anonimno pokličejo na brezplačno telefonsko številko 116 111.

Kako veste, da je varno?
7. februarja na 6 kontinentih, v več kot 70 državah po svetu in vseh 27 članicah EU obeležujemo dan varne rabe interneta, dan, ko se zgostijo prizadevanja vseh nas za otrokom in mladim prijaznejši in varnejši internet.